تاریخ امروز31 خرداد 1400
مراقبت از دندان کودکان

اصول مراقبت از دندان کودکان (مراقبت از دندان های شیری)

چیزی که در این محتوا گنجانده شده است روش ها و اصول مراقبت از دندان کودکان است. از لحظه ای که دندان شیری بیرون میزند تا زمانی که دندان های دائمی رشد کرده و بیرون می آیند در این مقاله به صورت خلاصه توضیح داده شده است.

اصول مراقبت از دندان کودکان: این بخش نکات مسواک زدن کودکان

استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید بسیار مهم است ، زیرا این امر به جلوگیری و کنترل پوسیدگی دندان کمک می کند.

مراقبت از دندان شیری کودکان تا 3 سالگی

 • مسواک زدن دندان های کودک را به محض در آمدن اولین دندان شیری شروع کنید (معمولاً در حدود 6 ماهگی اولین دندان شیری در میاید، اما ممکن است زودتر یا دیرتر باشد).
 • والدین باید برای مسواک زدن دندان شیری کودکان آموزش دیده باشند (از دندانپزشک کمک بگیریند)
 • روزانه دوبار و حدود 2 دقیقه با خمیر دندانهای حاوی فلوراید دندان کودک را مسواک بزنید.
 • از مقدار بسیار کمی خمیر دندان استفاده کنید.

مراقبت از دندان های شیری کودکان 3 تا 6 ساله

 • حداقل دو بار در روز و حدود 2 دقیقه با خمیر دندانهای حاوی فلوراید مسواک بزنند
 • مسواک زدن باید توسط والدین یا مراقب و نظارت آنها انجام شود.
 • فقط اندازه یک نخود خمیر دندان استفاده شود.
 • قبل از خواب مسواک زده شود

مراقبت از دندان کودکان 7 سال به بالا

 • به کودکانتان کمک کنید تا حداقل دو بار در روز و هر بار حدود 2 دقیقه با خمیر دندانهای حاوی فلوراید مسواک بزنند.
 • شب ها قبل از خواب حتما باید مسواک بزنند بعد بخوابند.
 • از خمیر دندانهای حاوی فلوراید حاوی 1350ppm تا 1500ppm فلوراید استفاده کنید
 • بلافاصله بعد از مسواک زدن با خمیر دندان های حاوی فلوراید دهان خود را با آب نشویید و صبر کنید تا فلوراید اثر کند سپس آب بزنند.
 • کودکان 7 سال به بالا باید بتوانند به تنهایی دندان های خود را مسواک بزنند، اما هنوز هم بهتر است که آنها را تماشا کنید تا از مسواک زدن صحیح و حدود 2 دقیقه مطمئن شوید. این یکی از اصولی ترین روش مراقبت از دندان کودکان است.

چگونه می توان به کودکان کمک کرد تا دندان های خود را به درستی مسواک بزنند

 مراقبت از دندان کودکان
 • مسواک را در دست کودک خود قرار داده و خودتان دستش را بگیرید. با حرکت دادن دست کودک به او یاد دهید که چطور و چگونه دندان هایش را مسواک بزند و چه میزان خمیر دندان استفاده کند.
 • با استفاده از یک آینه به کودک خود کمک کنید تا دقیقاً جایی که مسواک میزند را ببیند.
 • از یک تایمر دو دقیقه  ای برای تمیز کردن دندان کودکان استفاده کنید.
 • اجازه ندهید بچه ها با وجود مسواک در دهان خود بدوند، زیرا ممکن است تصادفا به جایی برخرود کنند و دهانشان آسیب ببیند

بردن کودکان به مطب دندانپزشک کودکان

کودک خود را هنگام بیرون آمدن اولین دندانهای شیری نزد دندانپزشک ببرید. این مهم به این دلیل است که آنها با محیط و مطب دندانپزشکی آشنا شده و با دندانپزشک بیشتر خوو بگیرند. دندانپزشک می تواند به شما در مورد چگونگی جلوگیری از پوسیدگی دندان و شناسایی مشکلات بهداشت دهان و دندان در مراحل اولیه مشاوره دهد.  مراجعه به دندانپزشک از مهمترین اصول مراقبت از دندان های کودکان موسوم به دندان های شیری است.

هنگام مراجعه به دندانپزشک، در مورد آن مثبت فکر کنید و رفت و برگشت و مدت حضور در مطب را برای فرزندتان سرگرم کننده کنید. با این کار کودک شما دیگر نگران دیدارهای بعدی نخواهد بود. طبق توصیه دندانپزشک، کودک خود را برای معاینات منظم دندانپزشکی ببرید. نزدیکترین دندانپزشک خود را پیدا کنید و یا اینکه به دنبال پیدا کردن بهترین دندانپزشک کودکان در شهر خود باشید.

فیشور سیلانت ها

فیشور سیلانت را می توان پس از رویش دندان های دائمی خلفی (معمولاً در سن حدود 6 یا 7 سالگی) برای محافظت از آنها در برابر پوسیدگی دندان، انجام داد. در این روش سطوح جویدنی دندانهای پشتی با یک پوشش پلاستیکی نازک مخصوص پوشانده شده تا میکروب ها و ذرات غذا وارد فواصل بین دندانی نشود. سیلانت می تواند از 5 تا 10 سال دوام داشته باشد.

وارنیش فلوراید

وارنیش فلوراید را می توان هم روی دندانهای شیری و هم برای دندانهای دائمی استفاده کرد. این پروسه شامل اتصال مواد مخصوصی است که حاوی مقادیر زیادی فلوراید است. این مواد سطح هر 6 ماه یکبار برای پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده میشود. برخی از کودکان ممکن است بیشتر دیگران به وارنیش فلوراید نیاز داشته باشند. این ماده با تقویت مینای دندان باعث مقاومت بیشتر در برابر پوسیدگی می شود. وارنیش فلوراید یکی از اصولی ترین روش مراقبت از دندان کودکان است.

مراقبت از دندان کودکان از 3 سالگی به بعد

از 3 سالگی حداقل دو بار در سال برای کودکان فلوراید وارنیش پیشنهاد میشود. اگر دندانپزشک کودکان به شما توصیه کند که این پروسه را انجام دهید حتما آن را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *