تاریخ امروز31 خرداد 1400
ایمپلنت دندان ها

ایمپلنت دندان چیست؟ (0 تا 100 ایمپلنت)

ایمپلنت دندان چیست؟ چه کاربردی دارد؟ بهترین کاندید انجام آن کیست؟ برای داشتن ایمپلنت باید چه مراحلی را طی کرد؟ دندانه به همه این سوالات در این مقاله جامع پاسخ داده است.

ایمپلنت دندان چیست؟

زمانی که شما دندان خود را از دست می دهید با از دست رفتن دندان، در واقع این جای خالی اش است که ممکن است برایتان مشکلاتی به وجود بیاورد. در حالت عادی شما با کمک دندان خود می جوید، صحبت می کنید، لبخند زیبایی دارید و …. اما زمانی که یک یا چند دندان خود را از دست می دهید مشکلات زیر برایتان ایجاد میشود:

 • زشت شدن لبخند (مخصوصا اگر در جلوی فک، دندان خود را از دست داده باشید)
 • تغییرات چهره (سن شما بیشتر از چیزی که هست به نظر میرسد)
 • صحبت کردنتان دچار مشکل میشود
 • جویدن غذا سخت میشود
 • دندان های دیگر به سمت جای خالی دندان از دست رفته میروند
 • نیاز به ارتودنسی دندان پیدا میکنید
 • و …
ایمپلنت دندان چیست؟

برای پیشگیری از بروز این مشکلات ما ناچاریم که جای خالی دندان را پر کنیم. اینجاست که ایمپلنت به فریاد ما میرسد. ایمپلنت دندان یک روش جایگزین دندان است. که ظاهری دقیقا مشابه با دندان دارد و عملکردش هم دقیقا مثل دندن است تنها با این تفاوت که تغذیه نمیشود و زنده نیست.

مهمترین شرایط انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان چیست؟

این عمل مانند هر عمل جراحی دیگری یک سری پیش نیازها دارد و کسی که می خواهد این عمل را انجام دهد باید واقعا کاندید مناسبی باشد. اگر شما هم ویژگی های زیر را دارید میتوانید کاندید مناسبی برای عمل ایمپلنت گذاری دندان باشید:

 • اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده اید
 • اگر یک یا چند دندان شما آسیب دیده است
 • اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت میکنید و سلامتی عمومی مناسبی دارید
 • اگر به اندازه کافی بافت استخوانی داشته باشید که از ایمپلنت حمایت کند
ایمپلنت دندان چیست؟

اگر این ویژگی ها را دارید باید به متخصص ایمپلنت و یا یک جراح دهان و دندان مراجعه کنید و بیشتر در مورد این عمل و هدفتان از اینکار با او صحیت کنید.

آشنایی با تمام مراحل ایمپلنت دندان (مرحله به مرحله)

خب بیایید مرحله به مرحله فرآیند کاشت ایمپلنت دندان را با هم بررسی کنیم و ببینیم که اصلا این پروسه چند مرحله است و در هر مرحله چه اتفاقی رخ میده.

ایمپلنت دندان چیست؟

اولین مرحله کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

اولین مرحله در واقع مراجعه به یک متخصص کاشت ایمپلنت خوب که معمولا یا یک دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی یا جراح دهان و دندان است. این متخصص در همان ابتدا شما را به طور دقیق ارزیابی میکند و با کمک تصاویر گرفته شده با اشعه ایکس موقعیت دندان های شما و مشخصا جای خالی دندانتان را بررسی و چک میکند. اگر هنوز دندان خود را نکشیده اید، متخصص بررسی میکند که چگونه و با چه تدابیری باید دندان را کشید و سپس از کی باید اقدام به عمل جراحی کرد.

متخصص با کمک اسکن اشعه ایکس میتواند تراکم استخوان فک شما را بررسی کند. از آنجایی که این عمل یعنی کاشت ایمپلنت، نیازمند بافت استخوانی کافی است، اگر شما بافت کمی داشته باشید احتمالا نیاز به عمل پیوند استخوان داشته باشید.

 متخصص همه چیز درباره ایمپلنت دندان را از مرحله آمادگی های پیش از عمل تا خود عمل و دوره نقاهت را برایتان توضیح خواهد داد. او همچنین برایتان توضیح خواهد داد که آیا برای عمل نیازمند پیوند استخوان هستید یا نه.

پیوند استخوان و کشیدن دندان ها

ایمپلنت دندان چیست؟

چنانچه متخصص ایمپلنت تشخیص دهد که بافت استخوان فک شما برای عمل کم است باید تحت عمل جراحی پیوند استخوان قرار بگیرید. در این عمل از خودتان و یا از استخوان شخص دیگری برای تقویت بافت استخوانی فک شما استفاده میشود. بعد از این عمل شما باید 4 تا 12 ماه صبر کنید تا بتوانید وارد مراحل ایمپلنت دندان شوید. زیرا فک شما باید کاملا ترمیم شود تا بتوانید دندان جدید بکارید.

کاشت پایه ایمپلنت دندان

قرار دادن پایه ایمپلنت مهمترین مرحله کاشت ایمپلنت دندان است. پایه ایمپلنت یک پیچ کوچک فلزی و بسیار مقاوم هستش که باید وارد استخوان فک بالا یا پایین شما شده و در آن فیکس و محکم شود. این قطعه قرار است که دقیقا مشابه ریشه دندان شما عمل کند و همان اندازه محکم و با دوام باشد.

فرآیند کاشته شدن این قطعه چیزی بین 1 تا 2 ساعت و بلکم بیشتر طول خواهشد کشید اما معمولا همان یک تا 2 ساعت طول میکشد. در تمام مدتی که جراح یا متخصص در حال کاشت و متصل کردن این پایه به استخوان فک است شما به لطف داروهای بیهوشی، در خوابی عمیق و راحت هستید و این یعنی در طول عمل شما دردی ندارید.

بعد از اینکه پایه ایمپپلنت دندان جاگذاری شد برای فک پایین حدودا تا 5 ماه و برای فک بالا حدودا 7 ماه باید صبر کنیم تا وارد مرحله بعدی ایمپلنت گذاری شویم. چرا؟ چون پیچی که در استخوان فک ما کاشته شده باید ثابت شود و این کار زمان میبرد. سلول های استخوان فک باید ظرف این 5 ماه سخت کار کنند تا بتوانند به اندازه کافی بافت استخوانی بسازند تا پیچ کاشته شده را کاملا احاطه کرده و یا ثابت کنند. اینکار به اصطلاح خودمانی جوش خوردن پیچ به فک نامیده میشه.

قرار دادن هیلینگ کلار

بعد از اینکه پایه، به استخوان فک جوش خورد به یکی از مراحل ایمپلنت دندان که البته مینی مرحله باید بهش گفت میرسیم. در این مرحله جراح یا متخصص ایمپلنت، یک قطعه کوچک به نام هیلینگ کلار را به پایه ایمپلنت متصل میکند.

اگر نمیدونید هیلینگ کلار و نقشش در ایمپلنت دندان چیست : این قطعه کوچک در واقع مانع از رشد بافت لثه و قرار گرفتن روی پایه ایمپلنت میشود. اگر ما این قطعه را بعد از کاشت پایه قرار ندهیم، لثه رشد کرده و یا با تغییر موقعیت روی پایه را میگیرد. به این قطعه به چشم درپوش چاه آب نگاه کنید. این قطعه همچنین به روند بهبود لثه و استخوان فک کمک میکند.

حدود 10 تا 14 روز باید این قطعه روی پایه قرار داشته باشد. تا بتوانیم بعد از برداشتنش وارد مراحل دیگر برویم.

قرار دادن اباتمنت به پایه ایمپلنت

بعد از جاگذاری بخش پایه، قرار دادن اباتمنت از مهمترین مراحل ایمپلنت دندان به حساب میاد. ما در این مرحله بعد از اینکه هیلینگ کلار را برداشتیم، یک قطعه کوچک را به پایه ایمپلنت پیچ میکنیم و بعد از تمام شدن اینکار، اگر بیش از یک جای خالی دندان داشته باشید، متخصص ایمپلنت یا جراح دندان به سراغ قرار دادن پایه و اباتمنت بعدی میرود.

اگه نمیدونی اباتمنت و نقشش دقیقش در ایمپلنت دندان چیست : اباتمنت یک قطعه کوچک و مهم در یک واحد ایمپلنت دندان است. ما به این قطعه رابط هم میگوییم . رابط بین دو چیز. در خصوص جایگزینی دندان، اباتمنت قرار است رابط بین پایه ایمپلنت و تاج دندان باشد. در واقع، اباتمنت در نقش یک پل بین دو جا است.

در همین مرحله متخصص یک روکش دندان موقت را روی اباتمنت سوار میکند تا تاج دندان مخصوص شما ساخته شود. ساخته شدن تاج مختص شما چیزی حدود 4 تا 6 هفته زمان نیاز داره و تا آن زمان شما باید مراقب تاج موقت خودتان باشید تا آسیبی به آن وارد نشود.

قرار دادن تاج دائمی

امیدوارم تا اینجای کار متوجه جزئیات مراحل ایمپلنت دندان شده باشید تا بتوانیم با دید بهتری وارد مرحله آخر بشیم. در این مرحله ما قرار است که یک تاج دندان را روی اباتمنت سوار کنیم.

ایمپلنت دندان چیست؟
اگر نمیدونی تاج دندان و نقشش در ایمپلنت دندان چیست : تاج دندان در واقع به قسمتی از دندان های ما گفته میشه که بیرون از لثه هستش و قابل مشاهده است. ما قرار است که یک تاج دندان مصنوعی که دقیقا مشابه تاج دندان خودمان است را روی اباتمنت سوار کنیم.

نحوه اتصال تاج دندان به اباتمنت خیلی جالب است. ما اصولا از دو روش میتوانیم اینکار را را انجام دهیم. یکی اینکه میتوانیم از تاج های پیچی استفاده کنیم که به صورت پیچ شل و سفت شده یا به اباتمنت فیکس میشوند. از طرفی میتوانیم با کمک یک نوع سیمان مخصوص دندانپزشکی تاج دندان را به اباتمنت وصل کنیم که تا آخر به آن متصل باقی بماند. که البته متخصصان ایمپلنت توصیه میکنند از نمونه های سیمانی به جای تاج های پیچی استفاده کنیم. چون تاج های پیچی را از بعضی زوایا میتواند دید و حالت کاملا طبیعی ندارند.

برای اینکه یادتون نره دوباره مراحل ایمپلنت رو به صورت خلاصه میذاریم و مقاله رو به پایان میرسونیم.

مراحل ایمپلنت دندان

 1. مراجعه به متخصص

 2. کشیدن دندان و پیوند استخوان در صورت نیاز

 3. کاشت پایه ایمپلنت

 4. قرار دادن هیلینگ کلار

 5. قرار دادن اباتمنت

 6. نصب تاج یا دنتچر

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت ها بسته به نوع آن ها و عمل جراحی هزینه های متفاوتی روی دست افراد میگذارند. ما در یک مقاله به طور کامل به بررسی هزینه ایمپلنت دندان پرداخته ایم که میتوانید با مراجعه به آن صفحه از قیمت ها مطلع شوید.

3 یک پینگ

 1. پینگ بک: مزایای ایمپلنت دندان ، آشنایی با 10 فایده ایمپلنت ها - فواید کاشت ایمپلنت دندانه

 2. پینگ بک: هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟ (تعرفه 99) - دندانه تعرفه دقیق کاشت ایمپلنت

 3. پینگ بک: هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟ (تعرفه 99) - دندانه

4 یک نظر

  1. دندانه نویسنده ارسال پاسخ

   قیمت ایمپلنت رو نمیشه دقیق گفت دوست عزیز چونکه به عوامل مختلفی بستگی داره. به زودی مقاله ای مینویسیم که بتونیم جوابگوی سوال شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *