تاریخ امروز16 اردیبهشت 1400
روش دندانپزشکی زیبایی دندان

آشنایی با انواع روش دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی چیست؟ شامل چه پروسه ها و روش هایی میشود؟ چه وقت باید به دنبال انواع روش دندانپزشکی زیبایی بود؟ چه کسی روش های زیبایی دندان را برای ما انجام میدهد؟ پاسخ به این سوالات در این مقاله از سایت دندانپزشکی دندانه.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

درست مانند جراحی پلاستیک صورت که در اغلب اوقات به جهت بهبود ظاهر و ارتقاء زیبایی انجام میشود، دندانپزشکی زیبایی نیز یکی از شاخه های دندانپزشکی است که تلاش میکند برای افراد لبخندی زیبای تری بسازد. دندانپزشکان زیبایی دندان با پنهان کردن عیوب، ترمیم و یا رفع مشکلات دندان افراد، اقدام به طراحی لبخندی میکنند که بیشتر به چهره افراد بی‌‌آید. برخلاف اعمال جراحی دندان و سایر روش های دیگر، انواع روش دندانپزشکی زیبایی مانند ارتودنسی دندان لزوما جنبه درمانی ندارد و بیشتر بر سفید کردن دندان ها و ایجاد تغییرات زیبایی شناختی بر روی اجزای لبخند تمرکز دارد.

روش دندانپزشکی زیبایی

تفاوت بین دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی دندان چیست؟

دندانپزشکی زیبایی دندان این روزها سر زبان ها افتاده و نقل محافل است. متاسفانه برخی از افراد انواع روش دندانپزشکی زیبایی را با دندانپزشکی ترمیم دندان اشتباه میگیرند یا به جای هم بکار میبرند. همانطور که در بالا هم گفتیم در زیبایی دندان ما با برطرف کردن مشکلات ظاهری که صرفا زیبایی لبخند را به خطر میاندازند سروکار داریم. این مشکلات ظاهری معمولا عملکرد دندان را با مشکل مواجه نمیکنند. بنابراین ما معمولا در این رشته برای بهبود عملکرد، پروسه ای انجام نمیدهیم. هرچند که در کنار آن، احتمالا برخی مشکلات ساختاری را نیز تشخیص داده و اصلاح میکنیم.

با این وجود، دندانپزشکی ترمیم دندان برخلاف زیبایی آن، بر روی بهبود عملکرد تمرکز دارد. در واقع دندانپزشکان ترمیمی میکوشند تا آسیب وارد شده به دندان که عملکرد افراد را تحت تاثیر قرار میدهد را ترمیم و اصلاح کنند.

چه کسی باید به دندانپزشکی زیبایی دندان مراجعه کند؟

روشهای زیبایی دندان، از نظر پزشکی ضرورتی ندارد. بنابراین اغلب مراجعان خودشان انتخاب میکنند رو به انواع روش دندانپزشکی زیبایی آورند. آن ها معمولا دغدغه زیبایی لبخند دارند که کاملا هم به جا است.

برای داشتن لبخندی زیبا باید چه مراحلی را طی کنم؟

با استفاده از روشهای مختلف دندانپزشکی زیبایی می توانید لبخند یا ظاهر دندان خود را بهبود بخشید. اول از همه، شما باید یک دندانپزشک متخصص زیبایی واقعاً خوب پیدا کنید. قبل از صرف هزینه باید با کلینیک های مشهور و معتبر شهر خودتان آشنا شوید و بعد از بررسی های اولیه و سبک و سنگین کردن فواید و خطرات، اقدام به انجام انواع روش دندانپزشکی زیبایی دندان کنید.

روش دندانپزشکی زیبایی

روشهای دندانپزشکی زیبایی

در این حوزه دندانپزشکی ما از روش های مختلفی بهره میگیریم تا بتوانیم برای شما یک لبخند جذاب و البته هماهنگ با فرم صورتتان طراحی کنیم. بر اساس مشکلی که اجزای لبخند شما دارد انواع روش دندانپزشکی زیبایی زیر مورد استفاده قرار میگیرد تا شما به لبخندی ایده آل دست یابید.

انواع روش زیبایی دندان

1. سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندانها رایج ترین روش دندانپزشکی زیبایی است. اگر برای رفع بدرنگی دندان ها محصولات سفید کننده بدون نسخه ای مانند خمیردندان برای شما مؤثر نیستند، می توانید به یک کلینیک یا مطب خوب که خدمات زیبایی دندان ارائه میدهد مراجعه کنید و کار سفید کردن تضمینی دندان های خودتان را به دندانپزشکان زیبایی آن کلینیک واگذار کنید. آن ها با کمک روش های مختلف سفید کردن دندان مانند بلیچینگ به راحتی و در کمترین زمان ممکن لبخندی یکدست سفید به شما تحویل میدهند.

2. اینله و انله

اینله و انله یا (Inlays و Onlays) تحت عنوان روش های پر کردن غیرمستقیم دندان شناخته میشوند. در این دو روش، دندانپزشک زیبایی دندان، از موادی خاص (معمولا همرنگ دندان مانند پرسلین) برای پر کردن دندان ها به منظور رفع آسیب های ساختاری استفاده می کند. نتیجه نهایی چنین روشی حفظ سلامتی و زیبایی دندان آسیب دیده است.

در اینله و انله برخلاف عمل پر کردن دندان که معمولا به دنبال پوسیدگی دندان انجام داده میشود، مواد پرکننده خاص در لابراتوار ساخته شده و توسط دندانپزشک زیبایی دندان به روی دندان های مشکل دار شما چسپانده میشوند.

3. باندینگ کامپوزیت دندان

باندینگ کامپوزیت دندان از انواع روش دندانپزشکی زیبایی دندان است که برای پرکردن دندان و یا افزایش حمایت از آن انجام داده میشود. در طی این روش ، دندانپزشکان از ماده ای که مشابه مینای دندان تحت عنوام باندینگ دندان است برای پر کردن سوراخ ها یا حفرات کوچک دندان و سایر مشکلات ظاهری استفاده میکنند که زیبایی دندان را به خطر میاندازند. با کمک این مواد زیبایی دندان دوباره بازگشته و لبخند افراد بهتر میشود.

4. ونیر دندان

ونیرها انواع از روکش های دندانی هستند که به منظور پوشاندن، پنهان کردن و یا ترمیم مشکلات و عیوب زیبایی شناختی دندان مورد استفاده قرار میگیرند. ما دو نوع ونیر دندان مشهور تحت عنوان ونیر کامپوزیت و لمینت دندان داریم. دندانپزشک زیبایی دندان مواد کامپوزیتی و لمینت را روی سطح دندان ها میچسپانند و برای اینکار بخشی از مینای دندان را میتراشند. کسانی که دچار تغییر رنگ دندان شده اند و یا دندان آن ها کج، کوتاه، فاصله دار، شکسته یا لب پر شده است میتوانند با کمک ونیر دندان که از انواع روش دندانپزشکی زیبایی هستند به لبخندی زیباتر  دست پیدا کنند.

5. ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت دندان را شاید بتواند علاوه بر اینکه یکی از انواع روش دندانپزشکی زیبایی دندان دانست بلکه آن را یکی از مهمترین پروسه های ترمیم دندان نیز دانست. زیرا در اصل برای جایگزینی دندان مورد استفاده قرار میگیرد. از این حیث و به خاطر اینکه عملکرد دندان باز میگردد، ایمپلنت ها ترمیمی هستند. و از این جهت که زیبایی را به لبخند شما باز میگردانند جزء روش هایی زیبایی دندان نیز به شمار میروند.

6. طراحی لبخند

هر کدام از روش های بالا یک پروسه جداگانه با اهداف خاص هستند. اما زمانی که یک دندانپزشک زیبایی دندان از مجموعه این روش ها (دو یا سه روش بالا یا بیشتر) برای زیبایی لبخند شما استفاده کند اصطلاحا میگویند که برایتان طراحی لبخند صورت گرفته است. اگر فکر می کنید به هر یک از انواع روش دندانپزشکی زیبایی که در بالا گفته شد نیاز دارید می توانید با دندانپزشک خود در این مورد صحبت کنید.

خلاصه، مفید و مختصر درباره انوع روش دندانپزشکی زیبایی

ما در دندانپزشکی زیبایی با کمک روش های مختلف زیر اقدام به زیباسازی لبخند و برطرف کردن عیوب دندان از لحاظ زیبایی شناختی میکنیم:

  • ونیر دندان
  • اینله و انله
  • باندینگ دندان
  • بلیچینگ و انواع روش های سفید کردن دندان
  • طراحی لبخند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *