تاریخ امروز31 خرداد 1400
دندان مرده

چه وقت دندان میمیرد و چطور باید از آن پیشگیری کرد؟

هنگامی که دیگر جریان خون به یک دندان نرسد میگویند که آن دندان مرده است. مرگ دندان میتواند علل مختلفی داشته باشد برای مثال پوسیدگی و وارد شدن ضربه دو علت رایج مرگ دندان هستند. این مقاله را بخوانید تا به طور کامل درباره علت از بین رفتن دندان، علائم، تشخیص و درمان این مشکل اطلاعاتی بیشتری به دست بیاورید.

دندان مرده چیست؟

دندان انسان از خارج به داخل سه لایه دارد: مینا، دنتین و پالپ دندان. لایه اول سخت ترین لایه است که هیچ بافت زنده ای ندارد و لایه های زیرین نرم تر و شامل بافت زنده هستند. پالپ که داخلی ترین لایه است شامل رگ های خونی و اعصاب است. زمانی که پالپ دندان زنده باشد یعنی دندان هم زدنه است اما وقتی پالپ بمیرد یعنی دندان از بین رفته است. زمانی که جریان خونرسانی به پالپ قطع شود دیگر هیچکدام از بافت های زنده شامل عصب زنده نخواهند ماند و اینگونه است که دندان میتواند بمیرد.

علائم

شناسایی دندان مرده همیشه با نگاه کردن به آن آسان نیست. فقط یک متخصص دندانپزشکی قادر به تشخیص این عارضه است بنابراین بسیار بسیار مهم است که به طور منم به یک دندنپزشک مراجعه کنید تا همواره با هر علامت و شنانه ای، در همان ابتداء امر کار تشخیص و درمان آسانتر باشد.

با این وجود، دو علامت اصلی وجود دارد که نشان میدهد یک دندان مرده یا از بین رفته است. این دو علامت میتواند کار تشخیص را در بسیاری از مواقع راحت کند:

 • یکی درد
 • و دیگری تغییر رنگ

درد

معمولا زمانی که یک دندن مرده و یا در حال مرگ است شخص درد دارد. اما این درد در همه افراد یکسان نیست. بعضی افراد ممکن است درد بسیار کمی را تجربه کنند و برخی دیگر در مقابل ممکن ات از شدت درد آرام و قرار نداشته باشند. علت این درد میتواند نشان دهنده از بین رفتن بافت عصبی و همچنین افزای هجوم عفونت باشد. ممکن است از خودتان بپرسید که وقتی عصب میمیرد چطور هنوز درد داریم؟

حتی اگر عصب بمیرد هنوز هم انتهای عصب زنده است و همین انتهای عصبی بسیار حساس در اطراف قسمت بیرونی دندان به نام غشای پریودنتال  است که باعث دردناک شدن موضع میشود. فعالیت باکتریها و وجود بقایای عصب مرده یا چرک در داخل حفره دندان فاشر زیادی را  به غشای پریودنتال وارد میکند که این نیز میتواند به نوبه خود درد را دوچندان کند.

اگر عفونت وجود داشته و زیاد شود، ممکن است به آبسه دندان تبدیل شود و علائم دیگری از جمله موارد زیر را ایجاد کند:

 • تغییر مزه دهان
 • بوی بد
 • ورم
 • ظاهر شدن جوش روی لثه ها

تغییر رنگ

اگر دندان مرده باشد، اغلب تغییر رنگ داده و از حالت سفیدی به رنگ تیره تر میگراید. اغلب دندان هایی که میمیرند خاکستری و یا سیاه میشوند. تغییر رنگ معمولاً به این دلیل رخ می دهد که گلبول های قرمز در حال از بین رفتن هستند و حالتی شبیه به کبودی پوست را ایجاد میکنند.

علل مردن دندان یا از بین رفتن آن

دو علت اصلی میتوانند مردن دندان را توجیه کنند: یکی پوسیدگی دندان و دیگری وارد ضدن ضربه و آسیب فیزیکی به آن است.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان از بیرونی ترین لایه دندان شروع می شود ، اما با گذشت زمان می تواند باعث ایجاد حفره هایی شود که به لایه های عمیق تر نفوذ می کنند. در صورت عدم درمان این حفره ها، درنهایت پوسیدگی می تواند به خمیر برسد و مسیری را برای ورود باکتریها به دندان ایجاد کند که در نهایت باعث از بین رفتن عصب میشوند.

حفره و پوسیدگی دندان در مراحل پیشرفته میتواند پاسخ التهابی سیستم ایمنی را برانگیزد که در آن گلبول های سفید برای مقابله با عفونت وارد چرخه تدافعی میشوند اما این سلول ها نیز چندان دوامی در برابر عفونت های شدید ندارند. در نهایت فشار داخل مغز دندان یا ریشه آن افزایش پیدا میکند و به جریان خونرسانی دندان و عصب آسیب میند که در نهایت پالپ از بین میرود. و درد بسیار شدیدی را تجربه خواهید کررد.

وارد شدن آسیب به دندان

اگر یک ضربه جسمی یا فیزیکی به دندان وارد شود (مانند آسیب ورزشی) عرووق خونرسان دندن میتوانند آسیب دیده و حتی بترکند. اگر خون به بافت نرم دنان نرسد، عصب و سایر بافت های زنده داخل دندان از بین میروند و دندن نیز خواهد مرد.

درمان از بین رفتن و مردن دندان

به دندانی که دچار مرگ شده یا از دست رفته باید خیلی زود واکنش نشان داد. هر چند که به آن نمیتواند درمان گفت، اما باید به موقع آن را درمان کرد زیرا ممکن است باعث بروز درد و سایر عوارض مرتبط دیگر شود. اگر شما فکر میکنید دندانتان از دست رفته یا اصطلاحا مرده است، حتی اگر دردی احساس نمیکنید باید به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است به زودی درد تجربه کنید. اشعه ایکس اغلب به دندانپزشک در تشخیص دندان مرده کمک می کند و بعد از تشخیص دندانپزشک اقدام به درمان میکند.

دو روش برای درمان دندان مرده وجود دارد:

 • کشیدن دندان یا حذف آن
 • و عصب کشی یا درمان ریشه

کشیدن دندان

معمولا به افراد گفته میشود در اولین فرصتی که فکر میکنید دندانتان مرده به دندانپزشک مراجعه کنید. چرا؟ چون ممکن است هنوز دندان زنده باشد و دندانپزشک بتواند آن را ترمیم و احیا کند. اما اگر دیر به مطب ممراجعه کرده باشید احتمال مرگ دندن وجود دارد و نمیتوان آن را به هیچ روشی ترمیم کرد. در این مواقع معمولا دندان را میکشند و از دهان خارج میکنند. جای خالی این دندان میتواند مشکلاتی برای شما ایجاد کند بنابراین معمولا آن را با یک جایگزین دندان مانند ایمپلنت دندان ، پل دندانی و یا پروتز پر میکنند.

عصب کشی و درمان ریشه

دندانپزشکان تا آنجا که بتوانند دندان را نمیکشند و از دهان خارج نمیکنند. بنابارین حتی اگر یک درصد احتمال آن برود که دندان قابل ترمیم است اقدام به درمان ریشه دندان یا روت کانال میکنند تا بتوانند حداقل بافت دندان (حتی اگر مرده باشد) را سالم نگاه دارند و ترمیم کنند.

درمان کانال ریشه با هدف پاکسازی تمام عفونت ها از دندان و ریشه آن انجام می شود.  بعد از حذف عوفنت ها و تمیز کردن ریشه دندان، ریشه با کمک مواد مخصوصی پر میشود تا بتواند از دندان محافظت کند و آن را سرپا نگاه دارد.

درمان کانال ریشه یک پروسه طولانی است و احتمالاً فرد قبل از اتمام درمان باید بیش از یک بار به دندانپزشک مراجعه کند. پس از پاک شدن عفونت، دندانپزشک دندان را به طور دائم دندان را پر می کند. دندان مرده پس از درمان هنوز هم می تواند عملکردی مشابه دندان های ساالم و زنده داشته باشد، زیرا هنوز بیشتر دندان (رباط های نگهدارنده دندان) سالم است. با این حال، از آنجا که دندانهای مرده می توانند شکننده تر باشند، ممکن است برای تقویت آن ها از تاج دندانپزشکی اسفاده شود.

پیشگیری از مردن دندان: چطور باید مانع از مردن و از بین رفتن دندان شد؟

بنیاد بهداشت و سلامت دهان و دندان آمریکا به افراد توصیه می کند که برای مراقبت از دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی و در نهایت از بین رفتم دندان ها به نکات زیر توجه کنید:

 • مسواک زدن دندان با استفاده از خمیردندان های با کفیتی حاوی فلوراید برای 2 بار در طول شبانه روز (یک بار در طول روز و بار دیگر قبل از خواب)
 • نخ دندان کشیدن حداقل یکبار در طول شبانه روز
 • استفاده از مسواک بین دندانی یکبار در روز
 • اجتناب از مصرف برخی مواد غذایی و نوشیدنی  های حاوی قند و شکر زیاد
 • اجتناب از جویدن چیزهای سفت و سختی مثل یخ و امثال آن
 • استفاده از گارد و محافظ دندان (اگر در طول ب دندان قروچه میکنید)
 • استاده از پلاک مخافظ دندان یا ضربه گیر اگر ورزش سنگین و پرخطر نجام میدهید که احتمال وارد شدن آسیب به فک و دندان وجود دارد
 • و انجام معاینات منظم دندانپزشکی (حداقل هر 6 ماه یکبرا و حداکثر هر 1 سال 1 بار)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *