تاریخ امروز16 اردیبهشت 1400
فواید و مزایای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان ، آشنایی با 10 فایده ایمپلنت ها

وقت دندون خودتون رو از دست میدید یا به هر دلیلی آسیب می‌بیه گزینه های مختلفی برای جایگزینی اون دندون وجود داره. از بین همه روش های جایگزین دندان مثل بریج یا پل دندانپزشکی، پروتز و … ایمپلنت دندان تقریبا بهترین روش جایگزینی دندان محسوب میشه. کاشت ایمپلنت دندان مزایای زیادی داره که اگه ادامه مقاله رو بخونید با مزایای ایمپلنت دندان بیشتر آشنا میشید.

آشنایی با دست کم 10 تا از فواید و مزایای ایمپلنت دندان

مانع از فرسایش و از بین رفتن بافت استخوانی میشه

استخوان فک از دندان های ما حمایت میکنه. بافت استخوان فک در واقع با احاطه کردن ریشه دندون ها باعث میشه دندان سرجای خودش فیکس بشه. وقتی دندون شما به هر دلیلی از بین میره و کشیده میشه، استخوان فکی که سابق بر این دندون از دست رفته شما رو حمایت میکرد هم، شروع به فرسایش و کاهش تراکم میکنه.

اگر ما به جای دندان از دست رفته، یک جایگزین خوب پیدا نکنیم طبیعیه که باید منتظر از بین رفتن تدریجی بافت استخوانی بشیم. اما با جایگزین کردن ایمپپلنت دندان میتونید جلوی این اتفاق رو بگیرید. بنابراین یکی از مهمترین مزایای ایمپلنت دندان قطعا جلوگیری از فرسایش بافت استخوان فک هستش.

مثل دندون طبیعی خودتونه

متخصصان ایمپلنت دقیقا بر اساس شکل ظاهری و رنگ دندون های طبیعی خودتون یک ایمپلنت رو داخل استخوان فک شما میکارن. با توجه به اینکه ایمپلنت ها در اشکال و رنگ های مختلفی تولید میشن شما دیگه نگران این نخواهید بود که ایمپلنت شکل طبیعی نداشه باشه. پس یکی دیگه از فواید و مزایای ایمپلنت دندان طبیعی بودن ظاهرشه به طوری که هیچکس به جز شما و متخصص کاشت ایمپلنتتون نمیتونه متوجه بشه دندون کاشتید.

مزایای ایمپلنت دندان

قدرت جویدن رو بهبود میبخشه

از آنجا که ایمپلنت های دندانی با یک ماده تیتانیومی جایگزین ریشه دندان می شن، به شما این امکان رو میدن که کم و بیش همان مقدار نیرویی رو که با دندون طبیعی خودتون برای جویدن بکار میبردید رو بتونید اعمال کنید. جالب اینجاست که سایر روش های جایگزین دندان چنین قابلیتیی ندارند و خیلی کم میتونن قدرت جویدن رو به شما برگردونن (مخصوصا پروتز یا همون دندون مصنوعی)

از تغییر چهره شما جلوگیری میکنه

دندان های شما به حمایت از ساختار صورت شما کمک می کنن. وقتی دندان های خودتون رو از دست می دید، متاسفانه این پشتیبانی رو از دست می دید، که در نهایت باعث می‌شه چهره شما تغییر کنه و باعث پیرتر شدن شما میشه. اما یکی از مزایای ایمپلنت دندان اینه که دقیقا مانند دندان بافت های صورت شما رو حمایت میکنه تا شکل طبیعی و جوان شما رو همچنان حفط کنه. کسایی که از فواید ایمپلنت دندان بهره میبرند معمولا چند سالی جوانتر دیده میشن.

مزایای ایمپلنت دندان

کیفیت تکلم و گفتار رو بیشتر میکنه

برخی از گزینه های جایگزینی دندان مانند دندان مصنوعی (پروتز) می تواند بر توانایی شما در تلفظ صحیح کلمات تأثیر بگذاره. جای خالی دندون هایی که دیگه نیستن همچنین می تونه گفتار شما رو تغییر بده. از اونجا که ایمپلنت دندان دقیقاً مثل دندانهای طبیعی عملکرد خوبی داره، به شما این امکان رو می ده که به راحتی و به طور طبیعی صحبت کنید.

دیگه از حفره دندون خبری نیست

برای جلوگیری از ایجاد باکتری ها در دهان و پیشگیری از بروز عفونت، باید دندان های مصنوعی رو خیلی جدی و مرتب مراقبت و نگهداری کنید. اما خوشبختانه در خصوص ایمپلنت دندان ما چنین چیزی نداریم چون ثابت داخل استخوان فک شما فیکس شدن و دقیقا همون اندازه مراقبت میخوان که دندون طبیعی خودتون میخواد. خوشبختانه یکی از مزایای ایمپلنت دندان اینه که اصلا حفره و سوراخ روی سطحش ایجاد نمیشه. (برعکس دندان واقعی)

فواید ایمپلنت دندان

نیاز به مراقبت کمی داره

مراقبت از ایمپلنت دندان کار فوق العاده آسانی هستش و دقیقا مثل دندان خودتونه که با مسواک زدن و نخ دندان کیشدن همیشه سالم باقی میمونه. لازم نیست که مثل دندون مصنوعی ایمپلنت رو داخل ظرف آب بگذارید و یا برای تمیز کردنش دردسر بکشید. بنابراین یکی از فواید ایمپلنت دندان نیاز کم به مراقبته.

تمیز کردن ایمپلنت دندان

ثابته و مثل پروتز دندان تکون نمیخوره

بیمارانی که دندان مصنوعی یا پروتز دندون دارند گاهی اوقات وقتی صحبت میکنن، میخندن و یا چیزی میخورن ممکنه پروتز از دهنشون خارج شه چون به لثه ها ثابت نیستند و میتونن حرکت کنند اما از مزایای ایمپلنت دندان فکیس بودنشونه که به هیچ عنوان تکون نمیخورن.

از دندانهای دیگر شما حمایت میکنه

جای خالی دندونی که از بین رفته و دیگه نیست برای دندان های مجاور یک خطر و تهدید بزرگه. بقیه دندان ها میتونن به سمت حفره و جای خالی حرکت کنند اما ما با کمک ایمپلنت میتونیم این جای خالی رو ببندیم. اگر ایمپلنت نذارین دندونا کج میشن و باید ارتودنسی دندان بشن.

راه حل دائمی برای از بین رفتن دندون محسوب میشه

سایر گزینه های جایگزینی دندان نیاز به ترمیم یا تعویض دوره ای دارند، اما یکی از فواید ایمپلنت دندان اینه که تا آخر عمر با شما است و نیازی به تعویض یا ترمیم نداره. بنابراین حتی اگر هزینه ایمپلنت دندان هم بالا باشد باز هم ارزشش را دارد زیرا یکبار برای همیشه آن را کاشته و از مزایای آن استفاده میکنید.

مزایای ایمپلنت دندان
از فواید ایمپلنت دندان ماندگاری دائمی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *