تاریخ امروز31 خرداد 1400
پر کردن دندان ها

پر کردن دندان: دلایل، انواع پرکردگی + مراحل و نحوه مراقبت از دندان پر شده

پر کردن دندان یا (tooth filling) یک فرآیند بسیار رایج دندانپزشکی است که شامل استفاده از مواد مصنوعی برای پر کردن و ترمیم حفرات و محل پوسیدگی دندان ها است. دندانپزشکان حین پر کردن دندان ها تمام پوسیدگی دندان یا بخش آسیب دیده آن را از بین برده و پس از تمیز کردن دندان، با موادی مثل آمالگام، کامپوزیت و … محل حفره را ترمیم و مهر و موم می کنند. اینکار علاوه بر ترمیم انواع دندان، به محافظت از ریشه دندان ها و حفظ عملکرد دندان کمک زیادی می کند.

چه زمانی نیاز به پر کردن دندان داریم؟

ما در مقدمه از پوسیدگی دندان (معمولا جزئی تا متوسط) به عنوان یکی از اهداف و علل انجام پر کردن دندان یاد کردیم. اما، این تنها عاملی نیست که ما را به ترمیم دندان با مواد پر کننده سوق دهد. علل و عوامل زیادی وجود دارند که نشان می دهد ممکن است دندان ما نیازمند پرکردگی باشد. با مهمترین علائمی که نشان می دهد برای ترمیم دندان باید به یک دندانپزشک عمومی یا یک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان مراجعه کنید در ادامه آشنا شوید.

 • روی دندان های شما لکه های تیره وجود دارد
 • دندان شما حفره یا سوراخی دارد که می توانید آن را حس و یا لمس کنید
 • اغلب غذایی که میخورید بین دندان های خاصی گیر می کند
 • وقتی در یک ناحیه خاص نخ دندان می کشید پاره می شود
 • دندان شما در یک یا چند سطح خرد شده یا شکسته
 • پرکردگی قبلی دندان شما شکسته یا افتاده
 • دندان قروچه دارید و این باعث ساییدگی بخشی از سطوح جونده یا خورد شدن آن شده
 • حین جویدن غذا دندان درد ضربانی دارید
 • دندان شما به سرما و گرما و یا فشار حساس شده

برای پر کردن دندان از چه موادی استفاده می شود؟

به موادگی که جهت ترمیم دندان آسیب دیده استفاده می شود اصططلاحا پر کردگی دندان می گویند. این مواد اغلب یکی از 5 گزینه زیر هستند:

 • آمالگام
 • کامپوزیت
 • طلا
 • سرامیک یا پرسلین
 • پر کردگی موقت

پر کردن دندان با آمالگام

آمالگام ارزانترین ماده پر کننده دندان است. از مزایای آن می توان به دوام و انعطاف پذیری خوبش اشاره کرد. این پر کردگی ها می توانند 10-15 سال دوام داشته باشند. علاوه بر این، نصب و قرار دادن آنها بسیار سریع است و به دلیل تغییرات دما شکسته نمیشوند یا ترک نمی خورد. از مواد پر کننده آمالگام برای ترمیم دندان خلفی استفاده میشود و مقاومت نسبتا بالایی دارند.

پر کردن دندان با آمالگام

نکته منفی این پرکردگی ها بد رنگ بودن آن ها است. پر کننده های آمالگام به رنگ تیره هستند و حتی می توانند ساختار و رنگ دندان های مجاور را تغییر دهند. برای نصب آن ها باید بخش زیادی از دندان را تراشید و همچنین درصد اندکی از مردم ممکن است به آن حساسیت داشته باشند.

کامپوزیت

پرکردگی کامپوزیت می تواند تقریباً کاملاً با رنگ دندان مطابقت داشته باشد. این مواد زیبایی طبیعی به دندان می دهند و اصلاً برجسته نیستند. از پر کردگی کامپوزیت دندان تقریبا برای پر کردن هر اندازه حفره دندانی استفاده می شود اما به دلیل اینکه همرنگ دندان است معمولا برای پر کردن دندان های جلو استفاده می شود.

پر کردن دندان با مواد کامپوزیت دندان

این نوع پر کردن دندان ارزان تر از پرکردگی سرامیکی و طلا است اما گرانتر از آمالگام است. مدت زمان پر کردن دندان با مواد کامپوزیت حدودا 20 دقیقه و دوام و ماندگاری آن ها دست کم 5 سال است. این پر کردگی ها محبوب ترین مواد پر کننده در میان عموم مردم به شمار می روند.

پر کردن دندان با طلا

برای اینکه یک پر کننده طلا نصب شود، بیمار باید حداقل نیاز به 2 جلسه ویزیت دارد. زیرا این پر کننده ها به صورت سفارشی ساخته می شوند و نیاز به آمادگی های زیادی دارند. طلا زیست سازگار و با دوام است و می تواند بیش از 20 سال دوام داشته باشد.

پر کردن دندان با طلا - پرکردگی طلا

هرچند که پرکردگی دندان با طلا در داخل دهان قابل مشاهده است اما نمی توان گفت که زیبایی شناسی ضعیفی را ارائه می دهد. زیرا اغلب مردم رنگ و ظاهر طلا را می پسندند. در هر صورت، این پر کردگی ها معمولاً برای ترمیم حفره های کوچک در نظر گرفته می شوند.

چیزی که باید درباره پر کردن دندان با طلا بدانید این است که اگر بیمار بیش از یک دندان پر شده با فلز (طلا و آمالگام) داشته باشد، به مقدار کمی با خطر شوک گالوانیک و تخلیه الکتریکی کوچکی همراه خواهد بود..

پر کردن دندان با سرامیک

پر کننده های ساخته شده از پرسلن (پرسلاین یا پرسلین) نیاز به آماده سازی دارند. آن ها باید متناسب با محل پوسیدگی یا آسیب دیدگی در لابراتوار ساخته شوند و بعدا توسط دندانپزشک نصب شوند. اینله و انله دندان معمولا از جنس سرامیک هستند و برای پر کردن و ترمیم دندان هایی خلفی استفاده می شوند.

پر کردن دندان با سرامیک و مواد سرامیکی

هرچند که هزینه پر کردن دندان با سرامیک زیاد است، اما با وجود آن ها تقریباً هرگز مجبور به تعویض پر کردگی ندارید زیرا مواد پر کننده سرامیکی بسیار محکم و بادوام هستند. آنها معمولاً به مدت 10-15 سال به درستی کار می کنند، اما با مراقبت مناسب می توانند حتی تا یک عمر نیز ادامه داشته باشند.

پر كردن موقتی دندان

در خصوص پرکردگی هایی مانند سرامیک (برای اینله و انله) و یا طلا که نیازمند بیش از یک جلسه هستند، طی جلسه اول تا آماده شدن متریال پرکننده، یک نوع پر کننده موقت در محل حفره نصب می شود تا از دندان محافظت کند. این پر کننده ها از مواد با کیفیت پایین استفاده می شود و چون دائمی نیستند هزینه بسیار کمی دارندو  زیاد مستحکم نیستند.

به جز در مواقع پر کردن دندان، طی فرآیند عصب کشی دندان یا درمان ریشه نیز ممکن است از پرکردگی های موقت استفاده شود. تا زمان ترمیم کامل ریشه دندان و آماده شدن روکش دندان یا پرکردگی دائمی از این مواد برای محافظت از دندان استفاده می شود.

مراحل پر کردن دندان کدامند؟

بی حس کردن دهان

توجه به این نکته بسیار مهم است که پرکردن دندان نسبتاً ساده است و دندانپزشک شما احتمالا تاکنون صدها مورد از آن را انجام داده است.

اولین مرحله در پر کردن حفره دندان اعمال بی حسی است. اکثر دندانپزشکان در این مرحله دندان و لثه را با ژلی بی حس کننده شروع می کنند. ژل روی خط لثه مالیده می شود تا این ناحیه برای تزریق بی حس شود. هنگامی که ناحیه لثه بی حس شد بی حس کننده تزریقی به لثه تزریق می شود. این بی حس کننده دهان را برای مدت زمان پر کردن دندان کاملا بی حس می کند. برخی از دندانپزشکان همچنین نیتروژن اکسید ( که گاز خنده نامیده می شود) را برای بیماران و مراجعانی که مایل به بی حسی نیستند در نظر میگیرند.

آماده کردن دهان و دندان

برای اینکه دندانی که قرار است پر شود از دندان های دیگر جدا باشد، دندانپزشک از یک شیلد پلاستیکی استفاده میکند. با اینکار احتمال آسیب رسیدن به دندان های دیگر کاهش میابد و تمرکز دندانپزشک تنها متوجه دندان آسیب دیده است.  این شیلد همچنین از ورود مایعات و ذرات ریز دندان به داخل دهان و گلو جلوگیری می کند.

از بین بردن محل پوسیدگی و تمیز کردن آن

دندانی که دچار پوسیدگی شده است معمولا شامل حفره، سوراخ و تغییر رنگ است. دندانپزشک شما از یک مته، لیزر یا ابزار دیگری برای از بین بردن قسمت پوسیده دندان استفاده می کند.

چون شما از قبل بی حس شده اید، احتمالاً نحوه از بین بردن پوسیدگی را حس نمی کنید. بعد از از بین بردن آلودگی ها و علائم ظاهری پوسیدگی، دندانپزشک محل تراش خورده را تمیز میکند.

پر کردن حفره

پس از برداشتن قسمت پوسیده دندان، اکنون حفره ای در دندان برجای مانده است که باید پر شود. این حفره با کمک یکی از انواع مواد پر کننده دندان که در بالا توضیح داده شد پر می شود.

ناحیه پر شده می تواند از بروز پوسیدگی دندان در آینده جلوگیری کرده و از دندان های شما به مدت طولانی محافظت کند. بعد از پر کردن حفره، دندانپزشک برای اطمینان از عدم تداخل در باز و بسته شدن فک و یا عدم هماهنگی پرکردگی را چک و پولیش میکند

بعد از اتمام این کار، دهان شما ممکن است چند ساعت بعد از فرآیند پر ردن بی حس بماند. توصیه می شود طی این مدت از مصرف وعده های غذایی سرد و گرم خودداری کنید و از جویدن با دندانی که پر شده خودداری کنید.

پاسخ به سوالات رایج

پر کردن دندان چقدر طول می کشد؟

فرآیند ترمیم دندان با پرکردگی طی یک جلسه و به طور میانگین حدود 20 دقیقه انجام داده می شود.

طی یک جلسه چند دندان را می توان پر کرد؟

هیچ محدودیتی در این خصوص وجود ندارد. هرچند که معمول است طی یک جلسه تنها یک دندان پر شود اما بدون محدودیت، میتوان هر تعداد دندان را پر کرد. تنها محدودیت بودجه شما است.

آیا پر کردن دندان درد دارد؟

از آنجا که طی فرآیند به شما بیحسی موضعی تزریق یا اعمال می شود. قاعدتا نباید دردی تجربه کنید. با این حال ممکن است به صورت مختصر بعد از فرآیند کمی درد داشته باشید.

آیا ترمیم دندان ها به وسیله مواد پر کننده طی بارداری بی خطر است؟

بارداری محدودتی برای پر کردن یا ترمیم دندان ایجاد نمی کند. حتی توصیه می شود که قبل و حین باداری به جهت پیشگیری از عوارض ناخواسته حتما اگر دندانی دارید که نیازمند پرکردن است به دندانپزشک مراجعه کنید.

آیا بیمه هزینه پرکردگی را تقبل می کند؟

این پروسه صرفا یک فرآیند درمانی است و شانس اینکه برخی از بیمههای پایه یا بیمه های تکمیلی بخشی از هزینه آن را تقبل کنند زیاد است.

 • www.buckheaddentistry.com
 • www.allstardentalclinic.com
 • www.authoritydental.com
 • www.gallegosfamilydentistry.com
 • www.interdent.com
 • www.premierdentalohio.com

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *