تاریخ امروز16 اردیبهشت 1400
آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان: همه چیز درباره آبسه های دهان و دندان و درمان آنها

این مقاله حاوی اطلاعات کاملا ساده و بسیار کاربردی درباره آبسه دندان، علل، علائم و نحوه درمان آن است. اگر به تازگی دچار آبسه دندان شده اید حتما این مقاله را از سایت دندانپزشکی دندانه بخوانید و از اطلاعات آن استفاده کنید.

آبسه چیست؟

آبسه مجموعه ای از چرک است که می تواند در داخل دندان ها ، در لثه ها یا استخوانی که دندان ها را در جای خود نگاه داشته، تشکیل شود. این بیماری ناشی از عفونت باکتریایی است. به آبسه در انتهای دندان آبسه پری‌اپیکال گفته می شود.

علائم آبسه دندان چست؟

 • درد دندان و لثه
 • حسابست به مصرف برخی مواد غذایی مخصوصا زمانی که خیلی سرد و یا خیلی گرم باشند
 • بد طعم شدن دهان
 • تب
 • بیحالی و احساس ناخوشایند
 • دشواری در بلع
 • مشکل در به خواب رفتن

انواع آبسه دندان کدامند؟

به طور کلی ما سه نوع آبسه دهان و دندان داریم که عبارتند از:

 1. آبسه لثه: در این مورد آبسه فقط در خود بافت لثه است و روی دندان یا رباط پریودنتال تاثیری ندارد.
 2. آبسه پریودنتال: این آبسه دقیقا مابین دندان و لثه ایجاد میشود و بین دندان با لثه یک کیسه پریودنتال چرکی ایجاد میشود.
 3. آبسه پریاپیکال: این نوع هم در بافت نرم دندان و استخوان زیر آن ایجاد میشود.
آبسه دندان

علل ایجاد آبسه چیست؟ چه چیزی باعث شکل گیری آن ها میشود؟

اغلب مواردی آبسه دندان مستقیما نتیجه عفونت دندان و لثه است. در این عفونت ها هم همیشه پای باکتری ها در میان است. باکتری ها اگر خودشان  خرابکاری نکنند پلاک و تارتاری که مسدئولیت ساختشان بر عهده باکتری است میتوانند باعث شکل گیری عفونت و آبسه و یا حتی کیست دندان شوند.

در نتیجه یک عمل دندانپزشکی که به طور تصادفی در جیب های پریودنتال ایجاد می شود ، بیماران می توانند آبسه های پریودنتال ایجاد کنند. همچنین ، استفاده از آنتی بیوتیک ها در پریودنتیت درمان نشده ، که می تواند علائم آبسه را ماسک کند ، می تواند منجر به آبسه پریودنتال شود. گاهی اوقات آسیب لثه می تواند به آبسه های پریودنتال منجر شود ، حتی اگر پریودنتیت وجود نداشته باشد.

آبسه پری اپیکال چطور ایجاد میشود؟

روند تشکیل آبسه های پری اپیکال بسیار جالب است. در ابتدا به هر علتی دندان دچار پوسیدگی میشود. این پوسیدگی نیز در پیدایش حفرات ریز و درشتی سطح دندان نقش دارند. زمانی که پوسیدگی بیشتر میشود حفرات نیز بیشتر و عمقی میشوند. پوسیدگی ابتدا مینای دندان را از بین میبرد، سپس به لایه زیرین آن یعنی دنتین دست درازی کرده و اگر درمان نشود لایه نرم دندان یعنی پالپ را ملتهب و عفونی میکند. به این وضعیت پالپیت یا پالپیتیس گفته میشود. پالپیت میتواند گسترش یافته و به استخوانی که ریشه دندان را احاطه کرده سرایت کند. به این استخوان اصطلاحتا آلوئولار میگویند. آبسه پری اپیکال در همین ناحیه در نتیجه التهاب پالپ دندان ایجاد میشود.

حدس میزنیم از این نوشته ها هم خوشتون بیاد


آبسه پریودنتال چطور ایجاد میشود؟

برعکس آبسه پری اپیکال ما که در استخوان ایجاد میشود آبسه های پریودنتال در فصای بین لثه و دندان ایجاد میشود. اینجا هم مقصر باکتری ها هستند. باکتری ها همچنان که در تشکیل پلاک نقش دارند خودشان هم در پلاک فعالیت دارند. زمانی که پلاک ها باعث عفونت لثه شوند میگویند بیماری پریودنتیت ایجاد شده است. در این بمیاری بافت لثه اطراف دندان دچار عفونت میشود. ایین عفونت اگر درمان نشود میتواند با شل کردن رباط های پریودنتال بافت لثه را از ریشه دندان جدا کند. در نتیجه یک فاصله ما بین ریشه دندان و لثه شکل میگیرد که بهشت باکتری های میشود. افزایش فعالیت خرابکارانه باکتری در این فاصله که به آن کیسه پریودنتال گفته میشود کیتواند باعث ایجاد آبسه پریودنتال شود.

آبسه دندان چگونه درمان میشود؟

هرچند که مراحل اولیه آبسه چندان جدی نیست اما اگر علائم مربوط به آن را دارید حتما به یک دندامپزشک مراجعه کنید. زیرا تنها کسی که میتواند هب خوبی شرایط و مشکل شما را مدیریت کند ندانپزشک است. در همین خصوص اگر خدای ناکرده همزمان با علائم آبسه با مشکلاتی نظیر دشواری در بلع و مشکل تنفسی مواجه هستید حتما در اسرع وقت به مراکز اورژانس مراجعه کنید.

اینکه چطور این مشکل را درمان کنیم مستقیما به نوع آبسه و علت ایحاد آن بستکی دارد:

 • پاره کرده آبسه دندان: یکی از رایجترین راه های درمان این کیسه چرکی برش و گاره کردن آبسه دندان است تا چرک، عفونت و باکتری های داخل آن تخلیه شده و تمیز شود.
 • درمان آبسه پری اپیکال: برای درمان این مشکل از درمان ریشه دنان استفاده میشود. دندانپشک با داخل ریشه دسترسی پیدا کرده و تمام عفوت را تخلیه کرده و درمان میکند.
 • درمان آبسه پریودنتال: برای درمان این نوع هم دندانپزشک کیسه چرکی پریودنتال را تخلیه میکند و دوباره اقدام به بستن  فاصله بین دندان و لثه میکند.

آیا آبسه نیاز  به جراحی دارد؟

کسانی که به صورت مکرر به آبسه دچار میشوند و یا عفونت مزمن دارند نیاز به جراحی دارند. عمل این افراد توسط یک متخصص یا جراح  دهان و دندان صورت میگیرد.

چطور درد آبسه دندان را تسیکن دهم؟

داروهای زیر میتوانند به تسکین این درد کمک کنند:

 • آسپرین
 • ایبوپروفن

تجویز آنتی بیوتیک ها

برای جلوگیری از گسترش عفونت از آبسه به اطراف آن ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود که معمولا همراه با مسکن ها باید مصرف شوند. آموکسی سیلسن و مترونیدازول رایجترین داروهای آنتی بیوتیک برای کنترل و درمان عفونت ناشی از آبسه دندان هستند. اما دقت کنید که این روش ها موقتی هستند و باید حتما برای درمان قطعی به دندانپزشک مراجعه شود.

آشنایی با چند روش درمان خانگی آبسه دندان

اگر در خانه هستید و دسترسی به دندانپزشک یا مطب دندانپزشکی ندارید میتوانید با کمک چند روش ساده اقدام به تسیکن و درمان آبسه دندان در خانه کنید:

 • به دلیل حساس شدن لثه و دندان لطفا از مصرف برخی مواد غذایی خودداری کنید. برای مثال غذاها و موادیکه خیلی سرد و یا خیلی گرم هستند میتوانند علائم آبسه را بدتر کنند.
 • تا آنجا که براتیان ممکن است از جویدن مواد غذایی و هر چیز دیگری در طرفی که دندان آبسه کرده خودداری کنید.
 • از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در اطرف آبسه جدا خودداری کنید.
 • برای تمیز کردن سایر دندان ها نیز از مسواک های نرم استفاده کنید.

نکته:

آبسه دهان و دندان را میتوان در خانه و با درمن های خانگی درمان کرد اما به جهت اینه عوارض و خطراتی در خصوص این عارضه وجود دارد برای درمان قطعی  آبسه حتما و حتما به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

عوارض آبسه دندان

معمولا عوارض خاصی در خصوص آبسه وجود ندارد مگر اینکه به موقع به درمان آن اقدام نشود. اگر آبسه خیلی زود تشخیص داده شده و درمان وشد هیچ عوارضی متوجه شما نخواهد شد اما اگر رسیدگی به آن را پشت گوش انداختید باید منتظر برخی عوارض کوچک و حتی جدی و خطرناک باشید.

موارد زیر میتوانند عوارض نادر آبسه دهان و دندان باشند:

کیست دندان

آبسه دندانی که پر از چرک است ممکن است به بخش های عمیق تر دندان و تا ریشه دنان نفوذ کند. اگر چنین چیزی رخ دهد میکویند که آبسه تبدیل به کیست دندان شده است. اگر چنین شود یکی از راه های درمان مصرف آنتی بیوتیک به توصیه دندانپرشک است. و احتمالا عمل جراحی نیز مورد نیاز باشد.

پوکی استخوان

در موارد پیشرفته ممکن است باکتری های موجود در داخل آبسه دندان به هر طریقی وارد جریان خون و حتی استخوان شوند. اگر چنین شود استخوان میتواند آلوده و عفونی شود. شخص در این حالت علائمی مانند تب، تجربه درد و آسیب دیدگی استخوان را همراه با حات تهوع تجربه خواهد کرد. استخوان در جایی اطراف آبسه دچار آسیب میشود. درمان آبسه و عفونت استخوان در این وضعیت میتواند ابتدا آنتی بیوتیک باشد.

ترومبوز سینوس کاورنوس

گسترش باکتری ها یا نفوذ بشیتر آن ها در اطرفت دندان میتواند باعث تشکیل لخته خونی شود. که میتواند باعث انسداد سیسنوس کاورنوس (سیاهرگ بزرگی در پایه مغز) شود.   این ترومبوز با کمک آنتی بیوتیک و گاها عمل جراحی درمان میشود. این وضعیت می تواند کشنده باشد ولی بسیار نادر است.

آنژین لودویگ

آنژین لودویگ به عفونت کف دهان گفته میشود و زمانی رخ میدهد که آبسه شدید شده باشد و باکتر های موجود در آن گسترش یافته باشند. علائم این مشکل میتواند شامل ورم و درد شدید زیرزبان و گردن باشد. آنژین لودویگ یک وضعیت بالقوه کشنده است و  بیماران معمولا با آنتی بیوتیک درمان می شوند. در صورت بروز مشکلات تنفسی ، افرادی که دارای آنژین شدید لودویگ هستند ، ممکن است به روشی برای باز کردن راه هوایی نیاز داشته باشند.

سینوزیت ماگزیلاری

سینوس ماگزیلاری یکی از سینوس های حیاتی در صورت انسان است که کمی پشت گونه ها قرار دارند. زمانی که باکتری ها های موجود در آبسه دندان بتوانند به این بخش منتقل شوند میتوانند باعث التهاب این سینوس شوند. سینوزیت ماگزیلاری یک وضعیت جدی و بسیار دردناک است و معمولا با کمک آنتی بیوتیک درمان میشود.

اشتراک گذاری

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *