تاریخ امروز16 اردیبهشت 1400
تاج دندان چیست؟

تاج دندان چیست؟ همه چیز درباره تاجگذاری دندان!

در این مقاله به طور کامل درباره ترمیم دندان با کمک تاج مصنوعی که اصلاحا به آن تاج دندان ترمیمی هم گفته میشود مطالبی ارائه داده ایم. اگر دندان شما پوسیده و یا پر شده است میتوانید از این دستگاه های دندانپزشکی ترمیمی جهت ترمیم بهتر استفاده کنید. درباره این رووش ترمیمی محتوای زیر از وبسایت دندانه را مطالعه بفرمایید.

تاج دندان چیست؟

دندان از بخش های مختلفی تشکیل شده است. ریشه دندان و تاج دو بخش اصلی دندان هستند. ریشه در زیر لثه ها است و ما نمیتوانیم آن را ببینیم. اما تاج بخشی از دندان است که از لثه بیرون زده و ما آن را میبینیم. همانطور که میدانید رنگ آن سفید است و ساختار بسیار سفت و سختی دارد. تاج دندان مصنوعی نیز یک دستگاه دندانپزشکی ترمیمی و جایگزین تاج واقعی دندان شما است.


چرا به تاج مصنوعی احتیاج دارم؟

زمانی که به تاج واقعی دندان شما که بیرون از لثه است آسیب وارد شود، یا باید دندان را بکشیم و از دهان خارج کنیم، یا اینکه به طریقی آن را ترمیم کنیم. ما از تاج مصنوعی دقیقا برای این منظور استفاده میکنیم. به عبارت قابل فهم تری، زمانی که دندان دچار شکستگی یا پوسیدگی شود به جای کشیدن، آن را با تاج مصنوعی ترمیم میکنیم.

سایر اهداف استفاده از تاج مصنوعی عبارتند از:

  • اگر دندان خود را پر کرده اید اما ظاهر آن را دوست ندارید
  • اگر میخواهید در کنار پوسیدگی دندان بیشتر از ریشه دندان خود محافظت کنید
  • زمانی که میخواهید پل و بریج دندانپزشکی یا پروتز دندان داشته باشید

مواد سازنده تاج دندان چیست؟

تاج ها میتوانند از مواد مختلفی ساخته شوند اما رایج است که آن ها را از موارد زیر بسازند:

  • سرامیک یا پرسلن متصل شده به فلزات با ارزش: بخش داخلی این تاج ها از فلز است و پرسلن به روی این بخش داخلی متصل شده یا پیوند داده میشود.
  • پرسلن خالص
  • این تاج ها کاملاً از پرسلن ساخته شده اند و به اندازه تاج های پیوندی با فلزات دیگر مستحکم نیستند. اما آنها می توانند بسیار طبیعی به نظر برسند و بیشتر برای دندانهای جلویی استفاده می شوند.
  • تمام سرامیک: در این تاج ها تنها از سرامیک استفاده میشود و هیچ فلزی در ساختارشان وجود ندارد.
  • پلاستیک: این تاج ها بسیار طبیعی به نظر می رسند و در هر جای دهان قابل استفاده هستند.
  • آلیاژ طلا: طلا یکی از قدیمی ترین مواد پر کننده دندان است. امروزه از این ماده با دیگر آلیاژهای فلزی برای افزایش استحکام دستگاه های دندانپزشکی مثل تاج ها استفاده می شود. و همین امر باعث سختی زیاد آن ها می شود. این تاج دندان ها میتواند به رنگ نقره ای یا طلایی باشند.

روند آماده سازی دندان برای تاجگذاری

برای اینکه بتوانید یک تاج مصنوعی جدید را جهت ترمیم جایگزین کنید، باید ابتدا بخشی از ضخامت مینای دندان را بردارید. برای این منظور لازم است دقیقا هم اندازه با شکل و حجم تاج مصنوعی، مینا را بتراشیم.


قبل از تاج یک وسیله به نام پست تاج را درون ریشه میگذارند

به جهت اینکه پایه دندان بتواند به خوبی از تاج مصنوعی حمایت کند لازم است که وسیله پیچ مانند کوچکی را وارد ریشه دندان کنند تا کمک کند که تاج به خوبی متصل و ثابت شود.


تاجگذاری دندان چقدر طول میکشد؟

برای اینکه بتوانید صاحب یکی از این دستگاه های دندانپزشکی شوید، حداقل به دو جلسه ویزیت نیاز دارید. در اولین ویزیت دندانپزشک ترمیمی دندان شما را آماده تاجگذاری میکند. او برای اینکار بخشی از مینای دندان را تراش میدهد تا بتواند تاج را روی یک پایه مناسب و مطمئن دندانی قرار داد.

در دومین جلسه ویزیت، دندانپزشک شما تاج دندان دائمی و مصنوعی را روی پایه تراشیده شده قرار خواهد داد. کل فرآیند شامل دو جلسه است که نهایتا در یک تا 2 هفته به اتمام میرسد.


تاج مصنوعی چگونه به پایه دندانی شما وصل میشود؟

زمانی که همه چیز مهیا شد و تاج دائمی متناسب با دندان شما بود دندانپزشک با کمک نوعی سیمان یا چسپ مخصوص دندانپزشکی آن را به دندان شما که از قبل تراش خورده میچسپاند.


آیا گذاشتن تاج مصنوعی درد دارد؟

دندانپزشک ترمیمی به طور معمول قبل از اینکه بخواهد کار خود را شروع کند دندان و لثه شما را دقیقا مشابه فرآیند پر کردن دندان بی حس میکند. حتی اگر دندان شما زنده نباشد و عروق عصبی در ریشه آن نباشد نیازی به بی حسی هم نیست چون هیچ دردی تجربه نمیکنید.


آیا بقیه متوجه میشوند که من تاج دندان مصنوعی دارم؟

برای اینکه نمونه مصنوعی تاج چندان متفاوت نباشد، دندانپزشک ترمیمی تمام تلاش خود را خواهد کرد که تاجی استفاده کند که همرنگ دندان های شما باشد. و به طور شفاف تر بخواهیم پاسخ این سوال را بدهیم، باید بگوییم که معمولا کسی متوجه تغییرات ایجاد شده در دهان شما نخواهد شد. مگر اینکه خودتان بخواهید قضیه را توضیح دهید.


آیا تاج جدید احساس ناخوشایندی به شما میدهد؟

تاجی که به روی دندان شما قرار داده میشود معمولا مشابه با تاج دندان واقعی شما است و خیلی سخت بتوان فهمید که مصنوعی است. با این حال ممکن است کمی طول بکشد تا به آن عادت کنید. اگر تا چند روز بعد از پروسه تاجگذاری متوجه شدید که با تاج جدید ناراحت هستید حتما به دندانپزشک ترمیمی خود اطلاع دهید.


هزینه و قیمت تاج دندان چقدر است؟

قیمت و هزینه تاج دندان بسته به نوع تاج و ماده استفاده شده در ساخت آن متفاوت است. بهترین راه این است که به مطب یک دندانپزشک ترمیمی مراجعه کنید تا بعد از بررسی های لازم، تاج مناسب را برای شما آماده کرده و هزینه حدودی را نیز برایتان برآورد کند.


راه مراقبت و نگهداری از تاج دندان چیست؟

دقیقا به همان اندازه که به تمیز کردن دندان های خودتان میپردازید موظفید که تاج را نیز تمیز کرده و از آن حمایت کنید. خود تاج مصنوعی که الان دارید خود به خود نمیتواند پوسیده شود اما میتواند پوسیدگی میتوان از محل اتصال تاج به دندان واقعی شما ایجاد شود و مشکلات جدی را در آینده برایتان به وجود بیاورد. بنابراین برای پیشگیری از چنین وضعیتی حتما هر روز دندان های خود را با کمک خمیر دندان حاوی فلوراید تمیز مسواک بزنید.

تاج دندان چیست؟

ماندگاری و طول عمر تاج دندان چقدر است؟

اینکه مدت زمان ماندگاری تاج ترمیم شده چقدر است بستگی به خودتان و اینکه چقدر در مراقبت از آن کوشا هستید دارد. اگر بتوانید با دقت و به اندازه کافی از آن مراقبت کنید میتوانید تا سال های طولانی تاج را صحیح و سالم روی دندان های خود داشته باشید. اما اگر میخواهید به صورت دقیق میزان ماندگاری و طول عمر تاج دندان خود را بفهمید از تیم دندانپزشکی خود در این باره سوال بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *