تاریخ امروز31 خرداد 1400
درمان ریشه دندان یا روت کانال

درمان ریشه دندان یا عصب کشی چیست؟

از رایجترین شکایات مراجعان به مطب های دندانپزشکی عفونت بافت نرم دندان است که بسیار دردناک است. تنها راه حل برطرف کردن این مشکل هم درمان ریشه دندان یا روت کانال هستش که در این مقاله به طور کامل باهاش آشنا میشید.

درمان ریشه یا عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی نوعی فرایند و عمل دندانپزشکی است که در آن اقدام  به ترمیم پالپ نرم دندان میکنیم. در اغلب موارد ممکن است اتصالات بافت زنده دندان را با کمک این درمان از بین ببریم.

در درمان ریشه چه میگذرد؟

درمان ریشه یا عصب کشی دندان یا (endodontics) زمانی مورد نیاز است که عروق خونی و عصب دندان (که بهش میگن پالپ یا مغز دندان) بر اثر پوسیدگی یا آسیب دیدگی دچار عفونت شده است. مراحل اولیه عفونت پالپ معمولا علائم خاصی ندارد اما به مرور زمان ممکن است رنگ دندان کمی تیره شود که نشان دهنده مرگ عصب و عروق خونرسان دندان است. این وضعیت حتما نیازمند عصب کشی و روت کانال است.

علت اهمیت درمان ریشه چیست؟

اگر پالپ آلوده شود، عفونت ممکن است از طریق کانال ریشه دندان گسترش یابد. این عفونت ممکن است در نهایت به آبسه منجر شود. آبسه ساختاری ملتهب است که در آن چرک جمع می شود و می تواند باعث تورم بافت های اطراف دندان شود. علائم آبسه می تواند از یک درد ملایم تا یک درد شدید و وحشتناک باشد. معمولا زمانی که چیزی را گاز میزنید این درد شدیدتر هم خواهد شد. اگر هرچه زودتر دندان عصب کشی نشود و یا عفونت با کمک درمان ریشه از بین نرود، دندان به کلی از بین میرود و باید آن را بکشید. گاهی اوقات قبل از ارتودنسی دندان نیز اگر دندان آسیب دیده باشد متخصص ارتودنسی شخص را برای انجام درمان ریشه یا روت کانال به یک متخصص دیگر ارجاع میدهد.

درمان ریشه دندان یا روت کانال

آیا عصب کشی دندان درد داره؟

خوشبختانه خیر. چرا؟ چون برای اینکار دندان شما را بیحس میکنند و معمولا هیچ دردی تجربه نمیکنید. درمان ریشه دندان با پر کردن دندان هیچ فرقی نداره (از لحاظ درد عرض میکنم). هرچند که بعداً ممکن است در اثر این درمان، حساسیت دندان به وجود بیاید اما به تدریج این امر با گذشت زمان کمتر شده و برطرف خواهد شد.

درمان ریشه چگونه انجام داده میشه؟

هدف از درمان این است که تمام عفونت ها از ریشه دندان خارج شود. سپس محل ریشه تمیز و پر می شود تا از بروز هرگونه عفونت جدید و بیشتر جلوگیری شود. درمان روت کانال یک روش حرفه ای و وقت گیر است. معمولا این درمان میتواند طی یک جلسه انجام شود اما اگر به دو یا چند جلسه دیگر هم نیاز بود نباید تعجب کنید. چون باید حتما زیر نظر دندانپزشک باشید.

درمان ریشه دندان یا روت کانال

آشنایی با مراحل درمان ریشه

  1. در اولین جلسه ویزیت، بخشی از پالپ دندان که آلوده شده برداشته شده و هر گونه آبسه احتمالی هم خالی میشود.
  2. در مرحل بعدی تمام بخش های ریشه دندان تمیز شده و برای پر شدن آماده خواهد شد.
  3. به صورت موقت مواد پر کننده دندان را درون ریشه خالی شده قرار میدهند و فعلا آن را میبندند
  4. بعد از اینکه علائم عفونت به طور کامل از بین رفت طی جلسه بعدی دندان را به طور  دائمی مهر و موم میکنند تا عفونت یا هیچ چیز دیگری وارد ریشه دندان نشود.

بعد از درمان ریشه دندان چه بلایی سر دندان عصب کشی شده من میاد؟

از آنجایی که دندان دیگر زنده نیست و بافت های زنده دندان از بین رفته اند، دندان تغییر رنگ میدهد. در گذشته کاری به دندان نداشتند و همینطور آن را به حال خود رها میکردند. اما خوشبختانه امروزه روش  های زیادی برای ترمیم این دندان وجود دارد. برای مثال گذاشتن تاج دندان میتواند یکی از بهترین روش ها برای ترمیم دندان عصب کشی شده باشد که  توسط متخصص دندانپرشکی ترمیمی انجام داده میشود. از طرفی اگر خواستید دندان را بکشید میتوانید از جایگزین های دندانی مثل ایمپلنت دندان، پل دندانی و پروتز هم استفاده کنید.

امکانش هست که بعد از درمان ریشه عفونت دوباره برگرده؟

خیلی خیلی احتمالش کم است. زیرا معمولا عصب کشی دندان موفقیت آمیز است. اما اگر به هر طریقی دوباره عفونت برگردد ، دندانپزشک برای بار دوم هم عمل روت کانال را برای شما انجام خواهد داد.

اگر درمان ریشه دندان انجام ندم چی میشه؟

همانطور که گفتیم ما بیخود و بیجهت درمان ریشه انجام نمیدهیم حتما مشکلی با دندان داریم که ایتکار را انجام میدهیم. در اغلب موارد اگر دندان مشکل دار که از پالپ مشکل دارد را درمان نکنیم ممکن است عفونت کرده  و به لثه و استخوان فک و از آنجا به بخش های دیگر سرایت کند. بنابراین اگر نخواهید دندان خود را عصب کشیب کرده و یا در دهان خود نگه دارید باید آن را بکشید. کشیدن دندان بهترین گزینه بعد از روت کانال است.

دندان عصب کشی شده همچنان عملکرد طبیعی خودشو داره؟

بله ما در درمان ریشه دندان تنها بافت نرم ریشه یا همان پالپ را درمیاوریم ولی در اغلب موارد خود دندان همچنان با کمک  ساختارها وو رباط های نگهدارنده سر جایش قرار دارد و میتواند به  عملکرد جویدن شما کمک کند. اما از آنجایی که دندان مرده محسوب میشود برای اینکه بتوانید حمایت بیشتری ازش داشته باشید بهتر است که تاج دندان مصنوعی استافده کنید.

درمان ریشه کانال معمولا کجاها انجام داده میشه؟

عصب کشی دندان یا روت کانال رو معمولا یک دندانپزشک عمومی در یک مطب دندانپزشکی ساده انجام میدهد اما بعضی اوقات ممکن است که دندانپرشک شما را به یک متخصص آندودنتیست که متخصص کانال ریشه و بافت نرم دندان هستش ارجاع دهد. بهترین دندانپزشکی که میتواند این کار را برایتان انجام دهد نیز همین متخصص آندودنتیست است اگر برایتان مقدور بود به یکی از این متخصصان مراجعه کنید.

چطور باید از دندونی که درمان ریشه داشته مراقبت کنم؟

دندان عصب کشی شده ای که به تازگی تحت درمان ریشه بوده باید دقیقا و مانند دندان های دیگر تحت مراقبت قرار بگیرد. بسیار بسیار مهم است که هر روز دوبار مسواک بزنید و حتما قبل از خوابیدن علاوه بر مسواک زدن نخ دندان هم استفاده کنید. اگر به خمیر دندان حاوی فلوراید دسترسی دارید دندان عصب کشیده شده رو حتما با چنین خمیردندانی مسواک بزنید اگر هم نداشتید میتوانید با کمک دهانشویه های حاوی فلوراید و اگر آن هم نبود به خمیردندان معمولی بسنده کنید.

از قبل هم نباید خیلی غذاهای شیرینی و تنقلات یا نوشیدنی ها گاز دار میخوردید اما الان که عصبی کشی دندان انجام  داده اید تا آنجا که میتوانید از مصرف این مواد اجتناب کنید و یا کلا یک مدت مصرف آن ها را کنار بگذارید. به خاطر درمان ریشه دندان هم که شده سعی کنید هر چند وقت یکبار مثلا هر 3 تا 6 ماه یکبار حتما به دندانپزشک عمومی و یا متخصصین دندانپزشکی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *