تاریخ امروز31 خرداد 1400

فیشور سیلانت دندان، مصداق بارز پیشگیری بهتر از درمان

فیشور سیلانت دندان یک لایه نازک از جنس مواد پلاستیکی بی رنگ یا همرنگ دندان هستش که برای محافظت از دندان های خلفی کودکان از پوسیدگی دندان و مسائل دیگه به سطح جونده اون ها متصل میشه.

به استفاده از سیلانت دندان درزگیری، شیارگیری یا شیارپوشی گفته میشه. این پروسه به هیچ بیحسی نیاز نداره، به هیچ عنوان درد نداره و اگه کودک شما واجد شرایطش باشه کلی فایده و مزیت هم براش داره.


سیلانت دندان برای چه کسانی مناسبه؟

هر بچه ای لزوما نیاز به فیشور سیلانت نداره. نه تنها این، که هر دندانی هم نیازی به این مواد نداره. اگه بچه شما یکی از شرایط زیر رو داره می تونید (و بهتره) که دندوناش رو درزگیری کنید:

 • شیارها یا درزهای عمیقی داخل سطح جونده دندان های آسیاب داره
 • فکر می کنید یا مطمئن هستید که در معرض پوسیدگی دندان هست
 • رژیم غذایی نامناسبی داره مثلا تمایل زیادی به خوردن غذاهای فست فوید و فرآوری شده، نوشیدنی  های قندی و یا نوشابه داره
 • شرایط خاصی داره و خودش به تنهایی نمیتونه اصول بهداشت دهان و دندان رو به دلیل اون شرایط پیش ببره برای مثال سندروم داون داره یا بیش فعاله و اختلال توجه داره.

کودک من یکی از شرایطی که گفتی رو داره، از چه سنی باید ببرمش پیش دندونپزشک؟

سیلانت دندان و درزگیرها رو میشه برای دندان های شیری و دائمی استفاده کرد. اما معمولا برای دندان دائمی بیشتر استفاده میشه. از بین دندان های دائمی هم، تنها دندان های آسیاب سیلانت میشن. برای آشنایی با انواع دندان میتونید روی لینکی که مشخص کردم کلیک کنید و به طور کامل با تمام دندان ها و کاربرد هر کدوم آشنا بشید.

بنابراین به محض اینکه اولین دندان آسیاب دراومد اگه یکی از موارد بالا رو داشت برای کودکتون اقدام کنید و دندوناش رو فیشور سیلانت کنید.

این نکته رو هم یادتون  باشه که اولین دندان آسیاب در حدود 6 سالگی و دندان های آسیاب دوم هم در سن 12 سالگی در میاد. تا قبل از اینکه احتمال پوسیدگی بیشتر بشه این کار رو برای کودکتون انجام بدید.


سیلانت رو چطوری به دندان بچه ها میزنند؟

قرار دادن فیشور سیلانت دندان یه روند بسیار ساده است که خیلی هم طول نمیکشه. تمام مراحلشم همین زیر براتون نوشتم. و در ضمن اینفوگرافیشم میتونید ببینید و حتی دانلودش کنید که یه گوشه ای اونو داشته باشید:

اینفوگرافی مراجل فیشور سیلانت دندان
 1. دندونپزشک اول میاد و دندون ها رو  کاملا تمیز میکنه. اگه دندونای کودک جرم داشته باشه باید اول جرم گیری دندان انجام بشه و دندان ها از نظر وجود پلاک و جرم کاملا تمیز بشن. بعدش دندونا از نظر وجود پوسیدگی بررسی می شن.
 2. بعد از تمیز کردن و مشخص کردن موقعیت پوسیدگی های احتمالی، دندان ها خشک میشن
 3. برای اینکه مواد سیلانت دندان به خوبی روی سطح جونده دندان قرار بگیره نیازه که یه ماده ژل مانندی روی سطح دندان بزنیم. این ژل باعث میشه سیلانت به خوبی اعمال بشه و ماندگارییش بالا بره. ه این ژل میگن ژل اسید اچ.
 4. ژل کار خودشو انجام میده و دندونا دوباره شسته  و خشک میشن
 5. بسته به سطح دندون، از یک ماده اتصال دهنده برای چسپاندن سیلانت استفاده بشه که خیلی نازکه
 6. در مرحله بعد سیلانته مستقیماً بر روی سطح جویدن هر دندان اعمال میشه
 7. و سرانجام برای خشک کردن مواد سیلانت دندونپزشک از یک نور که استفاده میکنه. نور به مواد تابیده میشه و خیلی زود مواد سخت میشن.

ماندگاری سیلانت دندون چقدره؟

سیلانت دندان نسبتا ماندگاری بالایی داره و میگن تا ۹ سال دوام میاره. اما شما اصلا به این ۹ سال کار نداشته باشید. اصلا بهش توجه نکنید.می دونید چرا؟ بذارید یه مثال بزنم.

میدونید وقتی یه نفر به من میگه ماندگاری فلان چیز چقدره، چی توی ذهنم میاد؟ شاید جاش نباشه این مثال رو بیارم اما جالبه و مینویسمش. من همیشه یه مثال رو میارم:

فک کنید رفتید توی مغازه کفش فروشی و مغازه داره بهتون میگه فلان کفش رو بردار عالیه حرف نداره اصلا مرگ نداره. پات کن اما حواست باشه باهاش کوه نری یا گلیش نکنی. اگه درست استفاده نکنی زود خراب میشه در غیر این صورت من ۱۰ سال ضمانت میکنم.

فیشور سیلانت دندون هم همنجوریه ینی اگه شرایطش نباشه ۹ سال که سهله شاید سر یه سال سیلانته خراب شه بره پی کارش. مثلا اگه بچه شما:

 • دندان قروچه داره یعنی دندوناشو آگاهانه یا ناآگاهانه، در خواب یا بیداری به هم میسابه
 • اگه رفلاکس اسیده معده داره
 • اگه غذاهای اسیدی زیادی میخوره
 • اگه خوراکی سفت و سخت بخوره
 • یا چیزای سفت رو با دندون گاز بگیره

بازم سیلانت دچار خوردگی و خرابی میشه وکاراییش رو کم کم از دست می ده.


چطوری بدون سیلانت دندان از پوسیدگی دندان بچه ها پیشگیری کنیم؟

صرفا چون این روزها به کررات ممکنه اسم سیلانت ها رو شنیده باشیم دلیل نمیشه که بگیم حتما باید هر بچه ای سیلانت داشته باشه. چون همونطور که بالاترم خوندید نه تنها هر بچه ای نیازمند این پروسه نیست بلکه هر نوع دندانی هم واجد شرایطش نیست.

فراموش نکنیم که اجداد ما میلیون ها سال پیشتر از ما بدون هیچگونه سیلانت یا ماده دندانپزشکی خاصی رشد کردندف تکامل پیدا کردن و شایدم میزان آسیب دیدگی دندوناشون به اندازه ما نبوده باشه.

با این حال چون ما آدمای امروزی سبک زندگی و رژیم غذاییمون واقعا غیراستاندارد شده درصد پوسیدگی دندان در کودکان و بزرگسالانمون هم به مراتب بیشتر شده. بنابراین بیشتر باید روی تغییرات سبک زندگی و رژیم غذاییمون تمرکز کنم تا مانع از گسترش پوسیدگی دندون بشیم.


سیلانت دندون چطوری برداشته میشه؟

بعد از اینکه کودک بزرگ تر شد ممکنه دیگه نخواد که همچنان فیشور سیلانت دندان داشته باشه. برای برداشتنش باید به مطب دندونپزشک برید و کار رو به خودش بسپارید.

برداشتن سیلانت خیلی آسونه و ممکنه با لیزر یا مته ظریف دندونپزشکی برداشته بشه. این کار اصلا خطری نداره و آسیبی به دندون بچه نمیرسونه.

البته از وقتی که مواد اعمال میشن معمولا تا زمانی که مشکلی برای مواد پیش نیاد یا شخص نخواد سیلانتا برداشته نمیشه.


توصیه های جلوگیری از پوسیدگی دندان که هممون باید بدونیم

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان بدون کمک گرفتن از فیشور سیلانت دندان میتونیم توجه بیشتری به موارد زیر داشته باشیم:

 • غذاهای ارگانیک و طبیعی بخوریم و تا میتونیم مصرف غذاهای فرآوری شده یا پرداز شده رو کاهش بدیم چون تا دلتون بخواد نمک و قندهای مضر داخلشون هست
 • بهداشت دهان و دندان رو رعایت کنیم و از همون ابتدای کودکی اصولش رو به بچه هامون یاد بدیم.
 • اعمال روغن های گیاهی توصیه شده رو چند باری امتحان کنیم
 • از خمیر دندان های حاوی هیدروکسی آپاتیت استفاده کنید تا از تجدید ساخت و تقویت دندان سود ببریم. این هیدروکسی آپاتیت یکی از باحال ترین مواد بکار رفته توی خمیر دندون هاست که جدید ثابت شده ویروس کرونا رو داخل دهان از بین میبره.
 • در ساعات مشخصی از شبانه روز غذا بخوریم
 • با راهکارهایی تنفس دهانی رو ترک کنیم
 • به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنیم

غذاهایی هم که حاوی مواد مغذی و مقوی زیر هستند رو حتما به رژیم غذایی خودمون و بچه هامون اضافه کنیم:

 • پروتئین
 • چربی های سالم
 • فیبر
 • آنتی اکسیدان ها
 • ویتامین ها
 • مواد معدنی مانند فسفر ، منیزیم و کلسیم

مواد بالا رو حتی زمانی که فیشور سیلانت دندان وجود داره در رژیم غذایی کودک خودتون تامین کنید.


اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *