بوی بد دهان شکایت رایجی است که افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم میکنند. شاید به بوی دهان یا هالیتوز به چشم یک بیماری یا مساله جدی نگاه نشود، اما این عارضه میتواند جوانب زیادی از زندگی افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد. بنابراین رسیدگی و درمان آن را نباید پشت گوش انداخت. داشتن یک دهان بد بو به صورت گاه و بیگاه طبیعی است و مساله نگران کننده ایی نیست، اما اگر به صورت مزمن در دراز مدت با این مشکل روبرو هستید، مهم است که حتما به فکر درمان بوی بد دهان و پیدا کردن ریشه های ایجاد کننده آن باشید. با وبسایت تخصصی دندانپزشکی دندانه درمان همراه باشید تا در این مقاله با درمان 100 درصد بوی بد دهان شما را آشنا کند. این شما و این چند روش قطعی جهت از بین بردن بوی بد دهان.

به یک دندانپزشک عمومی یا متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید

همانطور که در مقدمه اشاره شد، داشتن دهان بد بو آن هم به صورت گاه و بیگاه طبیعی است، اما اگر به صورت مزمن چنین مشکلی دارید برای درمان آن باید در اولین قدم به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید. تا شما را معاینه و ارزیابی کند. دندانپزشک میتواند با یک ارزیابی دقیق و در صورت نیاز با استفاده از روش های تشخیصی مثل تصویر برداری با کمک اشعه ایکس، ریشه و یا علت اصلی بوی بد دهان را تشخیص دهد. او همچنین میتواند به درمان بوی بد دهان نیز به شما کمک میکند.

یک رژیم غذایی متعادل مصرف کنید

داشتن یک رژیم غذایی سالم به دلایل مختلف بسیار مهم است. مواد غذایی مصرفی میتوانند در تغییر بوی دهان نقش داشته باشند. همه ما میدانیم که مصرف برخی از خوراکی ها مانند سیر، پیاز و …. میتوانند باعث بد بو شدن دهان شوند. اگر مکررا از این مواد مصرف میکنید بهتر است که مصرفشان را محدود کنید. در عوض از مواد غذایی که باعث خوش بو شدن دهان میشوند استفاده کنید.

بدن خود را آبرسانی کنید

نوشیدن مایعات و در صدر آن ها، آب، میتواند برای سلامتی انسان فوق العاده مفید و موثر باشد. آب نقش حیاتی در بدن ما دارد و هیچ بخشی از بدن بدون وجود آب کافی قادر به انجام عملکر خود نیست. نوشیدن مایعات و آب زیاد همچنین میتواند به درمان بوی بد دهان کمک زیادی کند. زمانی که آب مینوشید دهان خود را مرطوب نگاه میدارید و تمیز شدن داخل آن کمک میکنید. هرچه آب بیشتر باشد ترشح بزاق نیز بیشتر میشود. بزاق نیز مهمترین نقش در درمان بوی بد دهان را دارد. زیرا به صورت طبیعی به از بین بردن باکتری ها و شستشوی دهان کمک میکند و مانع از فعالیت باکتری و تولید بوی بد میشود. بنابراین نقش بزاق در دهان را فراموش نکنید.

اگر آب نمیخورید نوشیدنی های دیگر را امتحان کنید

برخی از افراد آب کمی مینوشند و چندان میانه ای با نشویدن آب کافی ندارند. این افراد برای درمان بوی بد دهان خودشان میتوانند سایر مایعات را بنوشند. برای مثال چای سبز بهترین درمان بوی بد دهان و آبرسان داخل دهان است. چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که میتواند به بهبود تنفس و خوشبو شدن آن کمک کند. از قدیم الایم مردم برای مبارزه و درمان بوی بد دهان خود از ترکیب لیمو و چای سبز استفاده میکردند و هنوز هم این روش میتوان درمان 100 درصد بوی بد دهان باشد.

مصرف نعنا همیشه بهترین درمان بوی بد دهان نیست!

مادر بزرگهای ما یکی از روش های روی میزشان برای درمان بوی بد دهان نعنا یا دمنوش آن است. به این نکته توجه کنید که ممکن است نعناع روشی مناسب برای درمان سریع بوی بد دهان باشد ، اما مصرف قرص نعنا همیشه بهترین گزینه برای خشوبو شدن دهان نیست. چرا؟

بعضی از قرص های نعنا حتی ممکن است بوی دهان را بدتر کنند چونکه حاوی قند ها و مواد نگهدارنده مضر هستند. به علاوه قرص نعنا یک روش ساده و البته موقتی برای درمان بوی بد دهان است و در طولانی مدت نمیتواند بوی بد مزمن را از بین ببرد. اگر میخواهید برای درمان بوی بد  دهان ناشی از مشکلت گوارشی و سایر مشکلات دیگر قرص نعنا بخرید حتما حین خرید برچسپ آن را بخوانیدتا مطئمن شوید بدون قند هستند.

با مسواک های قدیمی خداحافظی کنید

گاهی اوقات یک مسواک قدیمی می تواند مقصر ایجاد بوی بد دهان باشد. منظور ما از قدیمی این نیست که مسواک برای چند سال پیش باشد، نه! مسواک ها را باید هر 3 ماه یکبار عوض کرد. در برخی موارد زمانی که مسواک ها بیشتر از 3 ماه استفاده شوند میتوانند در بدبو شدن دهان نقش داشته باشند. مخصوصا اگر مسواک شما از کیفیت خوبی برخرودا نباشد. چرا باید مسواک را تعویض کنیم؟

باکتری های میتوانند در طولانی مدت روی مسواک بنشینند و تکثیر پیدا کنند. همین باکتری ها به محض اینکه از طریق مسواک به دندان منتقل شوندريال میتوانند بوی بدی در دهان شما ایجاد کنند. بنابراین حتما هر 3 ماه یکبار مسواک عوض کنید مخصوصا اگر سرماخوردگی و یا هر بیماری مرتبط دیگری در این مدت گرفته اید.

متخصص ترمیم و زیبایی دندان چگونه به سلامت دهان و دندان شما کمک میکند؟

همانطور که میدانید عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و بی توجهی به اصول دندانپزشکی پیشگیرانه میتواند نه تنها در شکل گیری بوی بد دهان بلکه در بیماری ها و مشکلات جدی تری مثل بیماری لثه نقش داشته باشد. یکی از راه های پیشگیری از این مشکلات مراجعه منظم به دندانپزشک است. دندانپزشک ترمیمی و زیبایی و پیشگیری تمام تمرکز خود را بر روی مسائل پیشگیرانه قرار داده و میکوشند که قبل از ابتلاء به بیماری دهان و دندان مردم را با اصول دندانپزشکی پیشگیرانه مصون نگاه دارند. برای درمان بوی بدن دهان و سایر مشکلات دیگر و به طور خاص برای پیشگیری از هر مشکلی در این رابطه میتوانید از متخصصان پیشگیری یا متخصص ترمیمی دندان کمک بگیرید.

خلاصه، مفید و مختصر درباره ردمان بوی بدن دهان و پیشگیری از آن

برای درمان بوی بد دهان به طور خلاصه نکات زیر را رعایت کنید:

  • به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید
  • رژیم غذایی متعادلی مصرف کنید
  • آب زیادی بنوشید
  • اگر آب نمینوشید مایعات دیگر مانند چای سبز را امتحان کنید
  • قرص نعنا بدون قند بخورید
  • مسواک های خود را هر سه ماه یکبار تعویض کنید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You May Also Like