تاریخ امروز31 خرداد 1400
بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان

بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان (منتخب سایت دندانپزشکی دندانه)

بسیار سخت بتوان بهترین لیست متخصص ارتودنسی اصفهان را ظرف چند روز بست زیرا تعداد متخصصان خوب این شهر در زمینه ارتودنسی دندان زیاد هستند و هنوز تعدادی از متخصصانی که بسیار خبره هستند در سطح اینترنت نه سایت دارند و نه اطلاعات تماس. با این حال دندانه در این مقاله برای شروع نام و آدرس 3 تا از بهترین های اصفهان در رشته ارتودنسی را لیست کرده است. این شما و این لیست بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان. این مقاله به مرور زمان به روز خواهد شد. چنانچه شما نیز متخصص معتمدی میشناسید باز طریق فرم تمام و یا ذیل همین مقاله نام و مشخصات ایشان را برای ما بفرستید تا تیم دندانه بتواند درباره ایشان تحقیق کنند.

دکتر حنانه السادات حسینی

دکتر حنانه السادات حسینی بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان
آدرساصفهان، شاهین شهر، خیابان فردوسی، فرعی ١غربی، مجتمع سهراب، طبقه ٢
شماره تماس٠٣١٤٥٢٤٣۲۰۰ | ۰۹۰۱۳۴۶۳۴۳۲
سایتwww.drhananehoseini.com

دکتر بهرنگ تابش

دکتر بهرنگ تابش بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان
آدرساصفهان_چهار باغ بالا_ک ۳۷_ساختمان اسکان
شماره تماس٠٣١٤36613670
اینستاگرامdr.tabesh

دكتر حسين شصت فولادی

دكتر حسين شصت فولادی بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان
آدرساصفهان – شریعتی غربی-مجتمع ایران زمین-طبقه سوم
شماره تماس03136269652
اینستاگرامwww.dr-shastfuladi.com

آنچه که باید درباره یک متخصص ارتودنسی دندان بدانید

“معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران چند روز پیش در گفت‌وگو با یک خبرگزاری گفت: 70‌درصد مردم ایران نیاز به درمان‌های ارتودنسی در سطوح مختلف مقدماتی، متوسط و پیشرفته دارند…. در این میان، نزدیک به 25 تا 30 درصد از افراد مشکل شدید ارتودنسی دارند و حتما نیاز به توجه ویژه متخصص ارتودنسی دندان دارند”.

این خبری است که در همشهری آنلاین و از زبان یک مقام رسمی نقل شده است. هرچند که خبر تکان دهنده است، اما بدتر از این مساله، آن است که اغلب افرادِ نیازمندِ درمان‌های ارتودنسی، یا توجهی به مشکل ارتودنسی خود ندارند و یا اینکه برای درمان و یا اصلاح نامنظمی‌های دندانی خود، به دندانپزشکی غیر از متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنند.

این یعنی، هنوز تعداد زیادی از افراد جامعه آنطور که باید با دانش ارتودنسی و متخصصی که قادر است مشکلات آن‌ها را درمان کند؛ آشنایی کامل ندارند. به همین جهت، لازم است که به این افراد تعریف درستی از ارتودنسی و متخصص آن ارائه شود. تا بدانند مشکلات و نامنظمی دهانی و فکی آن‌ها چگونه، طی چه فرآیندی و به چه شکل برطرف می‌شود.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی یا (orthodontist) یکی از شاخه‌های تخصصی دندانپزشکی است که به برطرف کردن مشکلات، ناهماهنگی و نامنظمی‌های دندانی و فکی می‌پردازد.

یک تعریف بسیار ساده و عامیانه‌تر ارتودنسی، صاف کردن دندان‌های کج و رفع نامظمی های آن یا انحرافات جزئی تا متوسط فک است.

یک اشتباه رایج در میان اغلبِ ما ایرانی‌ها (در خصوص تلفظ نام این رشته) وجود دارد. بیشتر افراد به جای تلفظ اُرتودُنسی (orthodontics) به اشتباه از واژه اُرتودِنسی استفاده می‌کنند. بر همین اساس باید به جای استفاده از واژه متخصص ارتودِنسی از متخصص‌اُرتودُنسی یا اُرتودُنتیست استفاده کرد.


متخصص ارتودنسی کیست؟

متخصص ارتودنسی یک دندانپزشک متخصص و آموزش دیده است. این شخص ابتدا دوره عمومی دندانپزشکی را پشت سر می‌گذراند. و پس از شرکت در آزمون تخصصی این رشته، چند سال دیگر به تحصیل می پردازد.

کار این متخصص تشخیص، پیشگیری، درمان و یا اصلاح نامنظمی‌های دندانی و فکی است و در تمام طول تحصیل خود در مقطع تخصصی‌اش، با انواع نامنظمی‌های دندانی–فکی و نحوه اصلاح آن‌ها آشنا می‌شود.

ممکن است به این متخصص عناوین و نام های زیر نیز نسبت داده شود:

 • دکتر ارتودنسی
 • پزشک ارتودنسی
 • ارتودنتیست
 • دکتر ارتودنتیست
 • دندانپزشک متخصص ارتودنسی

برای برطرف کردن چه مشکلاتی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم؟

تا اینجا چند بار اصطلاح نامنظمی‌های دندانی-فکی و مشکلات ارتودنسی دندان به چشم‌تان برخورد کرد. اما این مشکلاتی که باید برای برطرف کردن آن‌ها به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کرد دقیقاً کدامند؟ آن 70 درصد از مردمی که در ابتدای مقاله درباره آن ها صحبت شد چه مشکلاتی دارند؟

این متخصصان طیف وسیعی از مشکلات را برطرف می‌کنند. اما مهم‌ترین و شایع‌ترین مشکلاتی که برای برطرف کردن آن‌ها تنها باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کرد، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • شلوغی و ازدحام دندان‌ها (کراودینگ یا اورکراودینگ دندان)
 • وجود فاصله قابل توجه مابین دندان‌ها (اسپیسینگ)
 • جلوزدگی فک بالا (اوربایت)
 • جلوزدگی فک پایین (آندربایت)
 • جلوزدگی دندان های جلو در فک بالا (مشابه اوربایت اما به صورت افقی)
 • وجود فاصله بین دندان های جلو هنگام بسته بودن دهان (اپن بایت)
 • مشکلات ناشی از عدم حضور دندان (از دست رفتن یا کشیده شدن دندان مشکلاتی مانند حرکت و کج شدن دندان ها پیش می آورد)
 • رویش اکتوپیک (نابجای) دندان دائمی. (به جای آنکه دندان به صورت درست در مسیر درست رشد کند، در موقعیت های کج و غیر معمول رشد می کند)
 • نهفتگی یا نیمه نهفتگی دندان های دائمی
 • برطرف کردن مشکلات ناشی از عادات نادرست کودکان (مانند مکیدن انگشت) که برای یک بازه زمانی طولانی ادامه داشته اند
تصاویر قبل و بعد از ارتودنسی دندان

متخصص ارتودنسی چه کارهایی برای ما انجام نمی دهد؟

تمام موارد لیست شده در بخش قبل توسط یک دکتر ارتودنسی به خوبی برطرف می شوند. به جز این موارد، متخصصان ارتودنسی قادرند اغلب پروسه های دندانپزشکی (هرآنچه توسط یک دندانپزشک عمومی صورت می گیرد) را انجام دهند، اما آن ها ترجیح می دهند تنها در زمینه ای که چندین سال بیشتر به تحصیل و کسب مهارت در آن پرداخته اند فعالیت کنند.

بر همین اساس اگر قصد دارید برای موارد زیر به یک دندانپزشکی متخصص ارتودنسی مراجعه کنید سریعا از تصمیم خود منصرف شوید. زیرا این متخصص برای شما چنین پروسه هایی انجام نخواهد دارد:

 • کلیه پروسه های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی شامل بلیچینگ دندان، نصب انواع ونیر دندان (مانند لمینت دندان، ونیر کامپوزیت و …)، ترمیم تخصصی دندان های آسیب دیده، نصب روکش و …
 • کلیه اقدامات لثه درمانی شامل جراحی زیبایی لثه، جراحی درمانی لثه، جرم گیری دندان، پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های لثه و ….
 • انجام کلیه اقدامات پروتز دندان شامل ایمپلنت دندان، بریج دندان، دندان مصنوعی و ….
 • چکاپ های دوره ای دندانپزشکی
 • انجاک کلیه اقدامات و پروسه های ریشه درمانی شامل درمان ریشه دندان (روت کانال تراپی) و عصب کشی دندان و ….

از چه سنی به یک ارتودنتیست مراجعه کنیم؟

بهتر است که از سن 6 تا 8 سالگی کودکان را برای بررسی های دقیق به نزدِ یک دکتر ارتودنسی برد. این محدوده سنی بهترین سن شروع ارتودنسی دندان است. زیرا به صورت مختلط دندان های دائمی و شیری در دهان حضور دارند.

اما لزوما قرار نیست در این بازه زمانی حتما از دستگاه های ارتودنسی استفاده کرد. متخصصان ارتودنسی کودکان در این مدت زمان می توانند به تشخیص مشکلات احتمالی  پیشگیری از بروز یا شدیدتری شدن آن ها اقدام می کنند.

از سن 10 تا 14 سالگی نیز بهترین زمان برای آغاز فرآیند اصلاح مشکلات است. در این سن اغلب دندان های دائمی در آمده اند و در موقعیت خود قرار گرفته اند.

به جز این، مراجعه به یک متخصص ارتودنسی هیچ محدودیت خاصی در سنین بالا ندارد و در هر سنی که قرار دارید همیشه درب مطب یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی برای شما باز است.


اگر نیاز به درمان ارتودنسی دارید تنها به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و بس…

هرچند که دندانپزشکان عمومی می توانند اغلب پروسه های دندانپزشکی را انجام دهند، اما حقیقتش را بخواهید واجد شرایط انجام درمان ارتودنسی دندان به صورت مسئولانه و اصولی نیستند.

از سوی دیگر این واقعیت را در نظر بگیرید که اگر رشته ارتودنسی برتری نسبت به دندانپزشکی عمومی نداشت و انجام ارتودنسی نیازی به کسب مدرک نداشت، چرا تعداد زیادی متخصص ارتودنسی عمر گرانبهای خود را صرف تحصیل در این رشته تخصصی کرده اند؟

آن ها با تمام مشکلات نامنظمی دندان ها آشنایی کامل دارند و تمام راه حل های اصلاحی و درمانی را نیز به خوبی فرا گرفته اند. بنابراین برای هر موقعیت احتمالی نیز آمادگی کامل دارند.


چطور یک متخصص ارتودنسی خوب پیدا کنیم؟

اکنون که دید درستی نسبت به ارتودنسی دندان و دکتر ارتودنسی پیدا کرده اید، اگر جزء آن 70 درصد ذکر شده در ابتدای مقاله هستید، از اکنون به دنبال پیدا کردن متخصص باشید.

فقط در پیدا کردن ارتودنتیست به دو دلیل اصلا عجله نکنید. یکی اینکه مدت زمان ارتودنسی طولانی است و اگر متخصص از نظر شما خوب نباشد ممکن است به مشکل بربخورید. و دوم اینکه هزینه ارتودنسی دندان نسبتا زیاد است و اگر با بی دقتی و از سر عجله یک متخصص کم تجربه انتخاب کرده باشید ممکن است نتیجه مد نظر شما آنطور که می خواهید حاصل نشود.


برای پیدا کردن یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی زیر را همیشه در نظر بگیرید:

 • حتما و حتما یک تنها یک متخصص انتخاب کنید (نه دندانپزشک عمومی و نه هیچ متخصص دندانپزشکی دیگری)
 • برای اطمینان از اینکه دندانپزشک انتخابی شما واقعا یک دکتر ارتودنسی است به مهر،کارت ویزیت و یا تابلو او توجه کنید. حتما باید قید شده باید که او یک متخصص ارتودنسی است چون تنها این متخصصان اجازه درج این عنوان در مدارک و مطب خود را دارند.
 • دیدگاه ها و بازخوردهای بیماران و مراجعان متخصص را بررسی کنید
 • تصویر قبل و بعد بیمارانش را حتما ببینید
 • از نحوه پرداخت هزینه ها سوال بپرسید اما تنها هزینه را ملاک انتخاب قرار ندهید
 • دسترسی به مطب او را در نظر داشته باشید (چون قرار است برای یک مدت طولانی به مطب مراجعه کنید)
 • پیگیری متخصص را جویا شوید
 • اخلاق، رفتار و منش متخصص بسیار مهم است و باید حتما در نظر گرفته شود
 • محیط مطب ارتودنتیست را چک کنید (اگر برای ارتودنسی کودک خود اقدام می کنید حتما محیط مطب باید مناسب حضور کودکان نیز باشد)
 • و ….
اشتراک گذاری

1 یک نظر

 1. شیما پاسخ

  سلام . به نظر من دکتر داوودیان عالی ترین دکتر ارتودنسی در بین تمام متخصص های ارتودنسی ایران است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *