تاریخ امروز16 اردیبهشت 1400

ونیر دندان چیست؟ (0 تا 100 ونیرها)

ونیر دندان چیست؟ آیا ونیرها و روکش ها یکی هستند؟ آن ها چند نوع هستند؟ چگونه میتوانم ونیر یا روکش دندان داشته باشم؟ وبسایت دندانه با افتخار به این سوالات و سوالات مشابه دیگر در این مقاله کامل و جامع پاسخ داده است.

ونیر دندان چیست؟

در پاسخ به سوال ونیر دندان چیست یا ونیر دندان یعنی چه؟ باید گفت که آن ها پوششی نازک و مشابه رنگ دندان هستند که به یک یا چند سطح از دندان های شما متصل میشوند. به این قطعات همرنگ دندان، روکش هم گفته میشود زیرا دندان ها را میپوشانند.

ونیرها دو نوع دارند یکی ونیر کامپوزیت دندان و دیگری ونیر پرسلن یا همان لمینت دندان. این روکش های دندان از مهمترین و پرتقاضاترین روش های دندانپزشکی زیبایی هستند که به جهت طراحی و یا اصلاح طرح لبخند و ساختن لبخندی جذاب تر مورد استفاده قرار میگیرند. استفاده از این روکش ها به هیچ عنوان جنبه درمانی ندارد و تنها برای زیبایی است.


کاربرد ونیر دندان چیست؟

از ونیرها می توان برای اصلاح طیف گسترده ای از مسائل دندانپزشکی مانند موارد زیر استفاده کرد:

 • برطرف یا پنهان کردن رنگ و لکه های دندانی که با بلیچینگ و سایر روش های دیگر از بین نمیروند
 • برای اصلاح یا پنهان کردن پوسیدگی و فرسایش دندان
 • برای دندان های نسبتا کج
 • وجود فاصله قابل توجه بین دندان ها مخصوصا در بخش جلوی دندان

ابتدایی ترین کاربرد ونیر ها پوشاندن دندان هایی است که دچتر تغییر رنگ شده اند و این تغییر رنگ با کمک روش های بلیچینگ و سیفید کنندگی دندان برطرف نشده است.


ونیر دندان پرسیلن یا لمینت دندان چیست؟

ونیر پرسلینی نام دیگر لمینت دندان است. آن ها لایه ای نازک و همرنگ دندان های شما هسند که به صورت اختصاصی و مخصوص دندان شما در لابراتوار لمینت سازی آماده میشوند. این روکش ها بسیار پرطرفدار هستند و شباهت بسیار زیادی به دندان های خودتان دارند. به نسبت روکش کامپوزیت دندان، این ونیرها بسیار مقاوم، طبیعی تر، ارزانتر و با دوامتر هستند.

مزایای داشتن ونیر دندان پرسلنی چیست؟

 • آنها قوی و مستحکم بوده و ماندگاری بالایی دارند
 • ظاهر بسیار طبیعی دارند
 • برای نصب نیاز کمی به خراشیدن مینا دارند (نسبت به تاج دندان)
 • در برابر لکه و رنگ مقاوم هستند

مراحل ونیر دندان پرسلینی در یک نگاه

 1. برای نصب لمینت دندان، دندانپزشک زیبایی معمولا نیاز دارد که لایه نازکی از مینای دندان شما را خراش دهد. زیرا اگر چنین کاری نکند، ضخامت لمینت باعث میشود که دندان ها غیر طبیعی و برآمده به نظر برسند. ونیر دندان قرار است که جایگزین آن بخشی از مینا که خراشیده شده است شود.
 2. سپس دندانپزش زیبایی از دندان های شما قالب میگیرد زیرا ونیر پرسلین باید دقیقا برای دندان شما ساخته شود و تمامی سطح دندان را بدون کم و کاست بپوشاند. دندانپزشک قالب را به لابراتوار ونیرسازی میفرستد و مدتی صبر میکند تا  لمینت شما آماده شود.
 3. چند روز طول خواهد کشید که ونیر دندان پرسلینی ساخته شود. بعد از ساخته شدن با شما تماس گرفته میشود که به مطب مراجعه کنید. در این جلسه لمینت را به دندان های شما متصل میکنند

کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

کامپوزیت دندان نوعی ونیر خاص بوده که جنس آن از مواد پر کننده دندان یا از موادی است که جهت باندینگ دندان استفاده میشود. روکش کامپوزیت دندان متقاضیان خاص خودش را دارد و قیمت و آپشن های آن در مقایسه با لمینت پرسلینی به مراتب کمتر است.

مزایای ونیر دندان کامپوزیتی چیست؟

 • در مقایسه با تاج دندان و لمینت دندان نیاز بسیار کمتری به تراشیدن مینای دندان دارد.
 • برای بررسی و ارزیابی توسط دندانپزشک زیبایی نیاز کمتری به جلسات ویزیت دارد
 • هزینه آن نسبت به لمینت دندان به مراتب کمتر است
 • اگرچه مقاومت و ماندگاری کمتری دارند اما در صورت آسیب دیدگی، ترمیم و تعمیر آنها آسان است و هزینه تعمیراتشان نیز خیلی کم است.

مراحل روکش کامپوزیت دندان به طور خلاصه

 1. ابتدا دندان باید آماده شود. برای همین، مینا را کمی خراش میدهند سپس دندانپزشک زیبایی متناسب با درجه رنگ دندانهایتان روکش کامپوزیتی مناسب را برایتان آماده میکند و به سطح جلوی دندان ها متصل میکند.
 2. سپس با کمک یک دستگاه مخصوص که نور خاصی را تولید میکند اقدام به سفت کردن مواد کامپوزیتی میکند.
 3. در نهایت روکش های کامپوزیت دندان به جهت صاف شدن صیقل داده می شوند تا مانند دندان های طبیعی به نظر برسند.

 آمادگی های لازم قبل از متصل کردن ونیر دندان

برای اینکه بتوانید با آمادگی بهتر و در موقعیتی ایده آل به مطب دندانپزشکی زیبایی خود مراجعه کنید حتما به چند نکته زیر توجه کنید.

سلامتی دندان و لثه خود را ارتقاء دهید

دندان و لثه شما باید پیش از شروع روند روکش دندان حتما و حتما از سلامتی بالایی برخوردار باشد. اگر هر مشکلی متوجه دندان و یا لثه های شما باشد (مثلا لثه عفونت کرده باشد) شما باید با کمک دندانپزشک عمومی خود آن مشکل ها را برطرف کنید و بعد از سلامتی کامل اقدام به روش کردن دندان کنید.

ونیر دندان همیشه گزینه ایده آلی برای شما نیست

برخی  اوقات اصلا لزومی به روکش دندان نیست و شاید باید برای محافظت و زیبا کردن دندان ها و لبخندتان  از روش های دیگری استفاده کنید. برای مثال اگر شما دندان قروچه دارید و یا عادت دارید که دندان هایتان را به هم میسابید، شاید بهتر باشد از خیر ونیر بگذرید زیرا ونیر دندانپزشکی اصولا لایه های نازک و ظریفی هستند و با دندان قروچه ممکن است بشکنند و یا ترک بردارند.

ونیر دندان روشی غیر قابل بازگشت است

دندانپزشک زیبایی برای اینکه بتواند روکش دندان را به سطح دندانتان متصل کند باید حتما لایه نازکی از مینای دندانتان را خراش دهد. و از آنجایی که مینا توانایی رویش و ترمیم مجدد ندارد، زمانی که دندان خود را روکش کردید دیگر نمیتوانید پشیمان شوید و بگویید من دندان واقعی خودم را میخواهم. زیرا دندان شما خراش خورده و مثل سابق نمیشود. مگر اینکه دوباره روکش ها را عوض کنید.

ممکن است ونیر دندانپزشکی شل شود

اگر به  درستی نتوانید بهداشت دندان و دهان خود را رعایت کنید و یا حادثه ای رخ دهد ممکن است که روکش شما شل شود. چاره کار شل شدن ونیر دندان چیست؟ 100 درصد باید دوباره به متخصص دندانپزشک زیبایی خود مراجعه کرده و دوباره آن را ترمیم کنید.

به طور مرتب به دندانپزشک زیبایی خودتان مراجعه کنید

بعد از اینکه کارتان با روکش دندان تمام شد و صاحب یک یا تعدادی از آن ها شدید باید به طور منظم برای ارزیابی و بررسی به دندانپزشک مراجعه کنید تا اگر مشکلی در خصوص آن ها وجود داشت سریعا تشخصی داده شده و اصلاح شود.


نکاتی درباره نحوه نگهداری و مراقبت از ونیر دندان

برای اینکه بتوانید از ونیرها و روکش های دندانی خودتان بهترین استفاده را ببرید و آن ها را برای مدت طولانی سالم نگاه دارید به چند نکته زیر توجه کنید:

دندان های خود را تحت فشار قرار ندهید

ونیر دندانپزشکی میتوانند تحت فشار متوسط تا شدید ترک برداشته و یا حتی بشکنند. بنابراین از انجام هر کاری مانند جویدن ناخن ها، گاز زدن اجسامی مثل خودکار، جویدن خوراکی ها و مواد سختی مثل یخ و …. که به دندان و مشخصا روکش دندان فشار وارد کند میتواند باعث آسیب به آن ها شود.

به خودتان فرصت دهید تا به روکش دندان عادت کنید

از موقعی که کار ونیر دندان به اتمام رسید معمولا تا چند روز طول میکشد که کاملا به وجود آن ها عادت کنید. اما اگر بعد از چند روز متوجه شدید که با وجود ونیرها جویدن برایتان سخت است و یا احاسس غیر طبیعی دارید حتما به دندانپزشک زیبایی خودتان اطلاع دهید.

هر روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

ونیر دندان چیست؟

اگر بپرسید که مهمترین نکته بعد از ونیر دندان چیست که باید رعایت کنیم خواهیم گفت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن. از این به بعد قرار است که مهترین وظیفه شما در قبال دندان ها و ونیر دندانپزشکی رعایت بهداشت دهان و دندان باشد. برای همین باید هر روز حداقل دوبار مسواک بزنیدد و همیشه نخ دندان هم استافده کنید.

2 یک پینگ

 1. پینگ بک: فرق کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟ (3 تفاوت اصلی) - دندانه

 2. پینگ بک: هزینه روکش دندان چقدر است؟ (تعرفه سال 99) - دندانه تعرفه روکش دندان در سال 99

2 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *