تاریخ امروز16 اردیبهشت 1400
فرق کامپوزیت و لمینت دندان

فرق کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟ (3 تفاوت اصلی)

چه به دنبال ایجاد و یا طراحی یک لبخند جدید باشید و چه به دنبال ترمیم یا اصلاح طرح لبخند، در هر صورت ونیر ها یکی از بهترین روش‌های ممکن برای رسیدن به زیبایی لبخندتان هستند. ما در کل دو نوع ونیر یا روکش دندان داریم. لمینت دندان یا کامپوزیت ونیر دو نوع مختلف ونیر هستند که هر دو نوع طرفداران خاص خود را دارند. وبسایت دندانپزشکی دندانه در این مقاله  قصد دارد که به مقایسه این دو نوع روکش بپردازد. با خواندن این مقاله قادر خواهید بود تفاوت این دو را درک کرده و از میان این دو، گزینه مناسب برای زیبایی لبخند خودتان را پیدا کنید. این شما و این فرق کامپوزیت و لمینت دندان

شباهت بین ونیر کامپوزیت و لمینت  دندان چیست؟

ونیرهای پرسیلن یا لمینت لایه ها یا پوسته های نازکی از جنس پرسلن هستند که به سطح بیرونی دندان ها چسپانده  میشوند. روکش های کامپوزیت  نیز ساخته شده از رزین هستند که به طور مشابه به سطح خارجی دندان ها متصل میشوند. هر دو نوع ونیر دندان به سفید و زیباتر شدن دندان ها و لبخند شما کمک میکند.

فرق کامپوزیت و لمینت دندان

3 فرق کامپوزیت و لمینت دندان

تفاوت لمینت دندان با  ونیر کامپوزیت از لحاظ مدت زمان نصب

از بین هر دو نوع ونیر، معمولا روکش های کامپوزیتی سریعتر به دندان ها متصل میشوند. به محض اینکه شما وارد مطب شدید میتوانید روی صندلی نشسته و توسط دندانپزشک زیبایی مهیای نصب کامپوزیت روی دندان ها شوید. دندانپزشک زیبایی بر اساس رنگ دندان های طبیعی خودتان اقدام به ست و هماهنگ کردن رنگ کامپوزیت میکند تا ظاهری طبیعی داشته باشد. کامپوزیت به دندانهای شما اضافه شده سپس صیقل داده میشود. پس از این شما صاحب لبخند جدید خود خواهید شد.

اما از سوی دیگر لمینت دندان معمولاً برای نصب به حداقل دو جلسه ویزیت  نیاز  دارد. طی یک جلسه دندانپزشک زیبایی دندان شما، یک لایه بسیار نازک از مینای دندانتان را برداشته تا بتواند به اندازه مینای تراش خورده و جا برای لمینت باز شود. از دندان شما قالب گرفته میشود و قالب برای ساخت لمینت دندان مخصوص شما به لابراتوار فرستاده میشود. بعد از آماده شدن لمینت ها طی یک جلسه دیگر، روی دندان شما لمینت نصب میشود.

تفاوت لمینت با کامپوزیت دندان

فرق کامپوزیت و لمینت دندان از لحاظ دوام و ماندگاری

با مراقبت مناسب، طول عمر و دوام روکش پرسلن یا لمینت ها باید 10-15 سال طول بکشد. از طرف دیگر روکشهای کامپوزیت به طور معمول تنها 4-8 سال دوام دارند. اگرچه پرسلن یا لمینت شکننده است، اما هنگامی که به دندان سالم وصل شود، بسیار بادوام است.  از طرفی کامپوزیت با دوام است اما به اندازه پرسلن قوی نیست و بیشتر مستعد شکسته شدن است. با این حال، اگر آسیب به روکش پرسلن وارد شود، می بایست جایگزین شود و قابل تعمیر نیست. اما میتوان روکش کامپوزیت را به خوبی ترمیم و تعمیر کرد.

فرق کامپوزیت و لمینت دندان از لحاظ اصول زیبایی شناختی

خصوصیت شفاف و یا نیمه شفاف بودن لمینت دندان باعث شده است که نور را درست مانند دندان های طبیعی به دام انداخته و زیبایی منحصر به فردی به لبخند شما ببخشید. این یعنی از لحاظ زیبایی و طبیعی بودن، لمینت ها بسیار بهتر از روکش کامپوزیت هستند.

مزیت باورنکردنی لمینت ها این است که آنها در برابر لکه و رنگ پذیری مقاوم هستند. اگر این نوع روکش را روی دندانهای فوقانی و تحتانی جلویی خود کار کنید، این بدان معنی است که دیگر نیازی به سفیدتر شدن دندانهای طبیعی شما نیست. از طرف دیگر رزین کامپوزیت مانند دندانهای طبیعی شما لکه دار می شود و چندان ظاهری طبیعی و قابل اعتمادی ندارند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که روکشهای چینی قابل برگشت نیستند ، ونیرهای کامپوزیت اگر شما در هر نقطه‌ای ناخوشایند باشید. مهمترین نکته در این خصوص غیرقابل بازگشت بودن روند لمینت گذاری دندان است. یعنی شما وقتی لمینت میکنید مینای دندان ترش خورده و تا ابد باید لمینت کنید. اما اگر از روکش کامپوزیت خسته شوید میتوانید از خیر آن بگذرید و دوباره صاحب دندان های خودتان شوید.              

فرق کامپوزیت و لمینت دندان از نظر قیمت

شاید مهمترین مساله در خصوص ونیر ها قیمت آن ها باشد زیرا معمولا مراجعان اول دوست دارند قیمت و هزینه روکش دندان را بگیرند سپس درباره سایر مقوله ها تصمیم گیری کنند. روکش های پرسلن یا همان لمینت ها معمولا گرانقیمت تر از انواع کامپوزیتی هستند. دلیل بالا بودن قیمت لمینت دندان در مقایسه با کامپوزیت علاوه بر جنس بهتر آن ها، به عوامل مختلفی مثل زمانبر بودن و نیاز به تخصص و مهارت زیاد حین نصب بستگی دارد. البته به این نکته توجه کنید که چنانچه لمینت دندان آسیب ببیند و برای مثال بشکند، لب پر شود و یا ترک بردارد هزینه تعیمر و ترمیم آن به مراتب بیشتر از کامپوزیت است. بنابراین اگر فکر میکنید نمیتوانید از لمینت ها به درستی محافظت کنیدد بهتر است کامپوزیت انتخاب کنید زیرا هم قیمت کمتری دارند و هم اگر آسیب ببینید هزینه ترمیم و تعمیر آن ها  کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *