تاریخ امروز16 اردیبهشت 1400
ارتودنسی نامرئی چیست؟ سایت دندانپزشکی دندانه

ارتودنسی نامرئی چیست؟ و انواع دستگاه های نامرئی در ارتودنسی

ارتودنسی نامرئی یکی از بهترین درمان های حال حاظر، برای درمان مشکلات ناصافی دندان ها است. برخلاف ارتودنسی ثابت که در آن از بریس های فلزی و مرسوم برای درمان مشکلات مربوط به تراز دندان استفاده می‌شود، در این روش، از دستگاه هایی استفاده میشود که یا دیده نمی‌شوند و یا توجه دیگران را به خود کمتر جلب میکنند. به عبارت دیگر زمانی که شخص دهان خود را باز می کند، دیگران نمی توانند به راحتی وجود دستگاه‌ها را تشخیص دهند. به  خاطر این ویژگی و تاثیر فوق العاده موثر آن ها در درمان ناصافی دندان، مراجعان تمایل بسیار زیادی به این نوع ارتودنسی دارید. این مقاله را از وبسایت دندانپزشکی دندانه مشاهده بفرمایید.قبل از اینکه وارد بحث ارتودنسی شفاف شویم

قبل از اینکه وارد اصل مطلب شویم و به سوال ارتودنسی نامرئی چیست؟ پاسخ دهیم اجازه بدهید که در این بخش تجربه یکی از بیماران متخصصی که در لیست 10 تایی بهترین متخصص ارتودنسی دندان وبسایت دندانه قرار دارد و از ارتودنسی‌نامرئی برای حل مشکل ناهماهنگی دندان هایش استفاده کرده را با شما در میان بگذاریم.

یک داستان واقعی که شاید برای شما هم پیش بیاید

دندونای من از بچگی به هم ریخته‌ بود، ناصاف بود. به من گفتن باید برم ارتودنسی تا با کمک دستگاه های ارتودنسی مشکل دندونام حل شه. من واقعا دوست داشتم مشکلم حل شه اما از طرفی اصلا نمی‌خواستم دندونام سیم کشی بشه. تازه اونم با بریس های معمولی و فلزی که ظاهر خیلی بدی هم دارند. بعد از کلی پرس و جو فهمیدم که لزومی نداره حتما با بریس فلزی بد رنگِ بد ترکیبِ بیریخت دندونام رو صاف کنم. فهمیدم راه دیگه ای هم هست که بهش میگن ارتودنسی نامرئی. با متخصص ارتودنسیمشکل دندونای خودم رو با روش ارتودنسی نامرئی حل کردم و باورتون نمیشه وقتی دندونام صاف شد و دکتر میخواستن دستگاه های نامرئی رو بردارن من دوست داشتم بازم ازشون استفاده کنم چون اصلا باهاشون اذیت نمی‌شدم.”

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی چیست؟ (یک تعریف ساده و خودمانی)

احتمالا شما هم می‌دانید که ارتودنسی قادر است دندان های ناصاف، نامرتب، کج، فاصله دار و … را به خوبی درمان کند. متخصص ارتودنسی برای حل این مشکلات از دستگاه های مختلفی استفاده می‌کند. بر اساس نوع و کاربرد این دستگاه ها، ارتودنسی به چندین دسته مختلف تقسیم بندی می‌شود.

برای مثال بر اساس قابل حرکات بودن یا نبودن دستگاه ها، ما دو نوع ارتودنسی متحرک و ثابت داریم. که در ارتودنسی ثابت دستگاه تا پایان دوره  درمان، به دندان متصل می‌شوند و دستگاه های متحرک را می‌توان هر موقع نیاز بود برداشت و دوباره سرجایش قرار داد.

از لحاظ دیده شدن یا نشدن دستگاه ها نیز، ما دو نوع ارتودنسی مرئی و ارتودنسی نامرئی داریم. در ارتودنسی مرئی دستگاهایی که برای صاف کردن دندان ها مورد استفاده قرار می‌گیرند قابل مشاهده هستند، اما در ارتودنسی نامرئی دستگاه‌ها ضمن حل مشکل، دیده نمی‌شوند و یا چندان قابل توجه نیستند.


انواع ارتودنسی نامرئی

ما در ارتودنسی نامرئی از دستگاه های مختلفی استفاده می‌کنیم. هر دستگاه کاربرد خود را دارد و معمولا برای افراد مختلف به کار می‌رود. برخی از انواع ارتودنسی نامرئی عبارتند از:

  • ارتودنسی زبانی یا لینگوال
  • ارتودنسی با مواد هم‌رنگ دندان
  • ارتودنسی با پلاک‌های شفاف (ریتینر، اینویزلاین)

ارتودنسی نامرئی به روش لینگوال یا زبانی

ارتودنسی لینگوال نوعی از ارتودنسی ثابت است. اما با روش های معمولی و سنتی ارتودنسی متفاوت است. در این روش ما از همان بریس های معمولی استفاده می‌کنیم اما محل نصب و اتصال آن ها به جای اینکه جلوی دندان ها باشد، پشت دندان ها است. یعنی ما براکت ها و سیم ها را به فضای پشت دندان ها متصل میکنیم.

به دلیل اینکه نصب، نگهداری و مراقبت از این بریس ها دشوار است، متخصص ارتودنسی معمولا این روش را به بیمارارن خود کمتر توصیه میکند. علاوه بر این، احتمال شکسته شدن براکت و سیم در این روش زیاد است و تعمیر آن نیز دردسر ساز. از این رو متخصص ارتودنسی سایر روش های ارتودنسی نامرئی را به مراجعان خود توصیه میکنند.


ارتودنسی شفاف با کمک پلاک‌های شفاف

گاهی اوقات برای تراز کردن دندان ها از دستگاهایی غیر از بریس استفاده می‌شود. یکی از این دستگاه ها پلاک های ارتودنسی هستند. بیمار میتواند برای حل مشکلات جزئی مربوط به ناهماهنگی دندان هایش این پلاک ها را روی دندان های خود قرار دهد و کسی هم به آن صورت متوجه این پلاک ها نمیشود. اما جنس این پلاک های در ارتودنسی نامرئی چیست؟ ریتینر شفاف ، اینویزلاین و الاینر های شفاف نمونه ای از پلاک های ارتودنسی نامرئی هستند که معمولا از جنس پلاستی هستند.

از مزیت آن ها که بگذریم، پلاک های ارتودنسی برای اینکه بهتر عمل کنند باید هر چند هفته یکبار تعویض شوند. به این صورت که برای بیمار تعداد زیادی مثلا 15 عدد پلاک ساخته میشود که هر کدام میتوانند طی چند هفته دندان را در حد چند میلیمتر جابجا کنند. پلاکی که از الان تا 2 هفته بعد استفاده میشود، دیگر بعد از 2 هفته هیچ دندانی را جابجا نمیکند زیرا کارش را انجام داده و باید تعویض شود. سپس پلاک بعدی را باید روی دندان های خود قرار دهید تا دندان های شما چند میلیمتر دیگر صاف شوند. اینکار آنقدر ادامه پیدا میکند تا دندان شما به فرم ایده آل و صاف خودش برسد.

نکته:

تقاضا برای این نوع دستگاه های ارتودنسی بسیار بالا است.


ارتودنسی شفاف با کمک گرفتن  از دستگاه  های همرنگ دندان

ما در این روش هم از بریس و براکت استفاده میکنیم. اتفاقا بریس ها را هم به جلوی دندان وصل میکنیم. اما اینها با بریس های فلزی معمولی کاملا متفاوت هستند. درحالی که همان کار را انجام می دهند، اما تا حد زیادی همرنگ دندان های شما هستند. اگر شخصی که از بریس فلزی استفاده میکند را در مقابل شخصی که بریس همرنگ دندان دارد قرار دهیم، کمتر متوجه بریس های همرنگ دندان میشویم. این درحالی است که بریس معمولی را شاید از 10 متری هم بتوان تشخیص داد.

شاید از خودتان بپرسید که مگر جنس براکت های بکار رفته در ارتودنسی نامرئی چیست؟ در پاسخ باید گفت که در این نوع ارتدنسی نامرئی از براکت های پلاستیکی یا سرامیکی همرنگ دندان استفاده می شود. از همین رو به آن ارتودنسی سرامیکی نیز میگویند.

از مزیت دیگر این نوع بریس ها میتوان به درمان طیف وسیعی از ناهمواری ها و ناهماهنگی های دندانی اشاره کرد. نتیجه اینکه این روزها استفاده از این بریس ها به شدت رو به افزایش است و ما هم توصیه میکنیم اگر میخواهید تحت درمان قرار بگیرید حتما به فکر این نوع بریس ها باشید.


قیمت ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

قیمت و هزینه ارتودنسی نامرئی بسته به فاکتورهای مختلفی متغیر است و یک بازه قیمت دارد. پیشنهاد میکنیم برای اینکه از جزئیات قیمت این نوع ارتودنسی در بیاورید مقاله “هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟” را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *