تاریخ امروز31 خرداد 1400

فیلم لمینت دندان، ونیر کامپوزیت و روکش دندان

یه سری از افراد می‌دونن که تا حدودی فرق بین لمینت دندان، ونیر کامپوزیت و روکش دندان چیه. چون احتمالا تا حالا یکی دوتا از این پروسه های دندونپزشکی رو انجام دادن. اما با شناختی که دست کم از کاربران دندانه داریم (جستجوها و یا نتیجه بازدیداشون) احتمالا خیلی از افراد هنوز هم تفاوت بین این 3 مورد رو نمی دونن. اگه جزء گروه اول هستید و تا حدودی آشنایی دارید با این پروسه ها، و یا جزء گروه دومید و هیچ چیزی درباره این 3 تا نمی‌دونید این مقاله حتما به دردتون می‌خوره چون هم به صورت تئوریک و هم در قالب فیلم مفصلا و خیلی خیلی ساده به بررسی تفاوت هر کدوم از این 3 مورد پرداخته شده.

فیلم لمینت دندان + فیلم ونیر کامپوزیت + فیلم روکش دندان

تفاوت اصلی لمینت دندان، ونیر کامپوزیت و روکش دندان چیه؟

بذارید همین اول دو تا، دسته بندی داشته باشیم. ما لمینت دندان و ونیر کامپوزیت رو داخل یه گروه میذاریم و روکش دندان رو داخل یه گروه دیگه. میدونید چرا؟ چون کاربرد این دو گروه با هم متفاوته.

روکش دندان یک روش ترمیم دندان هستش و آخرین راهکار برای نجات دندان از کشیده شدن به حساب میاد. این یعنی روکش ها بیشتر جنبه ترمیمی دارند. اما ونیرهای دندانی (لمینت و ونیر کامپوزیت) جنبه زیبایی دارند و برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شن.

پس اصلی ترین تفاوت در کاربردشونه. روکش ها جنبه ترمیمی دارند و لمینت دندان و ونیر کامپوزیت جنبه زیبایی و زیبایی بخشی به دندون ها رو دارن. ادامه مقاله رو بخونید و با هر کدوم از این 3 مورد بیشتر آشنا بشید. ویدئو های مربوط به هر کدوم رو هم حتما ببینید.


فیلم لمینت دندان + توضیحات مختصرش

کلی فیلم هست که نشون میده چطوری لمینت ها آماده و نصب میشن. اما فکر می کنم این دوتا فیلم لمینت دندان که براتون آماده کردیم بهتر همه چیز رو نشون میده. اول فیلم لمینت دندان که به صورت انیمیشن هست رو ببینید و بعدش فیلم واقعی رو هم از دست ندید.

اینم فیلم لمینت دندان واقعی

لمینت دندان یه ونیر دندون هست که بسیار نازک، ظریف و همرنگ دندون ما است. لمینت ها میتونن مشکلات زیر رو برطرف کنند و یکی از بهترین روش ها برای اصلاح و زیباسازی طرح لبخند به شمار میرن:

  • بستن فاصله بین دندان ها
  • کوچک یا بزرگ بودن اندازه دندان دهان
  • تغییر رنگ دائمی دندان یا لک شدنش
  • کج بودن جزئی تا متوسط دندون ها
  • ترک برداشتن یا شکستگی جزئی دندان
  • و ….

فیلم ونیر کامپوزیت + توضیحات

قبل از هرچیزی فیلم ونیر کامپوزیت دندان رو ببینید و بعدش توضیحات زیرش رو هم حتما بخونید تا کاملا با اونا آشنا بشید. کلیت این پروسه اینجوریه که متخصص ترمیمی و زیبایی دندان، مواد کامپوزیت رزین رو داخل مطب آماده میکنه و با تکنیک خاصی (داخل فیلم) به سطح جلوی دندان متصل میکنه.

کامپوزیت ونیر همونطور که از اسمش مشخصه، یه نوع ونیر دندانی هستش. این ونیرها همون کاربردی رو دارن که لمینت دندان داره. یعنی همون مشکلاتی که لمینت دندان برطرف میکنه رو عینا میتونن برطرف کنن. اما نحوه آماده سازی و نصبش خیلی فرق داره.

ماندگاری، کیفیت، ویژگی ظاهری و زیبایی ونیر کامپوزیت کمتر از لمینت دندانه اما هزینه و قیمتش خیلی پایین تر از هزینه لمینت دندانه به همین خاطر افراد زیادی به جای لمینت ترجیح میدن ونیرکامپوزیت کنن.

به جز این ونیر کامپوزیت قابل بازگشته به این معنی که برای نصبش نیازی نیست مینای دندان تراشیده بشه و هر وقت که شما بخوایید میتونید کامپوزیت چسپیده شده به دندون خودتون رو بردارید و دندان واقعی شما همچنان سالم و مثل قبلش هست.


فیلم روکش دندان +  توضیحات تکمیلی

اول فیلم روکش دندان که به صورت انیمیشن هستش رو ببینید تا کلیت نحوه نصب روکش دندون دستتون بیاد. بعد از این فیلم هم، فیلم واقعی آماده سازی و نصب روکش ها یا تاج دندون رو می تونید نگاه کنید.

اینم فیلم روکش دندان واقعی که میتونه تا حدی اطلاعات شما رو درباره روکش ها بیشتر کنه.

روکش دندون همونطور که خوندید و دیدید آخرین روش، راه حل و راهکار برای نجات و حفظ دندان هستش و زمانی نصب میشه که دندانِ آسیب دیده، با کمک روش های معمولِ ترمیمِ دندان (مثل پر کردن دندان) قابل ترمیم نیست.

مثلا فرض کنید یه دندون به قدری پوسیدگیش وسیعه که بعد از برداشتن پوسیدگی، عملا بخش زیادی از دندون تراشیده شده و بخش باقی مونده دندون، نمیتونه پر کردگی رو نگه داره (اصلا نمیشه پرش کرد). اینجاست که روکش دندان کاربرد داره.

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *