پیشگیری، تسکین و درمان درد بعد از درمان ریشه

درد درمان ریشه دندان
Closeup of young woman suffering from toothache at home
۲.۵
(۲)

معمولا اغب افرادی که درمان ریشه دندان انجام داده اند از درد بعد از پروسه شکایت میکنند. این درد میتواند طبیعی باشد و تقریبا همه کسانی که روت کانال یا درمان و ترمیم ریشه دندان را انجام میدهند مختصر دردی را تحمل میکنند. با این وجود اگر شخصی دچار درد بیش از حد شود، باید به دنبال دلیل درد گشته و آن را برطرف کند. با ما همراه باشید تا در این مقاله درباره درد بعد از درمان ریشه اطلاعاتی به شما ارائه دهیم و درباره پیشگیری از این درد چند نکته را مطرح کنیم.

درمان و ترمیم ریشه دندان معمولا ایمن است

تکنولوژی مدرن و استفاده از داروهای بیحسی باعث می شود ک روند ترمیم ریشه دندان سریع، بی خطر و معمولاً بدون درد به اتمام برسد. به لطف این امکانات، این روش یک راه حل بسیار عالی برای درمان و نجات دندان طبیعی است.

اما اگر به هر دلیلی بعد از انجام این روش شما درد غیرطبیعی و زیادی تجربه میکنید باید به دندانپزشک خودتان مراجعه کنید. مراجعه به موقع شما ممکن است که از بدتر شدن هرگونه عفونت، تشکیل آبسه دندان و یا پخش شدن آن به بخش های مختلف بدن جلوگیری کند.

کمی درباره درمان ریشه دندان

 • روت کانال یا درمان ریشه دندان ضمن حفظ بقیه دندان، بافت بیمار آن (پالپ) را ترمیم و درمان می کند.
 • قبل از شروع این درمان بیمار بیحس میشود و بنابراین دردی که تجربه میشود معمولا بیشتر از درد کشیدن دندان نیست.
 • اگر عمل روت کانال با شکست مواجه شود میتواند دوباره آن را تکرار کرد.

تجربه چه میزان درد طبیعی است؟

بیشتر افرادیکه تحت این درمان قرار میگریند معمولا تا چند روز اول بعد از آن اظهار میکنند دردی را تجربه کرده اند. برای توجیه این درد چند توجیه ساده زیر وجود دارد:

 • ملتهب و متورم شدن لثه و اطراف آن: حتی بعد از اینکه دندانپرشک عصب داخل ریشه دندان را برداد هنوز هم بخش های بسیار کوچکی در اطراف دندان و داخل رباط های نگهدارنده ریشه دندا وجود دارند که فعال هستند. اینها انتهای عصب هستند که مانند هر عمل دندانپرشکی دیگری ملتهب میشوند و تا مدتی باعث درد میشوند.
 • وارد شدن آسیب به بافت نرم با ابزار دندانپزشکی: این امکان وجود دارد ابزار دندانپزشکی که برای تمیز کردن کانال ریشه استفاده می شود ناخواسته به بافت حساس اطراف آسیب برساند.
 • پر شدن موقت دندان: بعد از اتمام ترمیم ریشه، دندنپزشک مواد پر کننده موقتی را وارد حفره ایجاد شده میکند. اگر دندانپزشک حواسش جمع نباشد و بیش از حد واد پر کننده داخل حفره بریزد و سپس آن را صاف نکند، احتمالا حین جویدن با درد زیادی مواجه شودی. دندانپزشک حتما باید مواد را صاف کردن و دقیقا همسطح دندان کند.

درد درمان ریشه دندان چقدر طول میکشند؟

در بیشتر موارد، حساسیت و ناراحتی ناشی از کانال ریشه باید طی چند روز از بین برود. اگر بهتر نشود، یا اگر با اقدامات خانگی درد شدیدتر شود حتما باید برای ارزیابی به یک متخصص آندودنتیست یا دندانپزشک تماس بگیرید.

آیا درمان ریشه یا روت کانال می تواند شکست بخورد؟

خوشبختانه، بیشتر پروسه های روت کانال موفقیت آمیز هستند. با این حال ، برخی از درمان ها به خوبی پیش نرفته و شکست میخورند که این باعث تحمل درد بیشتری در بیمار میشود.

چه مواقعی درمان ریشه شکست میخورد؟

شکست این روش ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • نشت مواد پر یا ترمیم کننده
 • بهداشت ضعیف دهان یا دندان
 • خراب شدن مواد پر کننده به مرور زمان
 • وجود کانال اضافه و عفونی که دندانپزشک حین درمان آن را تشخیص نداده و یا ندیده
 • وجود انسداد در ریشه دندان که مانع از تمیز شدن و ترمیم کامل ریشه شده است. مثلا وقتی یکی از ریشه ها دچار خمیدگی است.
 • ایجاد ترک های عمودی در دندان
 • خطای مرتکب شده از جانب دندانپزشک یا اندودنتیست

با پروسه شکست خورده روت کانال چه کنیم؟

 • اگر دندنپزشک متوجه وجود یکی از ریشه ها نشده باشد و حین ترمیم آن را جا انداخه باشد، متخصص اندودنتیست باید یکبار دیگر اقدام به ترمیم و پر کردن ریشه دندان کند.
 • اگر دندان دچار شکستگی عمودی شده، احتمالاً دندانپزشک مجبور است دندان را خارج کند.
 • اگر فردی بعد از ترمیم ریشه التهاب یا عفونت مداوم را تجربه کند، ممکن است به یک عمل جراحی برای برداشتن ریشه نیاز داشته باشد.

مدیریت درد کانال ریشه در خانه

داروهای ضد درد بدون نسخه باید برای تسکین درد بعد از درمان ریشه کافی باشند. در هنگام استفاده از داروها، حتماً دستورالعمل ها را به دقت رعایت کنید و در صورت عدم استفاده از داروی ضد درد، به متخصص اندودنتیست مراجعه کنید. ایبوپروفن یکی از مسکن هایی است که میتواند به کاهش درد دندان کمک زیادی کند.

تا زمانی که ریشه دندان درمان و ترمیم نشده حتما از جویدن مواد غذایی یا خوردن بعضی مواد غذایی با دندان مورد بحث خودداری کنید. به این نکته هم توجه کنید که پر کننده های موقت معمولاظریف هستند و امکان شکسته شدن آن ها وجود دارد پس تا زمانی که پر کننده های دائمی داخل دهان قرا میگیرند حتما حواستان را جمع کنید تاآُیبی به داخل دندان وارد نشود.

مراحل درمان ریشه: روت کانال چگونه انجام می شود؟

درمان ریشه دندان معمولاً توسط یک متخصص اندودنتیست (متخصصی که به مراقبت از قسمت داخلی دندانها میپردازد) انجام می شود.

به صورت خلاصه مراحل انجام روت کانال عبارت است از:

 1. متخصص اندودنتیست با معاینه و پرتونگاری دقیق دندان، وضعیت داخل دندان را بررسی میکند. در مرحله بعد، دندانپزشک برای بی حس کردن دندان از بی حسی موضعی استفاده می کند و یک پوشش محافظ (رابردام) را در دهان مراجع قرار می دهد تا دندان آسیب دیده را جدا کرده و از بقیه دهان محافظت کند.
 2. متخصص اندودنتیست برای دسترسی به ساختارهای ظریف داخل دندان، سوراخی را در قسمت بالای دندان ایجاد می کند. سپس با استفاده از ابزارهای بسیار ریز، پالپ یا مغز دندان را از داخل ریشه دندان جدا میکند.
 3. سپس ریشه دندان را تمیز میکند تا جا برای مواد پر کننده ایجاد شود.  این مواد پر کننده قرار است که از دندان محافظت کنند.
 4. متخصص یا دندانپزشک سپس ریشه ها را با ماده ای خاص پر میکند و سپس به صورت موقت دندان را مهر و موم میکند. در این مرحله از پر کننده های موقت استفاده میشود تا از داخل دندان محافظت کند.
 5. شخصی که تحت درمان ریشه دندان قرار گرفته است ، باید مجدداً به دندانپزشک مراجعه کند تا موتاد پرکننده موقت را برداشته و به جای آن ها درمان دائمی مانند تاج دندان قرار داده شود.

این مقاله چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز ۲.۵ / ۵. تعداد امتیاز ۲

اولین نفری باشید که به این نوشته امتیاز می دهید

از اینکه این مقاله به دردتون نخورد واقعا متاسفیم😟

میشه لطفا به ما کمک کنید مقاله رو بهتر بنویسیم؟

چگونه میتوانیم این نوشته را بهتر کنیم؟

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست قبلی
بزاق دهان

بزاق دقیقا چه نقشی در داخل دهان ما دارد؟ (با تاکید بر نقش پیشپگیرانه)

پست بعدی
مراقبت از دندان و مراقبت از لثه

روش صحیح مراقبت از دندان و لثه ها و سایر ساختارهای داخل دهان

نوشته های مرتبط