۵ علامتی که نشان می دهد شما به دندان مصنوعی نیاز دارید

نیاز به دندان مصنوعی
میانگین امتیازات ۳.۲
( تاکنون ۲۸ نفر به این مقاله امتیاز داده اند)

بیشتر مردم فکر می کنند که دندان مصنوعی فقط یک ضرورت برای افراد مسن است. بنابراین شاید اگر بدانید که هر روز افراد بیشتری (حتی افراد میانسال و جوان) به خاطر از دست دادن انواع دندان خود از (دندان مصنوعی) استفاده می کنند رو به افزایش است. در حقیقت، پیش بینی می شود که دست کم در کشور امریکا (که میزان رسیدگی به بهداشت دهان و دندانشان بسیار بالا و جدی است) تا سال ۲۰۲۲ تعداد بزرگسالان نیاز به دندان مصنوعی دارند به ۳۷.۹ میلیون نفر برسد!

دو عدد دندان مصنوعی

اگر شما یکی از کسانی هستید که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت زیادی می دهید احتمالا نیازی به دندان مصنوعی نخواهید داشت اما به هر حال موقعیت هایی وجود دارد که افراد برای حفظ سلامتی دهان و دندان رو به جایگزین های دندان از دست رفته مانند ایمپلنت دندان و دندان مصنوعی می آورند.

در ادامه با ۵ علامت که نشان می دهد شما نیاز به دندان مصنوعی دارید آشنا خواهید شد:


دیگر به دندانپزشک مراجعه نمی کنید!!

در سنین بالا حداقل دو بار مراجعه به دندانپزشک برای تضمین سلامت دهان و دندان ضروری است. زیرا اینکار از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. با این حال بسیاری از افراد در سنین بالا دیگر تمایلی به مراجعه به مطب دندانپزشک ندارند. در چنین شرایطی مشکلات دهان و دندان که خواه یا ناخواه با افزایش سن بیشتر خود را نشان میدهند شدید پیدا میکنند و احتمال از دست رفتن دندان ها بیشتر می شود.

هر شش ماه یکبار، مراجعه به دندانپزشک به شم اطمینان می دهد که هر مشکلی را قبل از جدی شدن تشخصی داده و ترمیم کنید. همین باعث میشود ا آخر عمر دندان های طبیعی خود را حظ کنید. اما اگر مراجعه نکنید احتمالا خیلی زود نیازمند دندان مصنوعی خواهید شد.

از دست دادن دندان ها

در صورت از دست دادن دندان (چه به دلیل پوسیدگی دندان و یا آسیب دیدگی) دندان مصنوعی منطقی ترین جایگزین است. بر اساس شرایط شما ممکن است به دندان مصنوعی کامل یا جزئی نیاز داشته باشید.

از دست دادن دندان و خانمی که به خاطر آن نیاز به دندان مصنوعی دارد

از دست دادن دندان به دلیل بیماری لثه (جنجویت یا پریودنتیت) و پوسیدگی دندان قابل اجتناب است، بنابراین اگر می خواهید نیازمند دندان مصنوعی نباشید حتما از دندان های خود مراقبت کنید. ولی اگر به دلیل آسیب دیدگی و یا هر مساله دیگری دندان های خود را از دست داده اید، یک دست دندان مصنوعی پارسیل می تواند از جابجایی دندان های سالم و باقی مانده شما به سمت جای خالی دندان از دست رفته جلوگیری کند.

فاصله بین دندان های شما زیاد شده است

ایجاد فاصله زیاد مابین دندان ها میتواند منجر به کج شدن آن ها شود. جابجایی و کج شدن دندان ها (مخصوصا اگر چند دندان خود را از دست داده باشید) میتواند تاثیر منفی روی استخوان فک بگذارد.

جابجایی دندان ها می تواند منجر از بین رفتن استخوان به دلیل بیماری لثه باشد.  نبود حتی یک دندان میتواند باعث شود که استخوان خیلی زودتر تحلیل برود که این برای سلامتی شما اصلا خبر خوبی نیست. با جایگزین کردن دندان با ارزانترین روش جایگزین دندان یعنی دندان مصنوعی میتواند به سادگی شما را از آسیب به استخوان مصون کند.

شما مشکل گفتاری (ادای صحیح کلمات) و یا مشکل جویدن دارید

ممکن است احساس کنید که از دست دادن چند دندان لزوماً به معنای تهیه دندان مصنوعی نیست. زیرا با خود فکر خواهید کرد که شما می توانید با وجود مقدار کمی فاصله بین دندان ها همچنان به صورت عادی زندگی کنید.

با این حال، از دست رفتن دندان مخصوصا در جلوی دهان می تواند بر گفتار، توانایی جویدن، اعتماد به نفس و سلامت جسمی شما نیز تأثیر بگذارد. اگر به دلیل کمبود دندان (یا نبود دندان) مجبورید رژیم غذایی خود را محدود کنید و هرچیزی نخورید، ممکن است کم کم متوجه شوید سلامتی شما رو به افول است (زیرا هرچیزی را نمیتوانید بخورید)

اگر به دلیل از دست رفتن دندان ها مشکل گفتاری یا جویدن دارید می توانید کم کم به فکر تهیه دندان مصنوعی باشید. حتی اگر یک دندان هم از دست داده باشید انواع دندان مصنوعی وجود دارند که میتوانند به سادگی جایگزین دندان از دست رفته شما شوند و همه چیز را به حالت نرمال و عادی بازگردانند.

ساختار صورت شما تغییر پیدا کرده است

گاهی اوقات با وجود از دست رفتن یک یا چند دندان، برای گفتار و توانایی جویدن غذا هیچ مشکلی به وجود نمی آید. اما در سنین بالا، تغییراتی در بدن و مخصوصاً در صورت رخ می دهد که فقدان چند دندان، می تواند شدت این تغییرات را بیشتر کند.

تغییرا صورت و نیاز به دندان مصنوعی برای جلوگیری از افتادگی و خاتلی شدن صورت

به عنوان مثال با افزایش سن، ساختار ماهیچه های صورت سست تر شده و این باعث افتادگی پوست صورت در افراد مسن می شود. افتادگی به نوبه خود باعث تغییر چهره و چروک شدن بیشتر پوست می شود. نداشتن دندان این وضعیت را بدتر می کند. زیرا دندان اساسا با همکاری سایر ساختارهای صورت به پر شدن آن کمک می کند و نبود آن باعث به هم خوردن فرم طبیعی صورت می شود.

این مساله می تواند بر عزت نفس یا اعتماد به نفس افراد تأثیر منفی بگذارد. با ما خوشبختانه انتخاب یکی از روش های جایگزین دندان مانند ایمپلنت یا دندان مصنوعی میتواند سرعت این روند را بگیرد. دندان های مصنوعی می توانند صورت شما را پر کرده و ظاهر جوانی را به شما بازگردانند.

این مقاله چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳.۲ / ۵. تعداد امتیاز ۲۸

اولین نفری باشید که به این نوشته امتیاز می دهید

از اینکه این مقاله به دردتون نخورد واقعا متاسفیم😟

میشه لطفا به ما کمک کنید مقاله رو بهتر بنویسیم؟

چگونه میتوانیم این نوشته را بهتر کنیم؟

Total
0
Shares
2 دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست قبلی
قیمت دندان مصنوعی در سال 99

قیمت دندان مصنوعی در سال ۹۹ چقدر است؟

پست بعدی

لمینت دندان و تمام آنچه که باید درباره آن بدانید

نوشته های مرتبط