تاریخ امروز31 خرداد 1400
ارتودنسی متحرک چیست

ارتودنسی متحرک رو بهتر بشناسیم(آشنایی با تعریف، کاربرد و جزئیات هزینه آن)

این روزا دیگه همه میدونن ارتودنسی چیه، حتی انواع روش ارتودنسی رو هم میدونن. برای همین فکر می کنم سوالی مثل ارتودنسی متحرک چیست جوابش زیادم سخت نباشه. اما در هر صورت بیایید یه مروری درباره ارتودنسی متحرک داشته باشیم و به صورت خلاصه تعریفش کنیم.

ارتودنسی متحرک چیه؟

ارتودنسی متحرک که بهش ارتودنسی شفاف و نامرئی هم گفته میشه در واقع به استفاده از اون دسته از دستگاه هایی گفته میشه که برای صاف و منظم کردن دندان های ما لازم نیست از اول تا آخر دوره درمان به دندونامون بچسپن و موقع غذا خوردن یا مسواک زدن برشون میداریم. اینا یه سری قالب شفاف و پلاستیکی هستن که مثل محافظ یا گارد دهان هستن و یا یه سری از دستگاه های مشابه دیگه که در مجموع برای اصلاح نامنظمی دندون ها استفاده می شن.

چه دستگاه های یا وسایلی روی جزء ارتودنسی متحرک دسته بندی می کن؟

عمده دستگاه های که بهشون میگیم متحرک، نوعی قالب دندون هستن که یه سریاشون برای اصلاح نامنظمی های دندانی استفاده میشن و یه سریای دیگشون هم برای حفظ نتایج ارتودنسی استفاده میشن. یعنی بعد از اینکه ارتودنسی تموم شد برای پیشگیری از کج شدن دوباره دندون ها باید اون ها رو استفاده کنیم.

به دسته اول این قالب ها میگن الاینر یعنی تراز کننده و به صاف شدن دندونا کمک می کنن. مشهورترین الاینرهای شفاف ارتودنسی اینا هستن:

 • اینوزیلاین یا INVISALIGN
 • کلیرکورکت یا CLEAR CORRECT
 • سمایل دایرکت کلاب یا SMILE DIRECT CLUB
 • کی-لاین یا K-LINE

و به اون دسته دوم هم میگن ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی که میتونه شفاف و قالبی باشه یا یه نوع دیگه باشه که بهش میگن ریتینر هاولی.

ارتودنسی شفاف به درد چه کسایی میخوره؟

این ارتودنسی کارایی چندان زیادی نداره و فقط میتونه مشکلات و ناهنجاری های جزئی تا متوسط رو برطرف کنه. مثلا میتونه مشکلات زیر رو به راحتی آب خوردن برطرف کنه:

 • فاصله بین دندان ها
 • کج بودن دندان و یا ازدحام جزئی آن ها
 • اوربایت جزئی
 • اپن بایت
 • آندربایت

اگر شما هم جزء افرادی هستید که یکی از مشکلات بالا رو دارید این روش ارتودنسی به درد شما میخوره.

ارتودنسی متحرک چطوری به صاف شدن دندان های ما کمک می کنه؟

قبل از هرچیزی باید بدونید که برای برطرف کردن مشکلات شما تنها به یه دونه از دستگاه های ذکر شده نیاز ندارید. شما به یک سری و تعداد زیادی از اینا نیاز دارید.

اول دندناتون چک میشه و بعدش قالبگیری یا گرفتن تصاویر رادیولوژیک انجام میشه. بعد بر اساس وضعیت دندوناتون مسیر حرکت دندان هاتون تا صاف شدن کامل بررسی میشه. بعد بر اساس این مسیر میگن مثلا شما به 20 تا اینویزیلاین نیاز دارید تا دندوناتون کاملا صاف شه.

هر یه دونه پلاک شفاف ارتودنسی که در اختیارتون گذاشته میشه طوری طراحی شده که برای یه مدت زمانی (مثلا دو هفته ای) دندونای شما رو یه مقدار حرکت میده یا صاف میکنه. بعد از اینکه دندونا رو به اون اندازه صاف کرد دیگه کاربرد نداره و باید برداشته بشه.

بعد از اینکه این یه دونه رو برداشتن بعدی رو باید قرار بدید. به همین شکل شما تا آخرین دونه رو استفاده می کنید و دندوناتون در آخر صاف و منظم میشه.

چقدر طول میکشه ارتودنسی شفاف دندونامون رو منظم کنه؟

بسته به سن و سال، نوع و شدت مشکل ممکنه نیاز باشه برای مدت زمان 1 سال تا 18 ماه از پلاک های شفاف ارتودنسی برای منظم شدن دندوناتون استفاده کنید.

هزینه ارتودنسی متحرک چقدره؟

بسته به اینکه چه تعداد قالب نیاز دارید هزینه ارتودنسی متحرک متفاوته. اما در میان ارتودنسی دیگر هزینه نسبتا کمتری داره و چیزی حدود 6 تا 10 میلیون تومان هزینه داره.

این پلاک شفاف و متحرک ارتودنسی همیشه باید روی دندونامون باشه؟

بله در واقع شما باید همیشه و تا انتهای دوره درمان، پلاک ها رو بذارید روی دندوناتون. اما بلاخره باید یه مزیتی نسبت به ارتودنسی ثابت داشته باشه یا نه؟

مزیت ارتودنسی متحرک در اینه که شما هر وقت که بخوایید چیزی بنوشید یا بخورید می تونید پلاک ها یا اون قالب ها رو بردارید و بعد از اینکه مسواک زدید، نخ دندون کشیدید و دهانشویه استفاده کردید دوباره سرجاشون بگذارید.

به جز این مواقع شما همیشه باید اون قالب ارتودنسی متحرک رو استفاده کنید تا مطابق اون بازه زمانی که متخصص بهتون گفته دندوناتون صاف و منظم بشه.

هفته اول ارتودنسی متحرک چطوری میگذره؟

میدونید سخت ترین مرحله ارتودنسی چیه؟ شاید با خودتون بگید اون لحظه ای که مثلا پلاک متحرک یا بریس فلزی (همون سیم کشی) ارتودنسی ثابت، نصب میشه. اما این نه تنها سخت و دردناک نیست که اتفاقا خیلی هم باحاله.

سخت ترین بخش ارتودنسی از 1 تا 7 روز بعد از نصب دستگاه ها است. چون دندونای شما قبلا تحت فشار نبود و هیچ نیرو یا چیزی نبوده که اونا رو وادار کنه جابجا بشن. اما الان به خاطر پلاک ارتودنسی متحرک تحت فشارن و باید به واسطه نیرویی که از طرف پلاک ارتودنسی متحرک بهشون وارد میشه کم کم یه تکونی به خودشون بدن و یکم جابجا بشن.

این باعث میشه شما:

 • یکم احساس ناراحتی کنید
 • ترشح بزاق دهنتون یکم بیشتر بشه
 • لثه ها یکم تحریک بشن و مثلا یه نمه دچار خارش بشن
 • لبها و بخش داخلی گونه هاتون یکم ممکنه با پلاک ارتودنسی اولش حال نکنه
 • ممکنه یکم توی صحبت کردن دچار مشکل بشید

این مشکلات جزئی ممکنه بعد از اینک قالب اول رو گذاشتید اذیتتون کنه اما نهایتا تا 1 هفته بعدش کاملا از بین میرن و جای نگرانی ندارن.

چطوری مشکلات هفته اول بعد از ارتودنسی متحرک رو برطرف کنیم؟

 • اگه احساس درد داشتید که خیلی نادره می‌تونید مسکن بدون نسخه مثل ایبوپروفن یا استامینوفن مصرف کنید.
 • اگه در صحبت کردن مشکل داشتید حتما و حتما یکم تمرین کنید. با صدای بلند آواز بخونید و یا اینکه یه کتاب رو با صدای رسا و بلند برای خودتون بخونید تا به شرایط عادت کنید و مشکلتون برطرف بشه.
 • اگه بزاق داخل دهانتون بعد از گذاشتن پلاک شفاف زیاد شد به جای تف کردنش سعی کنید اونو آروم قورت بدیدو بزاق همون روز اول زیاد میشه که طبیعیهو بعدش قط میشه.

با وجود ارتودنسی متحرک همچنان باید برم پیش متخصص ارتودنسی؟

شاید یه سریا با خودشون فکر کنن که چون پلاک ها رو خودشون میذارن روی دندوناشون دیگه نیازی به مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی نیست. این اصلا درست نیست و شما باید یه سری قرار ملاقات رو به صورت منظم تشریف ببرید مطب متخصص ارتودنسی تا بر روند صاف شدن دندون های شما نظارت کامل بشه و اگه مشکلی پیش اومد سریع برطرف بشه.

هرچند وقت یکبار باید بریم پیش متخصص ارتودنسی؟

بسته به نوع الاینر متحرک (اینویزیلاین و مارکای دیگه) ممکنه نیاز باشه هر دوهفته برید پیش متخصص و یا اینکه به فاصله های زمانی هر 4 تا 8 هفته این مراجعه رو داشته باشید. ی این جلسات ممکنه الاینر تعویض یا سفت بشه. بنابراین لازمه برای پیشگیری از شل شدنش با زبونتون با الاینر بازی نکنید یا باهاش چیزی نجوید.

وقتی ارتودنسی متحرک دارم چی بخورم و چی نخورم؟

بازم تکرار می کنم شما قرار نیست وقتی قالب الاینر روی دندوناتونه چیزی بخورید یا بنوشید. شما اول قالب رو در میارید و بعدش میخورید و می آشامید. اما در هر صورت لازمه رژیم غذایی که در طول درمان ارتودنسی مصرف می کنیم یکم متناسب با دستگاه ارتودنسیمون باشه. برای همین:

چند روز اول بعد از شروع درمان ممکنه نتونید هرچیزی رو بجوید. بنابراین سعی کنید این چند روز غذای نرم بخورید. مثلا اینارو میتونید بخورید:

 • ماکارونی
 • برنج نرم
 • ماهی
 • ماست و از این دست غذاها

بعضی از خوراکی ها مسلما برای هر نوع درمان ارتودنسی خطرناک هستند و اصلا توصیه نمیشن. بهتره که مصرف این مواد رو تا میتونید کاهش بدید و یا اصلا نخورید:

 • آدامس
 • شیرینی های سخت و تافی
 • سیب کامل
 • نان های سفت مثل بربری یا سنگگ
 • و از این دست خوراکی ها دیگه.

چطوری الاینر متحرک خودمونو تمیز کنیم؟

به عنوانی کسی که ارتودنسی متحرک انجام دادید مهمترین وظیفه ای که دارید اینکه که پلاک های خودتون رو به موقع و اصولی تمیز کنید.

 • شما باید دست کم روزی دو بار قالب رو از دندوناتون بردارید و با آب سرد تمیزش کنید. (معمولا بعد از خوردن غذا وقتی خودتون مسواک می زنید اون ها رو تمیز می کنید)
 • برای تمیز کردنش از آب گرم استفاده نکنین چون آب گرم باعث میشه قالب شل بشه یا به اصطلاح وا بره
 • برای تمیز کردن قالب از مسواک نرم استفاده کنید
 • هفته ای یک بار قالب ها رو داخل محلول شستشو دهنده که متخصص بهتون پیشنهاد میده قرار بدید تا کاملا ضدعفونی بشن

اگه مشکلی برای قالب و پلاک ارتودنسیم افتاد چه کنم؟

مشکل میتونه شکستگی، سوراخ شدگی و یا حتی گم شدن قالب باشه. برای اینکه مدت زمان ارتودنسیتون بیشتر نشه در اولین فرصت ممکن به متخصص ارتودنسی خودتون اطلاع بدید تا یه دونه دیگه عین همون قالب رو براتون درخواست بده و دندوناتون رو بررسی کنه.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *