تاریخ امروز16 اردیبهشت 1400
جرم گیری دندان

فواید جرم گیری دندان و تمیز کردن تخصصی آن ها

روشهای جرم گیری دندان و تمیز کردن دندان ممکن است در نگاه اول برای بیماران پیچیده به نظر برسد، اما همه آن ها بسیار ساده هستند. دندانپزشکان از دستگاه ها و تکنیک های خود برای پاک کردن پلاک های پشت دندان بیمار به شیوه ای کارآمد استفاده خواهند کرد. این پلاک گاهی در مناطقی ایجاد می شود که دسترسی به آنها دشوار است، حتی وقتی که بیماران به طور مرتب دندان های خود را مسواک زده و نخ دندان می کشند نیز از بین بردن این پلاک ها سخت است. به همین دلیل است که دندانپزشکان توصیه می کنند دندان ها را حداقل دو بار در سال به صورت حرفه ای تمیز کرده یا جرم گیری کنید تا از فواید جرم گیری دندان بهره مند شوید. با اینکار مراجعان و بیمارن می توانند از بروز حفره دندان، پوسیدگی، بیماری لثه و .. در امان باشند.

جرم گیری دندان

فواید جرم گیری دندان و تمیز کردن دندان ها توسط دندانپزشک

در ادامه به بررسی تعدادی از فواید جرم گیری دندان، تمیز کردن دندان ها و حتی سفید کردن آن ها خواهیم پرداخت. اگر تا کنون با روش هایی تمیز کردن دندان مثل بلیچینگ اقدام به برق انداختن دندان های خود نکرده اید با خواندن این مقاله احتمالا ترغیب خواهید شد که اینکار را انجام دهید.

1. پیشگیری از بیماری لثه

طبق مطالعات انجام شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، تقریباً نیمی از آمریکایی ها دارای بیماری پریودنتال هستند که به بیماری لثه نیز معروف است. این یک بیماری قابل پیشگیری و قابل درمان است که به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود. اگر برای جرم گیری به دندانپزشک مراجعه کنید میتوانید از بروز بیماری لثه به راحتی پیشگیری کنید.

به طور معمول، هنگامی که بیماران برای انجام روش های تمیز کردن دندان ها وقت ویزیت میگیرند، دندانپزشکان در کنار جرم گیری دندان به دنبال علائم بیماری لثه یا سایر علائم مرتبط با لثه میگردند. دندانپزشکان از یک خط کش پریودنتال برای اندازه گیری لثه و از یک پروب برای یافتن علائم بیماری لثه استفاده می کنند. در صورت مشاهده هرگونه نشانه ای از بیماری لثه، دندانپزشک فوراً اقدام به درمان آن میکند.

امان از پلاک دندان

 علاوه بر این، یکی از شایع ترین دلایل بیماری لثه، تشکیل پلاک است. جرم گیری و تمیز کردن منظم دندان باعث جلوگیری از ایجاد پلاک و تارتار در لثه می شود بنابراین اینکار از بیماری لثه جلوگیری می کند. همچنین یکی از فواید جرم گیری دندان پاکسازی عمیق دندان ها و کیسه پریودنتال (فضای بین دندان و لثه) است که میتواند مراحل اولیه بیماری لثه را نشان دهد. برای از بین بردن رسوبات سخت پلاک روی دندانها، دندانپزشکان به طور معمول از یک دستگاه سنجشگر اولتراسونیک و سایر تجهیزات بی خطر دیگر استفاده می کنند.

2. پیشگیری از ایجاد پوسیدگی دندان و حفره در آن

معاینات انجام شده در طی مراحل تمیز کردن دندان می تواند به دندانپزشکان کمک کند تا مناطقی که ممکن است نیاز به درمان داشته باشند را پیدا کنند. دندانپزشکان می توانند با استفاده از اشعه ایکس صدمات، ترک ها یا ریزش دندان را به راحتی بررسی کنند. آنها حتی ممکن است با دقت دندان را با کمک دستگاه های نوری دندانپزشکی بررسی کنند تا مطمئن شوند تمام دندان را بررسی کرده اند و هرگونه اختلال احتمالی را نیز سریعا تشخیص میدهند.

اگر بیمار دندان ترک خورده یا سوراخی داخل دندان داشته باشد دندانپزشک ممکن است برای تمیز کردن یا ضد عفونی کردن ناحیه، به بیمار فلوراید بدهد. اگر حفره شدید و عمیق باشد دندانپزشکان برای ترمیم آن از مواد پر کننده یا حتی تاج دندانپزشکی استفاه میکنند. اگر آسیب وارده به دندان خیلی شدیدتر باشد ، ممکن است دندانپزشک مجبور به انجام درمان ریشه شود. این روش ها برای جلوگیری از از بین رفتن هر یک از دندان ها لازم هستند. بنابراین متوجه میشویم که فواید جرم گبری دندان بسیار بیشتر از سفید شدن دندان است زیار در کنار آن به مسائل درمانی و دندانپزشکی پیشگیری پرداخته میشود.

3. سفید کردن دندان ها و از بین بردن لکه های مزاحم و بدریخت

به عنوان بخشی از جرم گیری و تمیز کردن دندان ها، دندانپزشکان معمولاً از یک ابزار صیقل دهنده استفاده می کنند تا لکه های مزاحم و بدرنگ روی دندان را از بین ببرند و آن ها را سفید تر کنند. این روش نه تنها باعث میشود که از شر این لکه های قهوه ای مزاحم خلاص  شوید، بلکه موجب میشود پلاک و تارتار روی سطح دندانهای بیمار سخت تر نشود. این بدان معنی است که دندانهای بیمار کمتر مستعد لکه دار شدن هستند. یعنی یکی از فواید جرم گیری دندان جلوگیری از تشکیل لکه، پلاک و تارتار روی دندان است.

4. تشخیص زودهنگام مشکلات دهان مانند سرطان دهان

یکی دیگر از فواید جرم گیری دندان کمک به تشخیص زودهنگام برخی مشکلات و بیماری های خاص است. در طی مراحل تمیز کردن دندان، دندانپزشک معمولاً علائم سرطان دهان را بررسی می کند. هر ساله بیش از 40،000 مورد جدید سرطان دهان وجود دارد. در مطب دندانپزشکی، علاوه بر جرم گیری دندان به طور دقیق تحت غربالگری سرطان دهان نیز قرار خواهید گرفت تا هر گونه مورد مشکوکی که ممکن است در دهان شما دیده شود سریعا تشخیص داده شده و درمان شود.

بررسی دقیق دهان و دندان حین جرم گیری دندان می تواند شانس یافتن علائم سرطان دهان را افزایش دهد. نکته مهم در درمان سرطان دهان نیز تشخیص زودرس است ، که احتمال درمان موفقیت آمیز این بیماری را افزایش می دهد. مراجعه به دندانپزشک به طور مکرر برای روشهای تمیز کردن دندان بهترین روش برای افزایش چشمگیر احتمال تشخیص زودرس است.

5. افزایش اطلاعات دندانپزشکی (از مهمترین فواید جرم گیری دندان ها)

یکی از مهمترین جنبه های روش های تمیز کردن دندان، صحبت با دندانپزشک است. متخصص بهداشت دهان و دندان، دندانپزشک و حتی کادر داخل مطب می توانند اطلاعات ارزشمند درباره سلامتی دهان و دندان در اختیار مراجعان قرار دهند.

کادر دندانپزشکی معمولا حین جرمگیری دندان به نواحی مشکل دار داخل دهان مراجع اشاره کنند که بیش از حد معمول به توجه او نیاز دارند. آن ها همچنین روش های صحیح مراقبت از دهان و دندان شامل مسواک زدن با یک خمیر دندان خوب ، نخ دندان کشیدن، استفاده از دهانشویه ها و … را نیز آموزش میدهند تا اینگونه به بروز مشکلات احتمالی آینده پیشگیری کنند. و در آخر اینکه ، آنها می توانند محصولات موثری جهت پیشگیری از مشکلات دندان در اختیار بیمار قرار داده و یا برندهای قابل اطمینان را به آن ها معرفی کنند.  علاوه بر این شما میتوانید هرآنچه در ذهنتان درباره دندان به صورت سوالی بی جواب مانده است را بپرسید تا پاسخ آن را درافت کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *