تاریخ امروز16 اردیبهشت 1400
ارتودنسی سرامیکی چیست سایت تخصصی دندانپزشکی

ارتودنسی سرامیکی چیست و مزایا و معایب آن کدامند؟

به طور مرسوم و سنتی برای اصلاح ناهماهنگی دندان ها از براکت های فلزی استفاده می شوند. این براکت ها معمولا نمای جالبی ندارند. بزرگسالان، جوانان و کسانی که معمولا شاغل هستند یا در اجتماع نقش فعالی دارند اغلی دوست ندارند از این براکت ها استفاده کنند. آنها معمولا براکت های شفاف یا همرنگ دندان را بیشتر می‌پسندند. بنابراین رو به ارتودنسی نامرئی با براکت های سرامیکی، پلاستیکی، الاینر، لینگوال و … می آورند. از میان این درمان ها، ارتودنسی سرامیکی با بریس هایی از جنس سرامیک بسیار پرتقاضا هستند. این مقاله را به صورت اختصاصی از سایت دندانپزشکی دندانه بخوانید.ارتودنسی سرامیکی چیست؟

ارتودنسی سرامیکی اشاره به درمان ناهماهنگی دندان ها با بریس های سرامیکی دارد. این بریس ها مشابه بریس های فلزی معمولی هستند. با این تفاوت که در دسته دستگاه های نامرئی مانند اینویزیلاین ها قرار دارند. به این معنی که دیگران نمیتوانند آن ها را ببینید و یا آچنان در دید نیستند. زیرا شفاف و همرنگ دندان های طبیعی ما هستند.

مواد تشکیل دهنده این براکت ها کامپوزیت و آلیاژهای سرامیکی هستند. از مواد کامپوزیتی معمولا در برخی موارد برای پر کردن دندان ها استفاده می‌شود، زیرا تقریبا همرنگ دندان هستند. بنابراین چون همرنگ دندان هستند در چشم نیستند و کسی متوجه آن ها نمیشود، مگر اینکه کسی خیلی به دندان های شما خیره شود. برعکس براکت های فلزی که در فواصل دور هم دیده میشوند، براکت سرامیکی از فواصل نزدیک به سختی دیده میشود. براکت ها سرامیکی به دلیل ماهیت شفافی که دارند معمولا اورینگ ندارند بنابراین این نوع سیستم جزء ارتودنسی رنگی نیست.

ارتودنسی سرامیکی
ارتودنسی سرامیکی همان سیستم ارتودنسی ثابت است با این تفاوت که در آن به جای براکت فلزی از براکت سرامیکی جهت صاف کردن دندان استفاده میشود

مزایا و معایب ارتودنسی سرامیکی کدامند؟

مزایا براکت سرامیکی دندان

  • به سختی قابل مشاهده هستند: همانطور که گفته شد مواد سرامیکی که برای این بریس استفاده می شود، معمولاً دارای رنگ روشن، شفاف یا همرنگ دندان است.
  • درمان موثر مشکلات ناهماهنگی دندان: در مقایسه با سایر روش های ارتودنسی نامرئی مثل اینویزیلاین ها، بریس سرامیکی معمولا سریعتر و موثرتر مشکلات را درمان میکند. اینویزیلاین ها معمولا برای درمان مشکلات جزئی دندان مورد استفاده قرار میگیرند. اما ارتودنسی سرامیکی طیف وسیعی از مشکلات از جزئی گرفته تا شدید را در بازه زمانی 18 تا 36 به بهترین شکل درمان میکنند.
  • با تصویر برداری پزشکی تداخل نداردن: بریس فلزی در تصویر برداری اخلال ایجاد میکند. برای مثال اگر متخصص ارتودنسی بخواهد از دندان ها اسکن اشعه ایکس بگیرد در تصاویر مشکل به وجود می آید. درحالی که بریس سرامیکی چنین تداخلی ایجاد نمیکند.
  • تنوع رنگ زیادی دارند: براکت فلزی تنها در یک رنگ تولید میشوند. اما براکت سرامیکی در رنگ های مختلف قابلیت تولید دارند. اما مردم بیشتر براکت سرامیکی شفاف را ترجیح میدهند.

شاید از این نوشته ها هم خوشت بیاد

معایب ارتودنسی سرامیکی

  • هزینه ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی بالا است: قیمت این براکت ها معمولا حدود 1000 تا 2 هزار دلار بیشتر از بریس فلزی است.
  • احتمال بروز حساسیت لثه بالا است: براکت های سرامیکی بزرگتر از براکت های فلزی هستند. بزرگ بودن سایز این براکت ها، باعث میشود که تمیز کردن ومسواک زدن دندان ها دشوارتر باشد. در نتیجه اگر به درستی دهان و دندان ها را تمیز نکنید احتمال حساس شدن لثه و حتی بروز عفونت در آنها بالا است.
  • دوام کمتری دارند: در مقایسه با براکت فلزی، انواع سرامیکی احتمال بیشتری دارد که بشکنند و یا از دندان جدا شوند.
  • تعداد جلسات درمانی بیشتری دارند: به خاطر شکننده بودن این براکت ها، شما باید بیشتر به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. تا هر بار براکت ها را تنظیم کند و از روند درمان مطمئن شود.
  • زود لکه دار میشوند: اتصالات الاستیک که سیم را به براکت های سرامیکی متصل میکند می توانند به راحتی لکه دار شوند و نیاز به تعویض دارند.

آیا ارتودنسی سرامیکی برای من مناسب است؟

به طور کلی تمام کسانی که دندان هایی ناهماهنگ دارند، تمام دندان های دائمی آن ها در آمده یا دندان ها و استخوان فک‌شان از رشد افتاده، میتوانند مشکل دندان های خود را با ارتودنسی نامرئی با بریس سرامیکی برطرف کنند. البته اگر شما بزرگسال هستید و یا به هیچ عنوان دوست ندارید از بریس فلزی برای درمان خود استفاده کنید، یکی از گزینه های درمانی برای شما بریس سرامیکی خواهد بود.

هزینه ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی چقدر است؟

در کل، هزینه ارتودنسی سرامیکی چیزی حدود 4000 تا 8000 دلار آمریکا است. که در مقایسه با بریس فلزی نسبتا گران تر هستند. چرا که براکت فلزی 3 تا 6 هزار دلار هزینه دارد.

متأسفانه چون شرکت های بیمه هزینه های ارتودنسی مخصوصا با سرامیک را تقبل نمیکنند شما باید هزینه ارتودنسی سرامیکی را کاملا از جیب بپردازید. یا از متخصص ارتودنسی خود بخواهید هزینه ها را برای شما قسط بندی کند.

نکته:

شرکت ها بیمه معمولا حتی اگر مال اکلوژن شدید و مشکلات بایت جدی داشته باشید  مادامی که بخواهید بریس سرامیکی استفاده کنید هیچ هزینه ای به شما باز نمیگردانند.

طول درمان با بریس سرامیکی

درمان با براکت های سرامیکی می توانند حدود یک سال و نیم تا سه سال طول بکشند. در این مدت دندان های شما به بهترین شکل ممکن صاف و یکدست میشوند و زیبایی لبخند شما دو چندان خواهد شد. این درحالی است که درمان با بریس های فلزی کمتر از یک سال تا سه سال طول می کشد.

نکته:

به دلیل شکننده بودن اجزای سرامیکی ، این براکت ها برای جلوگیری از شکسته شدن باید به صورت منظم چک و یا تعویض شوند. که این موضوع میتواند طول مدت درمان را بیشتر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *