تاریخ امروز16 اردیبهشت 1400
هزینه ارتودنسی دندان در سال 1400

هزینه ارتودنسی در سال 1400 (با چقدر پول میتونم دندونامو ارتودنسی کنم؟)

بلاخره بعد از کلی جستجو وارد صفحه ای شدی که خیلی وقته دنبالش بودی. اینجا ما همه چیز درباره هزینه ارتودنسی دندان در سال 1400 رو به شما توضیح می‌دیم. مقاله رو بخون و ببین هر روش ارتودنسی چقدر میتونه هزینه روی دستت بذاره.

جدول هزینه حدودی ارتودنسی دندان

اگر وقت ندارید تا جزئیات کامل تعرفه ارتودنسی در سال 99 را بخوانید، جدول زیر که به صورت خلاصه و کلی هزینه ها را نشان می دهد نگاه کنید.

قیمت حدودی ارتودنسی ثابت دو فک20.000.000 – 14.000.000
قیمت حدودی ارتودنسی متحرک10.000.000 – 8.000.000
قیمت حدودی ارتودنسی نامرئی (به دلیل تعدد روش)20.000.000 – 6.000.000
قیمت حدودی جراحی فک25.000.000 – 20.000.000
قیمت حدودی ارتودنسی بزرگسالان (تعدد روش)25.000.000 – 6.000.000
قیمت حدودی ارتودنسی کودکان (تعدد روش)15.000.000 – 6.000.000

این جدول صرفا بازه های قیمت را مشخص می کند برای جزئیات قیمت هر روش ارتودنسی ادامه مقاله را بخوانید.


هزینه ارتودنسی ثابت

به تمام دستگاه هایی که باید برای صاف یا منظم شدن دندان ها از اول تا آخر دوره درمان به دندان متصل باشن ارتودنسی ثابت میگن. هزینه انواع دستگاه ثابت ارتودنسی رو در ادامه ببینید.

قیمت ارتودنسی ثابت معمولی (فلزی)

ارتودنسی ثابت یک فک با نامنظمی کم و بدون نگهدارنده یا ریتینر10.000.000 – 8.000.000
تعرفه ارتودنسی ثابت یک فک با نامنظمی متوسط و بدون نگهدارنده یا ریتینر12.000.000 – 9.000.000
ارتودنسی ثابت یک فک با نامنظمی زیاد و بدون نگهدارنده ریتینر14.000.000 – 12.000.000

به طور معمول هزینه هایی که در جدول بالا میبینید در اغلب کلینیک ها به همین شکل محاسبه می شود. ابتدا به نوع ناهنجاری و شدت آن توجه می کنند و بر اساس سطح ناهنجاری (کم، متوسط و شدید) هزینه ها به ترتیب بالا میرود. ممکن است هزینه حتی بیشتر از چیزی باشد که در جدول بالا درج شده است.

تعرفه ارتودنسی ثابت دیمون فلزی

قیمت ارتودنسی دیمون فلزی16.000.000 – 20.000.000

بهترین، بی دردسر ترین و کوتاه مدت ترین درمان ارتودنسی، استفاده از براکت های دیمون است که نیاز کمتری به مراجعه به متخصص ارتودنسی دارن. در ارتودنسی دیمون از براکت های به اصطلاح خودتنظیم استفاده می شود که به صورت اسلایدی و خود به خود روند درمان و نیروی وارد شده به سیم ارتودنسی را تنظیم می کنند.

قیمت حدودی ارتودنسی ثابت دیمون شفاف

هزینه براکت دیمون شفاف20.000.000 – 25.000.000

شبیه همون برکت های فلزیه اما شفاف وهمرنگ دندانه. هزینه این نو براکت ها بیشتر از سرامیکی و دیمون فلزیه. بیشتر از این براکت ها برای بزرگترها استفاده میشه چون هم مدت زمان درمان کمتره و هم قابل مشاهده نیستند.

قیمت ارتودنسی ثابت سرامیکی

تعرفه ارتودنسی سرامیکی با براکت همرنگ دندان16.000.000 – 20.000.000

در ارتودنسی سرامیکی با کمک براکت های هم رنگ مینای دندان به جای براکت های فلزی از براکت های شفاف و همرنگ دندان استفاده می کنند . سیم ارتودنسی در این روش درمان گاها مشابه براکت ها شفاف است.

قیمت ارتودنسی فانکشنال ثابت

تعرفه ارتودنسی فانکشنال ثابت در سال 1400 هر طرف3.000.000 – 6.000.000

به این نوع ارتودنسی در اصطلاح کاربردی یا عملکردی هم گفته میشه. این روش ارتودنسی نه تنها روی دندونا تاثیر میذاره که روی عضلات و استخوان های فک هم تاثیر میذاره و معمولا پیش از روش های دیگر یا همزمان با اونا انجام میشه. دستگاه های فانکشنال ثابت تا انتهای دوره درمان مشخص شده روی دندونا قرار میگیرن.

هزینه ارتودنسی ثابت لینگوال

تعرفه براکت لینگوال به ازای هر فک9.000.000 – 10.000.000

به اتصال براکت به پشت دندان ها (به جای جلوی دندان ها) میگن ارتودنسی لینگوال. تعرفه این نوع ارتودنسی نسبت به روش معمول بیشتره چون اتصالش سخت تره و نگهدارشم ممکنه هم متخصص و هم شما رو به دردسر بندازه.

قیمت ارتودنسی فانکشنال متحرک

تعرفه دستگاه فانکشنال متحرک2.000.000 – 3.000.000

ارتودنسی فانکشنال متحرک به استفاده از فضا نگهدارنده های با قابیت جابجا شدن اشاره داره که بیشتر در بچه ها کاربرد داره. مثلا هایرکس یکی از این دستگاه هاس.

هزینه ارتودنسی نامرئی

براکت دیمون شفاف20.000.000 – 25.000.000
براکت سرامیکی16.000.000 – 20.000.000
قالب یا پلاک شفاف ارتودنسی6.000.000 – 10.000.000
ارتودنسی لینگوال18.000.000 – 20.000.000

ارتودنسی نامرئی به استفاده از تمام دستگاه های ارتودنسی گفته میشه که چندان قابل توجه نیستند و افراد دیگه به سختی میتونن بفهمن شما ارتودنسی کردید. دیمون شفاف، براکت سرامیکی، پلاک شفاف و ارتودنسی لینگوال رو میشه نوعی ارتودنسی نامرئی در نظر گرفت.

تعرفه ارتودنسی متحرک با قالب شفاف

قیمت ارتودنسی با پلاک شفاف ارتودنسی6.000.000 – 10.000.000

ارزان ترین هزینه ارتودنسی در سال 1400 البته در ایران استفاده از پلاک های متحرک و شفاف ارتودنسی است. این پلاک ها همون ارتودنسی متحرک هستن و برای مشکلات جزئی تا متوسط دندانپزشکی خیلی خوب عمل می کنن.

هزینه ارتودنسی با جراحی فک

هزینه عمل جراحی فک یا ارتوسرجری30.000.000 – 20.000.000

گاهی اوقات ممکنه ارتودنسی به تنهایی نتونه به منظم شدن دندون ها کمک کنه در این شرایط نیاز به عمل جراحی فک هست. هزینه عمل جراحی فک کاملا جدا از هزینه ارتودنسی دندان محاسبه میشه و بر اساس اینکه شدت مشکل بیمار چقدره یا اینکه چه تکنیکی برای عمل استفاده میشه تفاوت قیمتش زیاده.

قیمت ارتودنسی رنگی

قیمت یک بسته کش ارتودنسی رنگی (خیلی هم ارزونه)30.00.000 – 50.00.000

ارتودنسی رنگی البته اصطلاح اشتباهیه چون ما چنین چیزی در اصل نداریم.فقط زمانی که از الاستیک ها و کش های رنگی جهت درمان استفاده بشه میگن ارتودنسی رنگی انجام شده. بیشتر بین نوجوانان شایع هستش.

هزینه نگهدارنده ریتینر ارتودنسی

هزینه نگهدارنده متحرک (ریتینر ارتودنسی)700.000 – 1.000.000

بعد از ارتودنسی لازمه که نگهدارنده یا ریتینر استفاده کنید تا نتایج ارتودنسی حفظ بشه و دوباره دندون هاتون نامنظم نشه. البته نگهدارنده میتونه ثابت باشه یا متحرک اما چون اغلب نگهدارنده ثابت استفاده میشه ما قیمت اون رو زدیم.

سایر هزینه های ارتودنسی

هزینه پلاک جدید ( گمشده یا شکسته یا عدم استفاده )۹۰۰.۰۰۰
هزینه پلاک  فانکشنال جدید ۱.۹۰۰.۰۰۰
هزینه شکستن براکت فلزی۳۰۰.۰۰۰
هزینه شکستن براکت سرامیکی لینگوال و دیمون۸۵۰.۰۰۰
هزینه شکستن باکال تیوب۴۰۰.۰۰۰
بلیچینگ خانگی یک فک با یک کیت۱.۵۰۰.۰۰۰
بلیچینگ خانگی دو فک با یک کیت۲.۰۰۰.۰۰۰
آنتی اسنورینگ ( ضد خروپف )۵.۵۰۰.۰۰۰
نایت گارد۸۰۰.۰۰۰
قالب مطالعه۶۰۰.۰۰۰
ویزیت / مشاوره (اغلب جاها رایگانه)۵۰.۰۰۰

اینا هزینه های اضافی هستن که اگر حین درمان متخصص تشخیص بده به چیز اضافه ای نیاز دارید، باید هزینه ش رو جدا بپردازید. ضمناً بعضی وقتا هم آسیب زدن به دستگاه ها میتونه شامل جریمه بشه و برای تعمیر یا جایگزین کردنشون باید هزینه بپردازید چون بلاخره باید براتون دستگاه نو ساخته بشه که هزینه داره.

تعرفه ارتودنسی چگونه محاسبه می شود؟

اگر به جداول و قیمت های مندرج در آن ها با دقت نگاه کرده باشید متوجه تفاوت قیمت درمان های ارتودنسی میشید. حداقلش اینه که هر روش درمان ارتودنسی یه قیمت و تعرفه خاصی داره و همه روش ها هزینه یکسانی ندراند. راستی این تفوت قیمت ناشی از چیه؟ چرا فقط محدوده میگیم؟ اصلا چه فاکتورهایی روی تعرفه ها و قیمت ها تاثیر میذار؟

سوال خوبیه و باید بگم که فاکتورهای زیادی روی هزینه ها تاثیر میذاره اما مهم تریناش اینا میشه:

  • نوع دستگاه بکار رفته برای درمان نامنظمی
  • سن و سال شما
  • نوع مشکل شما
  • شدت مشکلی که دارید
  • دندونپزشکی که کار درمان ارتودنسی شما رو انجام میده. مثلا اگر متخصص ارتودنسی باشه هزینه بیشتره و اگه دندونپزشک باشه هزینه اغلب کمتره
  • منطقه جغرافیایی که توش زندگی می کنید
  • طول دوره درمانی که سپری می کنید
  • نیاز به عمل جراحی یا یه پروسه دندانپزشکی اضافی داشتن یا نداشتن
  • خارجی یا داخلی بودن دستگاه ها (مثلا هزینه ارتودنسی دندان به روش متحرک اگه خارجی باشه هزینه ش زیاده به خاطر قیمت ارز)

اینا مهم تریناشه اما یه چندتا عامل دیگم هست که اگر فرصت شد بعد مینویسیم براتون.

چطور هزینه ارتودنسی دندان را کاهش دهیم؟

ارتودنسی همینجوری قیمت و تعرفه ش زیاده و این باعث میشه که خیلیا نرن تا درمان کنن و دندنا یا فکاشون منظم و تراز شه. اگه دغدغه تون اینه چندتا رالهکار کوچیک و ساده بهتون معرفی می کنیم که بتونیم حداقل هزینه ها رو کاهش بدید یکم و درمانتون رو شروع کنید.

پرداخت اقساطی هزینه ارتودنسی

قسط بندی هزینه ها اولین کاریه که می تونید برای کاهش هزینه هاتون در نظر بگیرید. پیش متخصصی برید که معمولا هزینه ها رو قسط بندی میکنه. اینجوری و مخصوصا توی اوضاع کنونی مملکت به نفع شما میشه. شما اولش با یه هزینه ای توافق می کنید و بعدش مثلا در 2 یا 3 قسط هزینه ها رو پرداخت می کنید.

مراکز دندانپزشکی دولتی

یه سری مرکز دندانپزشکی دولتی داریم (مثلا جهاد دانشگاهی) یا دندانپزشکی های زیر نظر دانشکده های دندانپزشکی که اونجا تعرفه هاا پایین تره. اگه شهرتون از این مراکز داره یه سر بزنید و ببینید هزینه هاشون چطوریه. معمولا باید کمتر از مراکز خصوصی و کلینیک های دیگه باشه.

بیمه دندونپزشکی بگیرید

البته منظورم از بیمه، بیمه هایی مثل تامین اجتماعی و اینا نیستش. چون این بیمه ها که رایجترین ها هم هستند معمولا هزینه پروسه های دندانپزشکی که برای زیبایی هستند رو نمیده. مثلا بیمه ها معتقدند که چون ارتودنسی برای اصلاح طرح لبخند و زیباییه ما پولش رو نمیدیم. اما جدیدا یه سری شرکت نوپا هستن که یه مبالغی میگیرن و شما بیمه میکنن. شما هزینه رو یا ماهانه میدید یا سالانه و یه سقف حمایت هم براتون مشخص میکنه. البته کم پیدا میشه از این شرکت ها که ارتودنسی رو بیمه کنند. ولی شما بگردید.

دستگاه های ایرانی

ببینید شما هرچی رو توی این مملکت که ببینید یه نمونه خارجیش هست و یه نمونه تولید داخلشم هست. قبلنا که همه چی روبراه بود و دلار مثلا زیر 2 تومن بود اغلب همه دستگاه های ارتودنسی دندان از خارج کشور میومد. مثلا برای ارتودنسی اینویزیلاین ما اینجا معالینه، اسکن و تصاویر اشعه ایکس میگرفتیم میفرستادیم خارج از کشور و اونجا اینویزیلاین ها یا پلاک های متحرک ساخته می شد و با بهترین کیفیت ما دست بیمار میدادیم. اون موقع ارزونم در میومد اما الان که دلار شده 26 تومن چنین کاری دیگه به صرفه نیست و از محصولات ایرانی استفاده بشه بهتره. اگر پولتون رسید خارجیش خیلی خیلی بهتره اما اگر میخوایید در هزینه صرفه جویی کنید روی دستگاه های ایرانی حساب باز کنید.

به یک کلینیک دندانپزشکی همه فن حریف برید

سوای از اینکه خود هزینه ارتودنسی دندان زیاده، یه سری کارم ممکنه براتون در حین درمان پیش بیاد که مجبورید براشون هزینه کنید. مثلا اگه نیاز به جرمگیری دندان یا ترمیم پوسیدگی داشته باشید خب معلومه که باید بهش رسیدگی بشه و هزینه کنید. اما اگه اونجایی که ارتودنسی کردید این پروسه ها رو براتون انجام نده متاسفانه باید برید یه کلینیک دیگه که نه باهاش آشنایی دارید و نه هزینه هاش خوبه. یه کلینیک خوب پیدا کنید که ارتودنسی و کارای دیگتون رو هم با هزینه کمتر براتون انجام بدن.

سوالی دارید؟

اینا رو داشته باشید تا حالا بعدا به مرور زمان ای مقاله رو آپدیت کنیم و نکات دیگه ای رو بهش اضافه کنیم. هر سوالی داشتید زیر همین پست بپرسید در حد توان پاسخ بدیم بهتون. مرسی که وقت گذاشتید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *