تاریخ امروز31 خرداد 1400
پیشگیری از پوسیدگی دندان

بهترین راه برای پیشگیری از سوراخ شدن و پوسیدگی دندان

دندون ها یکی از بزرگترین دارایی های ما هستند که باید همیشه از آن ها به بهترین شکل مراقبت کنیم تا مطمئن باشیم از هر لحاظی در شرایط خوبی قرار دارند. سلامتی دندان ها و ادامه عملکردشان برای سلامتی عمومی و طول عمر شما لازم و ضروری است. بنابراین هرچیزی مانند پوسیدگی و سوراخ شدن دندان میتواند سلامتی شما را مستقیما به خطر  بی اندازد. ما در این مقاله قصد داریم نکاتی درباره پیشگیری از سوراخ شدن دندان و پوسیدگی دندان ها به شما ارائه دهیم. زیرا یکی از رایجترین شکایات مراجعان ما پوسیدگی دندان و یا ایجاد حفره در سطح دندان ها است. با عمل کردن به  این نکات و توصیه ها دندان سوراخ شده ای نخواهید داشت و سلامتی عمومی بدن خود را افزایش  میدهید.

4 روش تضمینی برای پیشگیری از سوراخ شدن و پوسیدگی دندان ها

1. مسواک زدن الفبای سلامت دهان و دندان!

یکی از مهمترین مولفه ها یا اصول های دندانپزشکی پیشگیرانه مسواک زدن است. ما باید بعد از هر وعده غذایی (با فاصله یک ساعته بعد از غذا) مسواک بزنیم. اما همیشه نمیتوان بعد از غذا مسواک زد. تکلیف چیست؟ دندانپزشکان حوزه پیشگیری معتقدند که اگر نمیتوانید بعد از غذا مسواک بزنید، دست کم روزی 2 بار این کار را انجام دهید. با اینکار شما میتوانید اولین و مهمترین قدم در پیشگیری از پوسیدگی دندان و ایجاد سوراخ دندان را بگیرید. بهترین زمان برای مسواک زدن، آخر شب و قبل از خوابیدن و همچنین در ابتدای صبح است. در این دو موقعیت معمولا هیچ کار دیگری نیست که مانع از مسواک زدن شما شود.

نکته

اگر برایتان مقدور است بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید اکر نه همان دو بار در روز حتما مسواک بزنید.

2.  استفاده از نخ دندان مکمل مسواک زدن

مسواک زدن خیلی مهم است و همه اهمیت آن را در پیشگیری از بیماری های دهان و دندان میدانیم. اما ثابت شده که استفاده از مسواک به تنهایی نمیتواند ضامن پیشگیری از سوراخ شدن و ایجاد پوسیدگی دندان شود. چرا؟ چون اعتقاد بر این است که مسواک زدن تنها 60 تا 65 درصد سطح دندان ها را تمیز میکند. و آن 35 تا 40 درصد باقی مانده در لابلای دندان ها است که اساسا با مسواک قابل تمیز شدن نیست. چاره کار چیست؟ استفاده از نخ دندان میتواند 40 درصد دیگر دندان ها را تمیز کند و به راحتی در پیشگیری از پوسیدگی دندان به شما کمک میکند.

نکته

برای اینکه بتوانید با حداکثر توان در پیشگیری از مشکلات دندان اقدام کنید حتما از نخ دندان های باکیفیت و استاندارد که توسط دندانپزشکان پیشگیری مورد تایید هستند استفاده کنید.

3. مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی

چیزی که بسیاری از مردم هنوز آن را درک نکرده اند و تقریبا به آن  اعتقادی ندارند مراجعه منظم به دندانپزشک است. باو کنید مراجعه به یک مطب دندانپزشکی جز سود و منفعت برایتان هیچ ضرری ندارد. با مراجعه به دندانپزشک اگر مشکلی داشته باشید سریع تشخیص داده میشود و با کمترین هزینه برطرف میشود. اما اگر مکررا مراجعه نکنید مشکلات ریز دندان بزرگ شده و باید برای برطرف کردن آن هم زمان زیادی اختصاص دهید و هم پول بیشتری هزینه کنید.

متخصصان دندانپزشکی توصیه میکنند برای پیشگیری از سوراخ شدن دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان اگر برایتان مقدور است سالی دو بار به  مطب مراجعه کنید. اگر نمیتوانید (که حتما میتوانید) به جای هر 6 ماه یکبار دست کم سالی یکبار حتما به یک دندانپزشک خوب سر بزنید.

4. رژیم غذایی متعادل و سرشار از مواد اساسی و مورد نیاز دندان

3 مورد بالا میتوانند نقش بسیار پررنگ و موثری در پیشگیری از سوراخ شدن دندان دندان عقل و سایر دندان ها داشته باشند. نه تنها سوراخ دندان بلکه سایر مشکلات با رعایت 3 نکته بالا به راحتی قابل پیشگیری هستند. چهارمین مولفه و فاکتور موثر برای پیشگیری توجه کردن به چیزهایی است که میخورید و مینوشید.

برخی از غذاهای میتوانند ذاتا به دندانها آسیب ببزنند. غذاهایی که سرشار از قند و کربوهیدارت ها هستند و میتوانند به دندان ها بچسپند را کنار بگذارید و در عوض به خوردن غذاها و نوشیدنی های حاوی کلسیم و آن هایی که برای دندان ضرری ندارند رو بیاورید. شما لازم نیست که از خوردن مواد غذایی شیرین به طور کامل اجتناب کنید بلکه باید مصرف آن ها را کاهش دهید و بعد از مصرف آن ها حتما دهان خود را شستشو دهید و سایر نکات پیشگیرانه را رعایت کنید.

نقش دندانپزشکان در پیشگیری از مشکلات دهان و دندان

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه به پیشگیری از سوراخ شدن دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان اقدام کنید راه حل های زیادی پیش روی شما است که ما حداقل 4 مورد آن را در این مقاله ذکر کردیم. از میان همه این موارد که میتوانند نقش بازدارنده و پیشگیرانه داشته باشند به نظر میرسد مهمترین عامل مراجعه به دندانپزشکان است.

خلاصه، مفید و مختصر درباره پیشگیری از سوراخ شدن دندان آسیاب و سایر دندانها

به طور خلاصه 4 مورد زیر میتوانند در پیشگیری از پوسیدگی دندان یا سوراخ دندان به شما کمک کنند:

  • مسواک زدن
  • نخ دندان کشیدن
  • داشتن رژیم غذایی متعادل و سالم
  • مراجعه منظم به دندانپزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *