تاریخ امروز16 اردیبهشت 1400

آشنایی با 7 نوع متخصص دندانپزشکی

شما اغلب اوقاب وقتی به یک دندانپزشک فکر می کنید، احتمالا تنها به یک دندانپزشک عمومی یا دندانپزشک خانواده فکر می کنید که جرمگیری دندان و معاینات منظم دهان و دندان شما را انجام می دهد. اما دندانپزشک عمومی  تنها یک متخصص ساده دندانپزشکی است. ما برای انجام ساده ترین پروسه های دندانپزشکی تا پیده ترین آن ها مانند جراحی ایمپلنت دندان، ارتودنسی دندان و نصب ونیر دندان و … متخصصان آموزش دیده زیادی داریم. در این مقاله، سایت دندانپزشکی دندانه شما را با همه انواع متخصصین دندانپزشکی آشنا خواهد کرد.

هفت نوع دندانپزشک که ممکن است به کمک آن ها نیاز داشته باشیم

در ادامه با 7 نوع متخصص دندانپزشک آشنا خواهید شد که در مجموع سلامت دهان و دندان ما را افزایش میدهند و از آن مراقبت میکنند.

1. دندانپزشک عمومی یا (General Dentists)

یک دندانپزشک عمومی به طور مرتب از دهان و دندان شما مراقبت می کند. دندانپزشکان عمومی سلامت دهان و دندان شما را تحت نظر دارند و در صورت نیاز به جراحی گسترده دندان، ارتودنسی، ایمپلنت دندان، پروتز دندان و یا پروسه های دندانپزشکی ترمیم و زیبایی دندان قادر به راهنمایی شما یا ارجاع شما به یی از متخصثین دندانپزشکی هستند. کار آنها در درجه اول حول مراقبت از دهان و دندان و اصول دندانپرشکی پیشگیری است.

مهمترین اقدامات یک دندانپزشک عمومی عبارتند از:

 • جرم گیری دندان
 • گرفتن تصاویر با کمک اشعه ایکس
 • آموزش به بیمار
 • ترمیم دندانهای ترک خورده یا پوسیده
 • سفید کردن دندان ها
 • کشیدن دندان

2. ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی دندان

ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی دندان (Orthodontists) در اصلاح و برطرف کردن بی نظمی های صورت و دندان تخصص دارد. یک متخصص ارتودنسی دندان به طور معمول به عنوان دندانپزشکانی شناخته میشوند که بریس نصب می کنند. کسانی که تخصص ارتودنسی دارند چند سال آموزش های تخصصی مربوط به هماهنگی و تراز فک و دندان ها آموخته اند.

برای آشنایی با بهترین متخصصان ارتودنسی تهران وارد لینک زیر شوید

بهترین متخصص ارتودنسی تهران (لیست 10تایی منتخب دندانه)


آنها مسئول اصلاح کج بودن دندان ها، استخوان فک و ساختارهای صورت هستند. مهمترین روش هایی که یک متخصص ارتودنسی با کمک آن به اصلاح و تراز دندان ها میپردازند عبارتند از:

متخصص دندانپزشکی
آشنایی با انواع متخصص دندانپزشکی

3. متخصص اندودنتیست یا (Endodontist)

متخصص اندودنتیست یا متخصص ریشه دندان برای حفظ دندان از آسیب، عفونت و همه مشکلاتی که باعث از بین رفتن دندان میشوند آموزش دیده است. این نوع از متخصصان دندانپزشکی معمولاً با کانالهال ریشه دندان سروکار دارند. وظیفه اصلی یک متخصص اندودنتیست درمان ریشه دندان است. درمان ریشه دندان یا روت کانال تراپی هنگامی لازم است که بخش داخلی دندان (پالپ) آسیب دیده، ملتهب یا پوسیده شده باشد و در اثر آسیب یا پوسیدگی نیاز به خارج شدن دارد.

4- متخصص دندانپزشکی کودکان یا (Pedodontist)

متخصص دندانپزشکی کودکان یا دندانپزشک کودکان متخصص مراقبت از دندان های شیری و دائمی کودکان است. یک متخصص دندانپزشک کودکان شبیه به یک دندانپزشک عمومی است، اما برای درمان مسائل رفتاری در ضمن معالجه کودکان و نوجوانان نیز آموزش دیده اند. کودکان هنگام مراجعه به دندانپزشکی نیاز به مراقبت بیشتری دارند، زیرا آنها هنوز روال بهداشت دهان و دندان را به خوبی اجرا نیمکنند.

5. آسیب شناس دهان و دندان (Oral Pathologist)

پاتولوژیست یا آسیب شناس دهان و دندان علل یا عوامل مختلف بیماری زایی و بیماری های مرتبط با داخل دهان و دندان را درمان میکند. این متخصص هرچیزی که روی سلامتی ساختارهایی مانند فک، لب، دندان و گونه ها تأثیر می گذارد را مطالعه می کند. اگر در بافت لثه ها یا هر ساختار داخل دهان خود رنگ غیرطبیتی و یا توده هایی مشاهده کنید باید به یکی از این متخصصان مراجعه کنید. این متخصصان با کمک اشعه ایکس میتوانند به شما در یافتن مشکل دندانپزشکی کمک کنید. آسیب شناسان دهان و دندان غالباً منطقه آسیب دیده داخل دهان را بیوپسی می کنند و بیماری های زمینه ای یا بیماری های مضر را آزمایش می کنند. اگر ساختار دهان شما آلوده، آسیب دیده یا بیمار باشد، بقیه بدن شما میتواند تخت تاثیر قرار گرفته و آسیب ببیند.

6. جراح دهان و فک و صورت

جراح دهان و فک و صورت یا (Oral and Maxillofacial Surgeons) هر نوع جراحی که مربوط به داخل دهان و دندان میشود را انجام می دهند. جراح دهان و دندان در صورت نیاز اقدام به انجام جراحی روی باقت های مختلف دهان میکنند. این جراح اغلب پیش از انجام سایر پروسه های دندانپزشکی با بیماران تعامل دارد. این جراحان با سایر متخصصین دندانپزشکی سطح همکاری بالایی دارند و به انواع پروسه های دندانپزشکی وارد هستند. یک جراح دهان و دندان اغلب برای جراحی فک و یا خارج کردن دندان نهفته به روش جراحی شناخته میشود.

مهمترین پروسه  هایی که یک جراح فک و صورت و دندان انجام میدهد عبارتند از:

 • کشیدن دندان
 • جراحی های ترمیمی دندان
 • جراحی شکاف کام یا لب (لب شکری)
 • برداشتن بیوپسی یا نمونه برداری از داخل دهان و دندان
 • استخراج بافت
 • تزریق در ناحیه صورت
 • درمان آپنه خواب
 • اصلاح فک به روش جراحی با جراحی فک

7. متخصص پریودنتیست (Periodontist)

متخصص پریودنتیست دندان بر پیشگیری، تشخیص و معالجه مشکلات و بیماری های مختلف مربوط به بافت لثه تمرکز می کنند. این متخصصان در واقع متخصص لثه هستند. اگر در هنگام مسواک زدن و نخ دندان متوجه حساسیت لثه یا خونریزی شوید، یک پریودنتیست میتواند به تشخیص و درمان مشکل شما کمک می کند. این متخصصان همچنین مسئول درمان بیماری لثه شدید (بیماری پریودنتال)، نصب انواع ایمپلنت دندان و انجام عمل جراحی لثه به منظور زیبایی و ترمیم هستند. متخصص پریودنتیست یا متخصص لثه اغلب اوقات برای ایجاد برنامه های جامع پیشگیری و درمان برای بیماران خود با دندانپزشک عمومی همکاری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *