تاریخ امروز16 اردیبهشت 1400
روکش دندان

روکش دندان چیست و تفاوت آن با ونیر دندان چیست؟

روکش های دندانی یکی از پراستفاده ترین روش ها در دندان پزشکی هستند و کاربردهای بسیار زیادی دارند. آن ها از مواد مختلفی ساخته می شوند و ظاهر زیبایی دارند. برخلاف کاربرد زیاد آن ها، هنوز بسیاری از مردم نمی دانند که به طور دقیق روکش دندان چیست و کاربردش کدام است. اغلب مردم حتی روکش ها را با لمینت دندان، ونیر کامپوزیت و سایر ونیرهای مشابه اشتباه می گیرند. این مقاله را بخوانید تا با تعریف روکش های دندانپزشکی کاربردشان، انواع آن ها و تفاوتشان با ونیر دندان آشنا شوید.

روکش دندان چیست؟

روکش دندان یا (DENTAL CROWNS) در واقع همان تاج دندان است که روی دندان های آسیب دیده سوار می شود. در واقع روکش ها جایگزین تاج دندان واقعی خودمان (که بیرون از لثه و قابل مشاهده است) می شوند. ما در دندان پزشکی به تنها بخشی از دندان که قابل مشاهده است تاج دندان می گوییم. از آنجا که روکشهای دندانی شبیه به تاج دندان هستند و دقیقا جایگزین همین بخش می شوند علاوه بر روکش، به آن ها تاج دندان هم می گویند.

روکش دندان

کاربرد روکش دندان چیست؟

روکش ها کاربردهای مختلفی دارند و در فرآیندهای زیادی بکار گرفته می شوند. اما اگر بخواهیم کاربرد اصلی آن ها را عنوان کنیم خواهیم گفت که:

روکش دندان در واقع برای دندان هایی استفاده می شود که دچار پوسیدگی شدیدی شده اند و با پر کردن دندان (در حالت عادی) قابل ترمیم نیستند. برای اینکه بتوان این دندان ها را حفظ کرد، لازم است که از روشی بهتر، مستحکم تر و زیباتر استفاده کرد. در نتیجه پوسیدگی وسیع دندان را برداشته، مینای دندان را تراش می دهند و روکش نصب می کنند. بنابراین روکش های دندانی در واقع جزء دندانپزشکی ترمیمی هستند و گاها در دسته دندانپزشکی زیبایی نیز قرار می گیرند. نصب این روکش ها توسط متخصص ترمیمی و زیبایی دندان انجام داده می شود.

کاربردهای مختلف روکش دندان

به طور کلی کاربرد این روکش دندان پزشکی در 3 مورد زیر است:

 • برای ترمیم دندان بسیار پوسیده که با روش های معمول پر کردن دندان، قابل ترمیمی نیست
 • بعد از درمان ریشه دندان یا روت کانال تراپی به جهت حفظ استحکام دندان
 • استفاده در ترکیب با ایمپلنت دندان (تاج یا روکش دندان یکی از 3 بخش اصلی یک ایمپلنت دندان در کنار پایه و اباتمنت است)
 • برای ترمیم دندانی که دچار شکستگی شدید، ترک خوردگی یا لب پر شدگی زیادی شده باشد

فرق روکش دندان با ونیر دندان چیست؟

از مهم ترین سوء تفاهم هایی که در خصوص روکش دندن وجود دارد، این است که بسیاری از مردم، روکش ها را با ونیر دندان اشتباه می گیرند. یعنی بسیاری فکر می کنند که روکش با لمینت دندان یا ونیر کامپوزیت یکسان هستند. اما این دو کاملا با هم فرق دارند. ونیرهای دندانی پوسته های  بسیار نازک و ظریف هستند که تنها به بخش جلوی دندان ها متصل می شوند. به عبارتی با تراشیدن مقدار کمی از مینای دندان به کمک یک چسب مخصوص به سطح جلوی دندان ها وصل می شوند. اما روکش دندان کاملا متفاوت بوده و تمام سطوح و بخش های مختلف دندان را می پوشاند. برای نصب روکش ها لازم است بیشتر ضخامت مینای دندان از همه طرف تراشیده شود.

نحوه نصب روکش های دندانی به چه صورت است؟

نحوه نصب روکش دندان بسته به جایی که می خواهید استفاده کنید متفاوت است. برای مثال اگر بخواهید برای ترمیم دندان از روکش استفاده کنید. ابتدا باید به مطب یک متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی خوب مراجعه کنید و بعد از آن مراحل زیر را طی کنید:

 • برداشته شدن پوسیدگی از روی دندان
 • تراشیدن بخش اعظم مینای دندانی
 • نصب روکش موقت و سفارش روکش دائمی بسته به نظر خودتان یا متخصص ترمیمی
 • آماده شدن روکش دائمی و برداشتن روکش موقت

چنانچه از قبل ایمپلنت کاشته باشید، متخصص ابتدا یک روکش موقت برای شما استفاده می کند و بعد از اتمام فرآیند جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک، یک تاج دائمی و متناسب با دندان های خودتان برایتان ساخته شده و روی اباتمنت سوار می شود.

انواع روکش دندان کدامند؟

روکشهای دندانپزشکی از مواد مختلفی ساخته می شود. اما همه آن ها به یک اندازه محبوب نیستند و برای شرایط مختلفی استفاده می شوند. انواع روکش دندان عبارتند از:

 • روکش های تمام سرامیک دندان: در ساخت آن ها از مواد سرامیکی همرنگ دندان استفاده می شود. زیبایی این روکش ها مانند دندان های طبیعی خودمان است و کسی متوجه این نمی شود که شما دندان خود را روکش کرده اید.
 • روکش فلز سرامیک: ترکیبی از فلز و سرامیک برای ساخت این تاج ها استفاده شده است. یک روکش سرامیکی روی یک بخش فلزی را پوشانده است.
 • روکش تمام فلزی: از فلزاتی مانند طلا، زیرکونیوم و یا ترکیبی از فلزات و آلیاژ های مختلف ساخته می شوند.
 • روکش استیل ضد زنگ
 • روکش رزین

روکش دندانی چه کمکی به انسان می‌کنند؟

ما اغلب زمانی از دندان استفاده میکنیم که دندان یا زنده نیست وعصب کشی شده، یا اینکه استحکام کافی نداشته باشد. روکش قادر است استحکام، زیبایی و شکل طبیعی را به دندان های ما بازگرداند.

قیمت روکش ها چقدر است؟

قیمت روکش دندان بسته به جنس آن بسیار متفاوت است. دندانه در ماله ای جداگانه به بررسی هزینه روکشها پرداخته است که میتوانید با کلیک روی لینک مشخص شده به صفحه آن بروید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *